nerv radial

06-09-2012
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
Buna ziua,

In data de 28 iunie 2012 am fost operat de fractura de humerus la mana dreapta, cu placuta de titan si suruburi.
Inainte de operatie, nu aveam nervul radial afectat. Dupa operatie, da.
Doctorii imi spusesera dinainte ca exista o posibilitate mare sa se intample, asa ca n-am fost speriat.

Nervul nu este sectionat ci doar elongat, trecand chiar peste placuta.
Nu puteam sa misc incheietura (celebrul 'gat-de-lebada') si nici degetele (extensie, nu strangere).
La o luna de la operatie, incheietura si-a revenit, am putut sa o aduc in plan orizontal (adica pe aceeasi linie cu bratul).

Am inceput si kinetoterapie, ma duc de o luna si ceva (cam de 4 ori pe saptamana) si acum, la 2 luni si o saptamana, pot sa ridic incheietura aproape ca cealalta mana, pot sa intind mana (nu prea puteam, ma 'tinea'), fac exercitii la spital cu gantera de 2kg, cu un baston, pot sa misc bratul aproape la fel ca pe celalalt.

Singura problema ramasa este extensia degetelor. Le pot aduce in plan orizontal, dar nu mai mult si nu pot face multe cu ele (tastez cu stanga si un deget de la dreapta, mouse-ul pe stanga etc.). Insa degetul mare nu-l pot extinde aproape deloc.

Cam care este evolutia in aceasta situatie, adica recuperarea nervului? Mai intai incheietura, apoi cele 4 degete si mai tarziu degetul mare?
Nu am facut pana acum decat kineto (miscari, strang niste mingiute, ridic degetele, alte miscari pt brat etc.).
Sa incerc si electrostimulare (sau diadinamice - sper sa fi nimerit termenul)? Chirurgii asa imi recomandasera la inceput, sa fac si 'electro', insa profesoara de la kineto a zis ca e suficienta miscarea si sa am multa rabdare. Sau ce se mai face? Laser poate?

Multumesc si astept orice idei, pareri sau povesti similare.
O zi buna,

Razvan
8 comentarii
0
06-09-2012, ora 20:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"Doctorii imi spusesera dinainte ca exista o posibilitate mare sa se intample" aceasta afirmatie este cam exagerata, sansa e cam de 10-20%, in totalitate (deci accident plus operatie)
daca pareza este strict postoperatorie si este totala, este preferabile revizia imdiata (la noi s-ar revidea imediat din teama unui proces). din moment ce a mai revenit ceva din functie, se poate astepta, insa nu mai mult de 2 ani. se poate lua medicamente de genul vit B complex, Milgamma etc, si tratamente de genul TENS insa rata de succes nu este 100%. muschii trebuie antrenati daca au miscare spontana, daca nu au deloc miscare spontana merita sa le stimulati din exterior pentru a nu pierde masa musculara in totalitate.
cel mai corect ar fi un EMG care sa precizeze daca leziunea a fost totala, partiala, cat este intarzierea impulsului, ce sanse de recuperare sunt, si in functie de acesta sa fie revideat sau asteptat
care este ordinea revenirii este greu de precizat, depinzand care fascicule au avut de suferit si in ce masura, insa intradevar extensia policelui este mai sensibil si dupa parerea mea, insa nu cred ca ar exista studii in acest sens
0
06-09-2012, ora 21:32
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
Multumesc pt raspuns.
Am luat Milgamma atat injectabil la inceput cat si pastile (cam o luna si jumatate in total).
Momentan doar degetele nu le pot ridica, mai ales cel mare.
2 ani mi se pare mult prea mult, daca la 3 luni tot nu o sa le pot extinde, o sa incerc si electrostimulare.
0
27-09-2012, ora 16:01
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
Maine fac 3 luni de la operatie...
Pot sa trec la gantera de 3kg?
Exercitii pt biceps pot sa fac lejer, gantera de 2kg nici nu o simt, sunt sigur ca pot si cu 3kg.
Insa ce m-ar interesa este daca e sigur sa fac exercitii pt triceps cu 3kg, adica sa ridic mana vertical deasupra capului si sa o las in jos din cot (mentionez ca folosind 2kg fac si 20 de repetari).
0
27-09-2012, ora 20:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod normal in 3 luni o fractura de humerus tratata corect se vindeca in totalitate, insa fiecare caz este aparte, deci fara un examen fizic si fara a vedea radiografiile actuale este imposibil de apreciat ce exercitii si cu ce greutati puteti efectua. daca cu 2 kg nu s-a intamplat nimic, probabil nu o sa se intample nici cu 3, insa 100% nu putem sa garantam
0
28-09-2012, ora 07:41
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
singura radiografie este cea de a 2-a zi dupa operatie, de atunci nu am mai facut, pt a nu ma iradia
acum la 3 luni o sa mai fac o radiografie si daca arata ok ma apuc de "treaba"
mersi pt raspuns si o zi buna,
Razvan
0
17-10-2012, ora 09:48
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
la 3 luni si o saptamana am facut radiografia si osul este refacut - pare complet ok
fac gantere cu 4.5 kg atat biceps (fff usor, deoarece n-am nimic la biceps) cat si triceps (5 repetari, sa nu fortez)
mai am o intrebare, poate suna cam stupid: eu sunt mare fan basket, asa ca acum stand pe spate arunc mingea in sus; ma poate asta afecta in vreun fel negativ?
0
17-10-2012, ora 21:33
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
grutatea mingei de baschet nu cred ca depaseste 500 de grame deci nu se va intampla nimic, insa eu n-as juca baschet cel putin jumat de an
0
17-10-2012, ora 21:48
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
clar, basket in 2013 (cand o sa am 6 luni si ceva) - si la nivel f usor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.