Fractura cap radial

16-06-2012
Boboc22576
Nu este medic/terapeut
Boboc22576
Buna ziua!
Am 16 ani si acum 4 zile am cazut la scoala... dupa aproximativ o ora de la cazatura am fost la medic cu cotul umflat iar dupa radiografie mi s-a spus ca am fractura de cap radial fara deplasare(radiusul nu are nici cea mai mica zgarietura, dar este iesit putin din articulatia cotului).
Mi-au pus ghips incomplet de la palma pana aproape de articulatia umarului si trebuie sa-l tin 2 saptamani, urmand ca in a treia sa "dau drumul la miscari".

Nedumeririle mele sunt:
1. Dupa scoaterea ghipsului, mana se va recupera complet, fiind posibile toate miscarile anterioare ? ( joc baschet si mi-am propus sa fac si sala vara asta )
2. Dimensiunile bratului/ante-bratului vor fi afectate ?
3 comentarii
0
16-06-2012, ora 14:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o secunda, fractura este fractura iar "este iesit putin din articulatia cotului" este luxatie.
cele doua sunt entitati total diferite cu tratament total diferit
ar fi bine de clarificat ce diagnostic aveti, daca puteti sa postati radiografiile
0
16-06-2012, ora 14:40
Boboc22576
Nu este medic/terapeut
Boboc22576
http://postimage.org/image/qhhapde45/

si eu sunt de parere ca este luxatie...
este iesit din cot
0
16-06-2012, ora 14:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pare a fi o fractura de cap radial cu minima deplasare, insa acesta este numai imaginea AP, ne-ar trebui si imaginea din lateral (si cea in pronatie si supinatie daca s-a facut). pe aceasta imagine capul nu este luxat, insa imaginea din laterala este mai importanta in aceasta problematica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.