Fractura maleola externa cu deplasare

06-12-2021
Alexandru Iacob
Nu este medic/terapeut
Alexandru Iacob
Buna seara, Ma numesc Alexandru, am 70 de kg, înălțime 1, 82, varsta 27 de ani, sunt fumator de 8 ani, pe data de 10.10.2021 la fotbal am cazut pe piciorul stâng, am fost la spital unde mi au spus ca am fractura de maleola externa cu deplasare și trebuie operat piciorul, pe data de 13.10.2021 am fost operat la Spitalul de urgenta Floreasca, 6 șuruburi si o placuta, dupa operatie am avut atela timp de 2 săptămâni după care am avut 4 săptămâni tot piciorul pana la genunchi, în total 6 săptămâni de imobimizare, am făcut clexane de 0.40 în fiecare zi, am avut dureri doar 2 zile după operație. Dupa cele 6 săptămâni de imobilizare am revenit la control pentru radiografie dar din păcate nu le mergeau aparatul de radiografie, a trebuit sa mai astept o săptămână cu piciorul gol doar cu sosete, am revenit, am făcut radiografia si doctorul mi a spus sa încep recuperarea dar tot sa nu îl pun în pământ 3-4 săptămâni, nu mi -a explicat nimic, nici dacă e bine , dacă e vindecat, am 8 săptămâni de la operație piciorul este foarte puțin umflat, nu mai este vanat, doar ca nu am mobilitate, întrebarea mea este dacă pot sa încep sa calc mai devreme pe el, am radiografiile dar nu ma pricep, nu mai pare sa fie rupt, am vorbit cu un kinetoterapeut si el a zis ca nu știe ce sa zică și m a îndrumat sa mai cer o părere, dacă se poate sa ma ajutați va rog ! Mulțumesc!
2 comentarii
0
07-12-2021, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Decizia de sprijin pe picior este capitala si poate fi luata doar de chirurgul care v-a operat.
Reluarea prea rapida a sprijinului poate determina deplasarea fragmentelor focarului de fractura, cu consecinte devastatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
07-12-2021, ora 12:25
Alexandru Iacob
Nu este medic/terapeut
Alexandru Iacob
Va mulțumesc pentru raspuns, se poate sa va trimit radiografiile sa îmi spuneți ce părere aveți Dumneavoastră, deoarece Medicul care ma operat nu mi-a spus nimic, decât sa încep recuperarea dar fără sa pun piciorul în pământ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.