fototraumatism solar
buna seara, dupa eclipsa din 20 martie am fost diagnosticata cu fototraumatism si arsura pe retna la ochiul drept, am luat vitamine, si antioxidanti dar in zadar.vad foarte rau, nu pot citi si nu recunosc fetele oamenilor.mentionez ca la ochiul stang am minus zece, asa dar nu vad.imi puteti recomanda ceva, sau imi mai revin vreodata?va multumesc.
3 comentarii
Majoritatea pacienţilor îşi revin in 3-6 luni. Pot rămâne sechele (vedere scăzută, deformata). Nu exista nici un tratament dovedit eficient. Continuaţi cu vitaminele, încercaţi ochelari cu lentile heliomate.
imi puteti recomanda niste vitamine..si cat timp sa le mai iau.dar luteina forte ar putea avea vreun efect?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2la 2 ani m-am operat de stabism, acum vad in ceata
- 11tulburari de vedere
- 4Vedere Incetosata
- 3linii luminoase in campul vizual
- 0Vederea incetosata
- 0Tobradex - vedere incetosata
- 4Ochi in ceata de 2 luni - keratita stromala?
- 3Durere foarte mare cand ma uit la ceva de aproape
- 3ameteala si vedere incetosata
- 0picaruri pentru ochi, probleme cu vederea la tv
- 2Forme ciudate in ochi pe care le si vad
- 3Ameţeală şi amorţeală cap, alertă, ţiuit urechi, vedere neclara
- 0hipotensiune, inrautatirea vederii, durere cap emisfera stanga
- 0Văd un cerc de culoare galbena
- 0ceata coltul ochiului
- 1Văd încețoșat cu ambii ochi la distanță cu orice dioptrie
- 0Ochelari si dioptrii
- 0Pot fi afectati ochii din cauza unei raceli foarte puternice?
- 1Pata ca o harta in campul vizual.
- 1Vedere încețoșată
Mai multe informații despre: tulburarile de vedere retina fototraumatismul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: