Foliculita? ubite si pe degete si la incheietura maini

02-11-2020
Angelo1995
Nu este medic/terapeut
Angelo1995
Buna ziua. De mai bine de o luna ma confrund cu aceasta problema. Mi au aparut niste bubite pe corp in zona intima, coapse, burta. Marea majoritate sunt in jurul firelor de par. Initial medicul de familia mi a spus ca sunt alergic la muscaturi de tantar, mi a dat tratamentul adecvat dar nicio inbunatatire. A dlua ora am fost la medicul de familie si mi a zis ca poate sunt alergic la apa si din nou mi a dat un alt tratament cu antihistamice si o crema si m a sfatuit sa nu mai port haine stramte o perioada si sa nu ma mai rad in zona intina si pe piept, burta. Vazand ca dupa alte 3 saptamani nu vad o ameliorare a simptomelor m am dus la dermatolog. Acesta mi a pus diagnosticul de foliculita. Am luat tratament cu fucidin H si antibiotic si antihistaminice, si a trebuit sa fac analize: exudat faringian, giardia si inca ceva. Toate au iesit negative.
Mi a spus sa nu ma mai epilez o perioada si sa nu mai port blugi.
Vad ca o mare parte din bubite au trecut, dar totusi mancarimea continua.
O alta mica problema e ca imi apar si pe degete si la incheietura maini, acolo totusi nefiind par.
Astept raspunsul dvs. !
2 comentarii
0
02-11-2020, ora 18:24
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Mergeti la medicul dermatolog pentru consult. Diagnosticul este dificil de stabilit fara un examen clinic.
O zi buna
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
09-11-2020, ora 12:54
Angelo1995
Nu este medic/terapeut
Angelo1995
Buna ziua. Am fost la medicul dermatolog. Mi a dat tratament cu antibiotic( Zinnat), crema Diprosalic si borenar. Astazi e ultima zi de tratament si bubitele si mancarimea aproape au disparut. Bubite mai am in jurul firelor de par foarte putine si mancarimea mai apare foarte rar. Mentionez ca totusi simt o usturime pe brate si pe spate, dar si pe gat. Sa fie de la foliculita?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: