Fluocinolon aprox 8 ani pe ten

09-05-2022
Larisa i
Nu este medic/terapeut
Larisa i
Buna ziua, am folosit aprox 8 ani fluocinolon pe ten..am vazut comentarii aici..am incercat sa aplic tot felul de creme si parca nimic nu merge, am fst la dermatolog in anglia unde mi a recomandat metrogel0.75 metronidazol si hidrocortizon1%, a functionat 2 sapt, dupa care pielea imi este tot mai rosie, ma mananaca si ma ustura ingrozitor.A doua sedinta la dermatolog mi a schimbat tratamentul si mi a dat crema elidel si cate 3 capsule pe zi de fexofenadine hydrochloride, am renuntat sa aplic crema pt ca piele e tot mai rosie si sufera tare, e ff uscata, stiu ca trebuie sa am rabdare sa iasa nenorocitul asta de cortizon din corp..ru n am stiut niciodata cat rau imi fac aplicand aceasta crema, am incercat cred ca toate cremele din comert si nimic nu ajuta nici macar sa hidratez..acum o calmez cu iaurt..stiu o nebunie..dar e sg lucru care ma ajuta..am analizele la zi, totul e ok..am o anemie usoara si o tiroidita nedeclansata inca..va rog mult..ma poate ajuta cineva cu un sfat sau tratament..sunt in Anglia si pot sa ma descurc de orice medicament..doar ca nu mai stiu ce sa folosesc
..
2 comentarii
1
02-06-2022, ora 04:49
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Dvs aveti dermatita cortizonica si rozacee secundara fluocinolonului, afectiuni foarte greu de tratat Folositi doar creme ptr ten sensibil -avene sau roche posay si mergeti la dermatolog la cabinet. Tratamentul este complex si de durata.
Sanatate!
0
05-07-2022, ora 19:32
Larisa i
Nu este medic/terapeut
Larisa i
Buna ziua doamna doctor, asa este, aveti dreptate, am reusit sa gasesc niste creme si usor usor tenul pare sa si revina, greu dar isi revine.Multumesc din suflet pt raspuns.O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul cu corticosteroizi inhalatori poate duce la funcționarea ineficientă a glandelor suprarenale
  • Reacții adverse ale corticoterapiei
  • Experții atrag atenția asupra riscului administrării corticosteroizilor la gravide
  • Dozele mari de corticosteroizi topici au fost asociate cu un risc mai mare de osteoporoză și fracturi
  •