folosirea anticonceptionalelor ca si tratament

17-06-2008
nico_le72
Nu este medic/terapeut
nico_le72
buna ziua, sunt noua pe forum, ieri, 16.06.08 am facut o ecotransvaginala si mi-au descoperit niste chisturi pe ambele ovare, mi-a recomandat dr. sa urmez tratament cu MARVELON21 pt tratarea acestor chisturi.Trebuie sa iau cam 3 luni.Eu nu am mai folosit pana acum anticonceptionale, si imi este teama de reactiile adverse, gen ingrasare, dereglare hormonala, etc.Nu stiu ce sa fac
va pup, nicole, astept raspuns
2 comentarii
0
17-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Orice medicament, incepand cu Aspirina, are posibile reactii adverse. Pe de alta parte, medicamentele au si indicatii. Una dintre indicatiile anticonceptionalelor o reprezinta chisturile ovariene. Decizia de tratament se face in urma unei cumpaniri beneficiu-risc. Intrebarea cheie pe care trebuie sa v-o puneti este in ce masura aceste chisturi va deranjeaza acum (produc dureri ? Menstra prelungita ? Alte simptome ?). Daca este o simpla constatare ecografica, atunci riscul excede beneficiile. Daca insa va dau simptome suparatoare, atunci tratamentul de care vorbiti e exact ce va trebuie.
0
10-07-2008, ora 00:00
alina sm
Nu este medic/terapeut
alina sm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •