Fractura trimaleolara dupuytren inalta - recuperare dupa operatie - intrebari

25-07-2017
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Buna ziua,
am suferit o fractura trimaleolara dupuytren inalta in urma cu 51 zile. Citez din biletul de externare:

„Diagnostic externare: Fractura maleola interna, diafizara de peroneu si marginala posterioara

Epicriza: Pacient internat in Sectia Ortopedie-Traumatologie cu diagnosticul mentionat. In cursul internarii s-au efectuat examinari clinice si de laborator, EKG, Rx, si dupa o prealabila pregatire postoperatorie s-a intervenit chirurgical practicindu-se reducere singerinda si osteosinteza maleola interna cu 1 surub, marginala posterioara cu 1 surub si fixarea diastazisului cu 1 surub.

Recomandari: [...] (tratament anticoagulant, antibiotic, antiinflamator, vitamine, calciu lactic, cu toaletarea si schimbarea pansamentelor o data la doua zile, indepartarea firelor de sutura la 12-14 zile de la operatie)

Control postoperator la 2, 4 saptamini de la op. in ambulatorul de specialitate.”

Radiografiile le puteti vedea aici - http://imgur.com/a/z0COJ (nu stiu daca/cum se pot incarca direct imaginile pe forumul ROmedic)

La externare piciorul afectat (drept) mi s-a imobilizat cu ghips, care a fost schimbat cu o orteza dupa o luna. Orteza trebuie purtata si ea 30 de zile, cu mentiunea ca piciorul afectat trebuie sa preia incarcare gradual, din ce in ce mai mult, pina la incarcare completa spre finalul lunii. Surubul de fixare a diastazisului urmeaza sa fie scos dupa 8-10 saptamini de la operatie (in functie de evolutia lucrarii si decizia doctorului).

Deocamdata nu mi s-a recomandat fizioterapie (ziua 51 de la operatie). In acest moment glezna este blocata complet pe directia inainte-inapoi si nu sint sigur care este motivul. Doctorul ortoped care m-a operat mi-a spus doar ca glezna este stabila, insa nu sint lamurit. Poate acest blocaj al gleznei sa fie datorat fixarii diastazisului cu acel surub? Se va debloca dupa eliminarea sa? Am contactat un fizioterapeut, iar acesta - dupa studierea documentelor si radiografiilor - spune ca blocajul nu se datoreaza surubului, ci a rigidizarii unor benzi/ligamente pe fondul repausului prelungit. Intrebarea este daca pot sa incep exercitiile pentru recapatarea flexibilitatii gleznei de pe acum (este deja tardiv?) sau ar fi mai prudent sa astept pina la inlaturarea surubului de fixare a diastazisului?

Asupra peroneului plesnit nu s-a intervenit chirurgical, desi distanta dintre fragmente este relativ mare. Am fost informat ca peroneul nu preia incarcarile, acest rol avindu-l tibia, dar totusi am mici dureri in acea zona la anumite miscari sau presiuni. Imi puteti spune, chiar numai in teorie si cu marja de eroare mare, care e timpul „refacerii” peroneului?

Care este procedura de inlaturare a surubului de fixare a diastazisului? Se face ansestezie locala si incizie mica sau e o procedura mai complicata?

Va multumesc! Daca aveti recomandari, sfaturi, va rog sa mi le comunicati.

Toate cele bune!
4 comentarii
0
26-07-2017, ora 11:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o situatie complexa, ce trebuie gestionata cu profesionalism.
Eu va sfatuiesc sa obtineti aceste raspunsuri de la ortopedul care v-a operat, deoarece este singurul care va poate raspunde in cunostinta de cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2017, ora 17:40
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Am intrebat si nu mi s-a raspuns decit ca peroneul "se va repara singur". Nu e distanta prea mare intre fragmentele de os? Nu s-a intervenit pe peroneu, ci doar la glezna. Pe radiografii nu ar trebui sa apara calusul format intre fragmente? Au trecut 59 de zile de la fractura peroneului si pe radiografii nu apar schimbari (am pus un set nou de poze, facute azi, daca vreti sa le vedeti - http://imgur.com/a/z0COJ ). Am pus aceste intrebari medicului curant, dar nu mi s-a repetat decit ca se va reface in timp. Bun, prin urmare as vrea si opinia altui ortoped. Multumesc!
1
02-08-2017, ora 19:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o intrebare din cauza curiozitatii mele stiintifice: cine mai foloseste in lume denumirea de Fractura Dupuytren pentru aceste fracturi?
sunt cateva clasificari mult mai moderne: Weber, AO etc. eu m-am gandit ca aceasta denumire a disparut de 100 de ani (mai ales ca per definitionem, fractura Dupuytren era pentru fracturile bimaleolare si nu trimaleolare ca aici - http://www.wikiradiography.net/page/Dupuytren's+Fracture)
eu zic ca osteosinteza este una minimalistica, la noi fiecare fragment ar trebui prins cu doua suruburi pentru o stabilitate in rotatie.
fractura inalta de fibula (Weber C) nu trebuie neaparat operata desi la noi deseori se baga intramedular un TEN pentru a stabiliza cat de cat fractura.
eu zic ca triunghiul Volkmann (fragmentul posterior) este cu o mica treapta - s-ar vedea mai bine pe CT
cand vor sa scoata surubul de diastaza?
0
03-08-2017, ora 10:36
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Surubul de diastaza probabil va fi scos la 68 zile de la operatie, peste aproximativ 2 saptamini. Voi face un CT. Acea treapta din fragmentul posterior se poate indrepta mai usor acum, la 2 luni dupa operatie decit mai tirziu?

V-am raspuns la celelalte intrebari printr-un mesaj privat. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul