Fragment amigdalian cu discreta hiperplazie a epiteliului de acoperire

06-04-2012
mariamariana
Nu este medic/terapeut
mariamariana
Buna ziua. Iertati-ma, ca intervin din nou.Acum 4 ani m-am operat de amigdale, iar in partea stanga in locul amigdalei scoase, imediat dupa operatie, mi-a aparut un 'fragment de tesut', imita o amigdala mai mica, care ma ma-i supara la frig. Intotdeauna am ramas cu impresia ca nu am fost'curatata bine'acolo si ca mi-a ramas un rest amigdalian.Recent am facut o biopsie din acel rest.Rezultatul biopsiei:' FRAGMENT AMIGDALIAN CU DISCRETA HIPERPLAZIE A EPITELIULUI DE ACOPERIRE'. Cum sa interpretez acest rezultat, nu la vazut nimeni.Oare, problemele mele cu gatul, vin de aici???Mentionez, ca zona din acel loc, nu este inflamata.Ar trebui sa ma operez, iar?? Va multumesc, din suflet!
13 comentarii
0
06-04-2012, ora 16:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analiza arata ca este doar tesut amigdalian
cel mai bine acel rest trebuie scos cu Radiofrecventa
e mult mai bine, mai rapid, nedureros si fara sangerare
0
06-04-2012, ora 17:24
mariamariana
Nu este medic/terapeut
mariamariana
Va multumesc, mult ! Am sa caut clinici sau spitale, unde se fac, aceste interventii.
0
16-04-2012, ora 20:35
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
hristos a inviat va doresc un paste fericit si multa multa sanatete cu mult respect o seara buna
0
20-04-2012, ora 19:04
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
HRISTOS A INVIAT DL DR AM O NELAMURIRE AM FACUT AZI TIMPANOGRAMA SI MAM DUS CU REZULTATU LA ORL ACOLO MIA ZIS CA MAI AM SER IN SPATELE TIMPANULUI DUPA CARE MIA FACUT SPALATURI AURICILARE DAR CAND AM AJUNS ACASA SI MAM APLECAT IN FATA AUD IN URECHI UN FISAT CA UN VUET IAR CAND DAU PUTIN CU PALMA PESTE CAP PARCA AS BATE DOBA IN URECHI ASA SE AUDE DE CE VA ROG SAMI DATI O LAMURIRE CU MULT RESPECT
0
20-04-2012, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu la ce cabinet ai fost dar LOGIC.. NU se fac spalaturi auriculare pe o otita seroasa
spalaturi se fac cand este un dop cerumen
cred ca e cazul sa consulti un alt medic ORL
poti sa trimiti timpanograma si audiograma pe mail
0
20-04-2012, ora 20:51
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSU PROMT DAR MIM REVENIT AM PUS NISTE ULEI DE MASLINE IN URECHI CU MULT RESPECT SI AM SA VA TRIMIT TIMPANOGRAMA SI AUDIOGRAMA PE ADRESA DV O SEARA BUNA SI MULT MULT RESPECT
0
22-04-2012, ora 18:23
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
hristos a inviat dl dr a trimis fata mea audiograma si 2 timpanograme cum miati spus dv sa va trimit astept cu nerabdare raspunsu dv cu mult respect o seara buna
0
22-04-2012, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
conform audiogramei.. NU aveti otita seroasa
este vorba de o usoara afectiune a nervului auditiv pe frecventele inalte.. in rest este un auz conform varstei
Cel lichid in ureche putea sa fie de la apa care a ramas de la spalatura auriculara
1 va recomand sa uscati bine interiorul urechii cu uscatorul de par.. 4-5 zile de 2 ori pe zi cate 3-5 minute
2 sa luati tensiune aarteriala si sa faceti tratament pentru circulatia cerebrala daca e cazul
0
22-04-2012, ora 21:39
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va muktumesc pentru raspuns dar nu sunt lamurit la orl mia spus ca trbue sa dau cu sprei nasonex 6 luni ca sami treaca sunetu din ureche ca seru apasa pe labirint asa ceva cand se retrage seru de dupa timpan nu mai stiu ce sa cred va multumesc foarte mult cu respect
0
23-04-2012, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine sa mergeti cu audiograma si timpanograma..peste 10 ziel.. la un alt cab.ORL la consultatie
0
23-04-2012, ora 13:14
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va multumesc foarte mult pentru raspunsu dat dar mai am o nelamurie este bine sa dau cu sprei nasonex 6 luni de zile ca dl dr orl mia zis ca sunetu din ureche o sa treaca in timp de 6 luni nu stiu ce sa cred finca eu cand bag degetu in ureche si misc repede intro parte sai alta se aude zgomotu stident asta numai la ur dreapta - dimineata cand nu am sunet in ur si misc degetu in ureche nu se aude sunetu strident de ce nu stiu ce sa mai fac sa mai dau cu sprei in nas sau nu ma scuzati ca va deranjez cu atatea intrebari cu mult respedt o zi buna
0
23-04-2012, ora 13:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazonexul.. este pentru rinite alergice
dxaca sunt simptome de stranut, nas infundat.. si secretii apoase din nas.. DA. se poate face acest tratament cate 3 saptamani lunar
daca NU sunt simptome de rinita alergicva mergeti la Alt medic ORL
nu se leaga ceva in explicatiile date!!!
0
23-04-2012, ora 15:33
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns eu sant din vaslui si nu ma mai duc la nici un medic orl cand am sa pot si am sa am bani am sa vin la dv la pascani la consultatie am sa va anunt cand am sa vin va multumesc inca o data cu mult respect sanatate multa si o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: