Fosfataza alcalina si nasterea URGENT VA ROG

19-01-2008
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
Este adevarat ca fosfatza alcalina este maai mare decat normal dupa nastere? Daca da, cat timp trebuie sa treaca de la nastere, pentru ca aceasta analiza sa fie concludenta. Intentionez sa o fac deoarece am o problema cu o mana si mi-e frica de cancer sau alta boala osoasa grava. Analizele mele la debutul durerii au fost in limite normale (hemoleucograma, VSH, fibrinogen, ASLO, Proteina C reactiva, Magneziu Gamma GT, TGP, TGO ) mai putin fier (sub limita) si Calciu ionic (sub limita). calciu total la limita inferioara. Mentionez ca am nascut acum trei luni. Este adevarat ca in cancere VSH este peste suta? Eu aveam acum o luna VSH=3mm/h. Sa stau linistita ?
1 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Fosfataza alcalina este o enzima cu originea in tesutul osos, hepatic, placenta, cu activitate si in rinichi si intestin. Asadar atat timp cat nu mai aveti placenta, cresterea fosfatazei alcaline nu mai poate fi pusa pe seama unei sarcini incheiata cu bine in urma cu trei luni.
Dozarea fosfatazei alcaline totale, urmata de o valoare crescuta a acesteia poate fi pusa pe seama unuia din tesuturile mentionate.
Exista si izoenzime ale acestei enzime, adica se poate doza exact fractiunea ce va intereseaza adica fosfataza alcalina osoasa (AP-2, beta1), dar din pacate nu stiu daca se lucreaza undeva si unde anume.
Nu inteleg de ce va ganditi atat de insistent la cancer. VSH-ul este mic, intr-adevar in cancere VSH-ul creste, uneori ajungand si la 100mm/h.
Puteti face fosfataza alcalina totala (cea pe care o face orice laborator), eu cred ca va iesi normala.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.