Fobie sociala ?

29-11-2012
Parlitu
Nu este medic/terapeut
Parlitu
Sa va descriu ce mi sa intamplat, pentru prima data.

Am fost la scoala si in timp ce ascultam profesorul, aceasta a descris ceva si eu cred sau am crezut ca ma incadrez in descriere.
In momentul acela sa declansat un declic emotional, daca pot sa zic asa.M-am inrosit la fata si apoi am incercat sa ma calmez.
Dupa acel declic nu a mai putut sa privesc profesorul, incepea sa-mi tremure gatul si capul cand ma uitam la el, aveam o senzatie puternica de frica, nu stiam ce se intampla.
Am fost la baie si m-am spalat pe fata, eram alb, am fumat o tigare si apoi am revenit in clasa.
Nu m-a ajutat, aveam o stare de anxietate si nu stiu, adrenalina.
Am fost constient tot timplul puteam sa vorbesc cu colegii, raspundeam la intrebarile profesorului dar nu puteam sa-l privesc.
Mentionez ca profesorul nu mi-a adresat injuri sau altfel de limbaj violent si ca astfel de momente nu mai mi sa intamplat pana acum.
Dupa ce am iesit din scoala ma simteam usor ca fulgul, tot stresul disparuse, puteam sa socializez usor, nu mai m-am simtit de mult asa de relaxat.

Acum cateva informatii despre mine :


Am suferit o depresie acum 2-3 ani.
Am o stima de sine ridicata as putea spune, (ma consider frumos:D)
Sunt atent la detalii si sunt mereu ganditor.
Locuiesc singur si citesc foarte mult.
Se intampla sa am momente de anxietate uneori si pentru asta i-au o pastila de Eurovita S(ma calmeaza)

Imi este frica sa revin la ora dansului pentru am impresia ca o sa se repete acel moment de frica.
Am cautat pe google "simptomele" si din ce am gasit ma incadrez la fobie sociala

Am nevoie de sfaturi si de informati.
Trebuie sa revin la ora dansului, ce pot sa fac nu mai mi se intample acel lucru?
Cum pot sa depasesc momentul ?
Nu as vrea sa merg la un cabinet din lipsa de bani si consider ca daca am mai multe informatii si inteleg ce mi s-a intamplat nu ar fi nevoie de o vizita la cabinet.
3 comentarii
0
29-11-2012, ora 17:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
scz...
ai putea detalia AICI CE? povestea proful?
am o propunere
dar, astept raspunsul tau.
cele bune,
0
29-11-2012, ora 17:38
Parlitu
Nu este medic/terapeut
Parlitu
Nu mai stiu sigur, era ceva de psihologie si apoi a zis cuvantul "suflet", s-a utiat la mine in timp ce vorbea, sau cred ca s-a utiat la mine (fiind o clasa este posibil sa fie uitat la cineva care era in spatele meu)
Am crezut ca se refera la mine. Probabil era un subiect in care se regaseau mai multe categori sociale.
Fiind obosit in aceea zi si putin depresiv probabil am crezut ca se refera la mine.
Nu inteleg de unde a aparut reactia corpului asa puternica...
0
29-11-2012, ora 19:55
Parlitu
Nu este medic/terapeut
Parlitu
Gata, mi-am amintit cred:
Este mai mult subiectiv decat obiectiv fata de ce credeam

Asadar, profesorul vorbea despre un subiect in care se incadrau mai multe categorii sociale.
Eu avand anumite experiente neplacute din trecut, mi le-am regasit in subiectul de care dm profesor vorbea.
Fiind o persoana mai retinuta, am crezut ca acesta se refera la mine si ca sunt " descoperit" de aici si frica, panica,
dar de fapt era vorba de un subiect in general.
Cred ca este vorba de paranoia si sau anxietate din cauza stresului lipsei de odihna si mai multi factori.
Sper ca a avut sens ce am scris mai sus.

Opini, sugesti si recomandari sunt binevenite.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frică, timiditate sau... fobie socială?
  •