Amigdalita-rinita, de cca 5 luni, fara rezolvare inca!

23-01-2010
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Buna ziua, as avea si eu nevoie de sfatul Dr. Flueraru, caci am probleme serioase inca din septembrie, a caror rezolvare nu reusesc sa o gasesc. Problema mea incepe in septembrie 2009, de nicaieri, cu o scurgere post nazala, secretie groasa, care ducea catre o teribila senzatie de inec. Treptat s-a manifestat ca o prezenta constanta sau periodica la nivelul gatului, iar secretiile post nazale intensificandu-se de la o zi la alta. De asemeni am inceput sa am nasul mereu blocat, in pe partea interioara spre gat, fara posibilitatea de a-l sufla, elibera.
Inca din prima zi de manifestare, am intrebat la farmacie pentru un remediu, mi s-a recomandat Bioparox ca fiind cel mai bun. L-am folosit timp de 10 zile, fara nici o imbunatatire, din potriva m-am ales cu un gust neplacut in gura si gat, si senzatii de gat/gura uscate. In cele din urma am luat Ospen 500, 40 comprimate. Situatia nu s-a imbunatati mai deloc, iar rezultatul acestei cure a fost aparitia candidozei bucale, de care de atunci nu am mai scapat.
Vazand gravitatia pe care tinde sa o ia situatia m-am prezentat de urgenta la medic ORL, unde am fost diagnosticat cu faringo amigdalita si mi s-a dat inca o data Bioparox, de data aceasta impreuna cu Pivalone. Din nou fara rezultat.
Ulterior, in noiembire, datorita raspandirii candidozei si iritaretiei extreme a gatului datorita secretiilor post nazale, mi-am inecat urat de tot, sperindu-ma teribil ca acela e si sfarsitul. Am fost luat cu ambulanta de urgenta, la spital mi s-au administrat calmante, suferind deja de un soc post traumatic, agitatie extrema, frica, tremor etc. Doctorul de la urgenta m-a diagnosticat cu angina acuta si m-a trimis a doua zi la urgente ORL. Unde am fost diagnosticat cu amigdalita, si presis tratament cu Ceclozone, Nistatina si Tantum Verde. Am urmat acest tratament, din noua fara mari imbunatatiri, dar am avut alta problema. Datorita socului suferit la inecare care s-a soldat cu vizita la urgenta, am refuzat ingrozit sa mananc. Timp de 10 zile nu am mancat si am baut extrem de putin. Motiv pentru care am ajuns internat pentru 3 zile in spital, unde mi s-au administrat perfuzii, si injectii cu Ampicilina. De asemeni mi s-a dat de catre doctorul psihiatru Frontin si Doxepin pentru a combate starile de teama.
Ulterior am parasit spitalul simtindu-ma aproape normal, reusind sa mananc din nou, cu speranta ca intr-o saptamana sunt bine sanatos. Din pacate nu a fost de loc asa. Vechile simptome, secretii nazale galbui si ingrosate, saliva ingrosata, senzatie de muc la nivelul gatului si a corzilor vocale, candidoza. Toate acestea aprand la loc dupa cca 2-3 zile de la parasirea spitalului.
Intors din nou la medicul ORL de la urgente, am fost instiintat ca gatul me e ok acum, desi nu-l simt deloc asa, si diagnosticat de aceasta data cu rinita cronica catarala. Pentru care mi s-a prescris Azitromicina 500, Ketoconazol 200mg, Vitamina A 20mg, Vitamax si inhalati de aburi cu Inhalant. Pentru o perioada de cca 3-4 zile m-am simtit din nou aproape de vindecare. Cu toate astea din nou simptomele au recidivat iar acum sunt aproape la acelasi moment de unde am plecat.
De amintit ca in aceste luni am mai incercat si, miere cu lamie, gargara cu sare, ceaiuri verde si musetel, vitamine si multiminerale, faringosept, mucosolvan si sirop expectorant, Halls, Ulei de Oregano, Spirulina si Echinacea.
Mi-ati putea face niste recomandari ? Eventual si ce anume sa solicit medicului ORL. Acesta tot incearca periodic sa ma linisteasca ca nu e nimic grav si nu trebuie sa fiu speriat. Problema e ca aceste simptome se manifesta de luni de zile, timp in care s-a acumulat o stare de oboseala mintala, anxietate soldata ocazional cu atacuri de panica, si impiedica permanent buna desfasurare a vietii de zii cu zii. Practic exista zile in care abia daca mananc o data si beau sub 500ml apa pe zi. Consider asta a fi o problema majora, motiv pentru care asigurarile medicului ORL nu ma linistesc deloc. Multumesc frumos!
22 comentarii
0
23-01-2010, ora 00:31
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
As vrea sa fac cateva adaugiri. Medicul ORL care mi-a recomandat Bioparox si Pivalone, ulterior Hexoralette N este unul, iar cel de la urgenta care mi-a dat nenumarate antibiotice si antifungice este altul.
O alta chestiune ar fi, eu nu am cunostintele medicale pentru a intelege cum se stabilesc diagnosticurile, dar nu mi-a fost facut nici un exudat faringian sau nasal, nici antibiograma in toata aceasta perioada, ci doar analize de sange si urina, si un consult la medicul internist care mi-a luat tensiunea si mi-a ascultat plamanii. Cu toate astea amigdale umflate, marite, nu am avut aproape deloc in toata aceasta perioada pana in momentul in care am luat acel Hexoralette N. Nu stiu ce anume mi-a cauzat aceasta reactie cu medicamentul, dar la scurta vreme dupa luarea lui amigdalele s-au umfat putin, nu foarte mult, si asa au ramas de atunci.
Era sa uit! La urgenta mi s-a solicitat o radiografie a sinusurilor, care dupa spusele doctorului ORL nu sunt infectate. Nici nu am simptome specifice. Nici febra nu am avut in toata aceasta perioada.
Iar acum o saptamana am facut si o radiografie dentara panoramica, dentistul spunand ca am ceva probleme dentare, carii, deteriorare a dintilor, dar dupa parerea sa nimic din acestea nu pot cauza problemele pe care le am eu.
Multumesc din nou!
0
23-01-2010, ora 01:16
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Pe masura ce ma gandesc imi mai amintesc anumite lucruri pe care am uitat sa le mentionez. Unul care poate fi important este ca uneori cand am nasul blocat si fortez suflarea lui in batista, imi apar mici pete sau urme de sange in secretia nazala. Mereu din nara stanga, iar daca e cazul sa se blocheze acolo o face prima data. Sangerari nazale efective nu am. Doar ce iese pe batista. Dar acest lucru perista si el de cateva luni deja. Deviatie de sept nu cred ca am. Nici unul din medicii ORL nu a pomenit de asa ceva, iar pe radiografie nu pare ceva stramb, ciudat acolo, dupa umila mea parere. De asemeni cu exceptia momentelor cand nasul e blocat de mucozitati ingrosate galbui, nu am niciodata dificultati in a respira normal.
Nu am mai mentionat in primul mesaj pentru ca nu am apucat sa iau nici unul, ci doar le-am cumparat. Initial medicul general al serviciului de urgenta, inainte de a ma trimite a doua zi la urgente ORL, mi-a dat reteta pentru Klabax, Nexium si Ketonal.
0
23-01-2010, ora 02:03
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Cer scuze pentru postarile repetate si atat de lungi, insa starea de nervozitate si discomfort pe care aceste simptome o creeaza, imi afecteaza oarecum gandirea limpede, si uit anumite detalii pe care mi le amintesc ulterior. Iar in speranta de a-mi putea fi inteleasa problema cat mai bine, si a putea primii eventual ajutor, imi doresc sa nu omit nici o informatie care ar putea fi importanta in gasirea unei solutii.
Astfel ca vreau sa mai spun, citind alte probleme oarecum asemanatoare aici pe forum, am vazut mereu recomandat evitarea lucrurilor acre si a bauturilor acidulate. Nu am baut nici un suc acidulat recent, nici nu am mancat acrituri, dar de cca 2 luni de zile, beau aproape zilnic, exceptie facand zilele cand nu ma simt in stare, Vitamina C 1000mg everfescenta. Uneori chiar si de doua ori pe zi. Am observat ca pare sa ajute in a fluidiza secretiile mucoaselor, si a curata macar pentru o perioada de 20-30 minute, gatul de astfel de mucozitati. Pentru ca pe moment asta pare a fi problema mea cea mai mare. Pe langa secretiile post nazale, blocarea completa a nasului pe timp de noapte, care ma forteaza sa respir pe gura in timp ce dorm, mai am probleme de schimbare a consistentei salivei si a mucoaselor de la nivelul gatului. Saliva ingrosata, lipicioasa, de tip jeleu sau spuma uneori, la fel si la nivelul gatului si corzilor vocale, uneori avand oarece dificultati de vorbire, parandumi-se ca acestea ma ineaca.
Referitor la doza mare de Vitamina C, as intreba si daca e vreo problema sau vreun risk, utilizarea ei pe perioade indelungate, cu posiblitatea de a afecta anumite organe precum rinichii ?
Un ultim detaliu pe care vreau sa-l mentionez, si sper ca de data asta nu am mai uitat nimic demn de mentionat, e faptul ca de cele mai multe ori dupa ce mananc sau beau, am o senzatie de nod in gat sau blocaj la nivelul pieptului. Blocaj care se elibereaza treptat, uneori cu dificultate, in momentul eliberarii aerului din stomac. Nu sunt sigur de unde aceasta problema, deoarece nu stiu sa am gaze sau arsuri stomacale. Desi recunosc ca acestea ma duc cu gandul o posibila problema gastrica. Credeti ca este posibil ?
Multumesc pentru ajutor!
Gabi
0
23-01-2010, ora 10:19
concubina
Nu este medic/terapeut
concubina
pentru Gabriel: incearca ceai de pelin iata cum il folosesti : faci ceaiul, ca orice ceai, il lasi la racit, cand este aproape de temperatura camerei, pui picaturi in nas(in special seara) apoi faci gargara in gat tot cu ceai. dupa 2-3 seri ar trebui sa treaca cat de cat incearca si mai vorbim. va trebui sa mai schimbi si perina pe care dormi. Banuiesc ca ai din fulgi de pasare. va trebui sa iti iei una antialergica.
0
23-01-2010, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gabriel.
imi trimiti pe mail
1. radiografia SAF
2 rezultatul de la consul medic Gastrolog
3. faci cateva poze cu Faringele tau
si vad cu ce pot sa te ajut.
0
25-01-2010, ora 18:21
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
V-am trimis mail. Multumesc.
0
26-01-2010, ora 14:17
krikri
Nu este medic/terapeut
krikri
pt.gabriel
am exact aceleasi probleme de 6 luni si miam facut deja si cauterizare care ma ajutat f mult in sensul ca mia desf.narile in rest scurgerile potnazale zilnice continua insa eu sant alergica la praf desi mie greu si acuma sa cred.parerea mia e sa te duci la alergolog si daca iti da un tratament eficace pt. tratarea scurgerilor sa ma anunti pt. ca eu am incercat multe dar simptomele persista.am uitat ceva parerea mea e ca na-r trebui sa iei nici un antibiotic pt ca aceasi greseala am facut-o si eu la recomandarea unor medici si am ajuns intr-un stadiu exakt ca al tau.papa
0
26-01-2010, ora 14:25
krikri
Nu este medic/terapeut
krikri
pt.gabriel
am uitat sa-ti spun si eu am folosit bioparox in cazul meu a facut m.mult rau decat bine deoarece in loc sa fluidifice secretiile le ingroasa si cum spui tu are un gust naspa.papa
0
26-01-2010, ora 14:37
krikri
Nu este medic/terapeut
krikri
pt..gabriel
a si mai vreau sa spun ca singurul lucru care am constatat ca ajuta cat de cat e gargara cu ceai de trei frati patati, pelin.papa
0
02-02-2010, ora 19:03
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Am nevoie de ajutor din nou. Am urmat zilnic tratamentul propus (Redisgest Plus, Vit A si E, Voseptol, inhalatii eucalipt si musetel). Sunt la a 8-a zi.
Am o jena constanta la inghitire, inclusiv atunci cand inghit in sec (saliva, mucozitati etc.) Mereu sunt constient ca o fac, nu trece neobservat asa cum ar trebui, si ma jeneaza foarte mult.
Iar astazi am o teribile sensatie de nod in gat. Valul palatin pare ca s-a mai retras putin, inca arata iritat, cu acele mici vase de sange inrosite puternic, care dimineata sau noaptea cand uneori ma trezesc cu gura deschisa, ustura puternic. Am uvula umflata cred, si se odihneste pe limba, creand discomfort in plus.
Apoi am mari probleme cu consistenta salivei. Mananc foarte putin, ingrijorator de putin, din aceasta cauza. La fiecare contact cu mancarea saliva se ingroasa brusc devenind un fel de clei, gel lipicios, foarte greu de eliminat, si mai greu de inghitit. Aceeasi senzatie oribila o pastesc si pentru o vreme dupa ce beau lichid. Ce cauzeaza aceasta, cum pot scapa de ea ?
Nu sunt balonat sau constipat, si cu toate astea, zilnic am o senzatie permanenta de a ragai, elimina aerul blocat de pe esofag si nu pot, parca se blocheaza la nivelul gatului, si in loc sa se produca o ragaiala normala, cu sunet puternic, se aude un fel mormait, si aerul iese foarte greu, cu pauze. In plus nici nu ma simt relaxat dupa ce o face, asa cum ar trebui in conditii normale. Indica asta doar o problema gastrica, de aciditate sau reflux, sau inseamna si ceva la nivelul gatului ?

Ce pot face pentru a-mi fi mai bine, si avea cat de gat o viata apropiata de normal, pana pot sa merg la gastrolog ? Nu am asigurare medicala pentru ca nu am servici, si am inteles ca astfel de teste costa destul de mult. Am cheltuit sume enorme pana acum pe medici ORL si diverse tipuri de medicamente, ce pot face ? Am slabit 10kg si sunt teribil de ingrijorat.
Cel mai mult ma ingrozeste nu suferinta, care e foarte urata, ci ideea din subconstient ca s-ar putea intampla ceva rau, precum inecare sau sufocare. Si ma simt foarte panicat din cauza asta. Durata asta foarte lunga de vindecare fara rezultate, desi mai toti doctorii mi-au spus sa stau linistit ca nu-i nimic grav, a rezultat intr-o hipocondrie. Ma simt in impas, cumva fara speranta, condamnat, si e deosebit de neplacut si deprimant.

Multumesc.
0
02-02-2010, ora 19:06
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Poate sa fie de fapt tiroida de vina ? Cum se desfasoara un astfel de consult, la endocrinolog ? Este sump ? As avea nevoie de indrumari precise. Nu doar ca sunt deja speriat, dar si datorita faptului ca stau deosebit de rau financiar, nu-mi pot permite sa irosesc nici un ban, existand riscul ca in momentul primirii in sfarsit al tratamentului adecvat sa nu mi-l pot permite.
0
03-02-2010, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.un tratament gastric corec si cu rezultat dureaza intre 3 saptamani si 3 luni !
nu ia cum sa fii bine in 8 zile.
2. cred ca lueta trebue scoasa.. si pentru aceasta te rog sa vii la pascani !
0
03-02-2010, ora 17:02
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna gabi

observ din postarile tale o neliniste acuta si frustrare ca nu-ti poti rezolva problema de sanatate. aceasta anxietate s-ar putea sa fie partial vinovata de starile tale si sa fie cea care amplifica problemele organice pe care d-l doctor deja le-a identificat.

de aceea n-ar strica sa iei niste picaturi de valeriana, macar pana te echilibrezi. D-l dr poate sa confirme sau sa infirme ideea mea

multa sanatate!
0
19-04-2010, ora 19:09
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Am revenit pentru ca inca nu am reusit sa rezolv problema. In mare parte problemele sunt aceleasi descrise mai sus.

Am refacut din nou radiografia SAF, pe care de data asta am reusit sa o scanez inainte de a o inmana doctorului. Am sa v-o trimit si dvs prin email, poate imi puteti fi de ajutor dupa examinarea acesteia.

Cu aproximativ o luna, am hotarat sa schimb inca o data medicul ORL-ist, si am ajuns la un al 3-lea. In urma controlului initial, mi-a spus ca pentru ce am nu e nevoie de nici un antibiotic si ca nu trebuia sau iau asa ceva. Si am primit tratament cu Flonidan, Opthamesone picaturi de pus in nas, si o solutie preparata in farmacie pentru gargarisme. Se fac trei saptamani si de vindecat nici vorba. Aceeasi situatie.

In urma acestei radiografii SAF, mi s-a spus ca am totusi o sinuzita, si am primit din nou tratament cu Opthamesone, Flonidan si Cuminol (ciprofloxacina). Cele doua pe care le-am luat si inainte fara mare efect sau deloc, le cunosteam deja. Dar cautand informatii dupa aceasta Ciprofloxacina a aparut ingrijorearea. Pe siturile de medicina de limba engleza se spune ca este un antibiotic deosebit de periculos, cu multe reactii adverse serioase posibile, si care nu se utilizeaza decat in cazul persoanelor a caror viata este in pericol, avand si un risc mare de a necesita spitalizarea pe durata tratamentului.
Aceste informatii impreuna cu imensa lista de posibile reacti adverese, m-au determinat sa nu doresc sa urmez acest tratament. Mai ales in conditiile in care se spune clar ca nu este recomandat persoanelor care au tulburari de anxietate sau atacuri de panica, si asta e o problema pe care o am.

Dvs ce parere aveti despre acest medicament ? Si tratamentul per total. V-am trimis me email radiografia SAF pentru a va uita la ea. Multumesc frumos.
0
23-11-2010, ora 19:20
alexis77
Nu este medic/terapeut
alexis77
gabriel,

am exact aceleasi simptome ca si tine. la mine dureaza de 2 luni deja, insotite de atacuri de panica etc
as fi extrem de interesat sa stiu daca ai gasit in cele din urma un tratament eficient sau macar daca ti s-a pus un diagnostic corect. multumesc.
0
06-12-2010, ora 00:21
alina_mary27
Nu este medic/terapeut
alina_mary27
gabriel, treaba cu taiatul luetei e destul de serioasa.acum 4 ani mi s a taiat lueta, vreo 6 luni m am inecat orice mancam, iar clei in gat nu am avut inainte, dar dupa operatie am ramas cu aceste simptome de clei in gat, un mucus gros, de multe ori trebuie sa inghit de 2 3 ori ca sa se duca in jos saliva etc.de atunci fac atacuri de panica ceea ce complica si mai mult situatia.am perioade cand saliva e normala, perioade cand saliva e groasa si perioade cand desi tusesc nu se desprinde nimic din gat este uscat si ma inteapa.e groaznic, insa de atatia ani nu am gasit nici o rezolvare.atacurile de panica complica si mai mult senzatiile, insa am inceput sa nu le mai bag in seama, imi fac curaj singura si merg mai departe. -* ai gasit vreo rezolvare?

(*modificat de administrator)
0
11-10-2011, ora 16:24
preda_ciprian
Nu este medic/terapeut
preda_ciprian
Prezint aceleasi simptome ca tine. Daca ai reusit sa rezolvi problema m-ar interesa si pe mine cum.
0
07-04-2015, ora 13:44
Gabriel_5103
Nu este medic/terapeut
Gabriel_5103
Buna ziua dl. doctor. Dupa 5 ani de la prima problema cu gatul, descrisa in primul mesaj, ma vad nevoit sa va cer iarasi ajutorul.

Atunci in perioada 2009-2011 mi-a trebuit mai bine de un an de zile sa scap de raguseala si secretii la nivelul gatului. Am pus treaba asta pe seama scurgerii post nazale de care am suferit cateva luni, plus posibilele probleme stomacale. Dar dupa o perioada de vreo 15-20 luni, am inceput sa ma simt aproape de normalitate, putand sa beau si sa mananc normal.

Astfel ca, in perioada 2012-2013-2014 am putut manca si bea absolut orice, fara sa ma afecteze in nici un fel la nivelul gatului. Chiar si in acele momente in care am cedat ispitelor, precum de sarbatori, si am abuzat putin de alimente grase, prajeli, dulciuri sau bere. Cu toate astea nu am avut nici un fel de problema vreme de aprox 3 ani.

Dar cosmarul a revenit anul acesta, in luna februarie in urma unui episod de gripa. Nu am avut absolut nici o problema cu gatul pana am luat aceasta gripa. In primele zile am avut doar simptomele tipice de gripa, febra, greata, tuse, ameteli. Dupa 3-4 zile majoritatea au trecut, am ramas doar cu tusea timp de vreo 2-3 saptamani. Dintre aceastea doar un numar de aprox 5 zile au fost cu expectoratii de la plamani.

Problema e ca am laringita cronica (de doua luni) cu discomfort mai redus la inghitit, dar major la baut apa. Nu stiu de ce, dar gatul se irita foarte rau dupa ce beau apa si apare senzatia de mucus ingrosat. Am gatul iritat puternic, in portiunea laringelui, simt nevoia permanenta de a-l curata, dintre simptome cel mai dificil de tolerat este mucusul care se aduna, si senzatia de varsaturi pe care o cauzeaza. Aproape in fiecare dimineaza, dupa ce ma ridic din pat, am senzatii puternice de varsaturi, datorita discomfortului din gat, ca si cum ceva ar trebui eliminat de acolo. Dar nu iese nimic afara, nici mucus, nici continutul stomacului nu vine inapoi.

De cand a reinceput problema, am pus-o din start ca o posibila problema stomacala. Dar reflux eu nu simt sa am. Nu ma arde pe esofag, nu-mi vine mancare inapoi, si in nici un caz nu ma trezesc sa-mi vina lichid sau fragmente de mancare in gat sau in gura. Pe langa asta dupa cum am precizat mai sus, 3 ani de zile nu am avut probleme in ciuda alimentatiei care continea uneori si bere sau bauturi racoritoare carbogazoase. De ce a trebui aceasta gripa sa declanseze acest episod sever de laringita?
Eu nu am experienta medicala, dar daca sufeream de vreun reflux, chiar si unul de mica intensitate, nu era normal sa am probleme si in anii trecuti? Traiam cu impresia ca refluxul nu se vindeca, decat eventual prin operatie, si ca trebuie sa tii regim toata viata.

Dar fiindca ati spus mereu ca astfel de probleme au cauza la gastrologica. Am fost in urma cu aprox. 10 zile, la spital, la medicina interna, unde doamna doctor mi-a facut ecogragfie abdominala, in zona stomacului, a intestinelor cat si ficat si splina, si dupa spusele dansei totul arata normal. Mi-a mai ascultat plamanii si ritmul cardiac, din nou a spus ca este normal.
Dar fiindca i-am spus ca am avut senzatii de greata si varsaturi si ca ma supara gatul, mi-a prescris un tratament cu Motilium, Venter (un antacid) si Bio-Sun (probiotice).

Am urmat tratamentul care nu a fost de lunga durata, dar la nivelul gatului situatia nu s-a schimbat.
Unde ar putea fi problema? Ma straduiesc sa nu fac nici un pas gresit. De cand am facut gripa in urma cu doua luni, am stat deoparte de orice aliment prajit, nimic acru, acidulat sau care ar putea irita laringele. Cu toate astea nu pare sa dea inapoi.

M-am mai gandit ca poate ar putea sa se fi declansat din cauza tusei expectorante. Unde s-ar fi iritat laringele sau chiar contactat vreo bacterie. Dar probleme cu amigdalele nu am, nu sunt marite, nu am puroi sau alte probleme similare in gura. Problema e localizata strict la baza limbii, laringe, epiglotis. Ma gandesc ca daca aveam bacterie, trebuia sa am si alte simptome. Nu am febra, frisoane, nu simt usturime sau fierbinte la nivelul limbii sau faringelui. Si nici candidoza nu pare sa am.

Probabil ca de nevoie, am sa ajung si la medicul ORL, dupa sarbatorile pascale, dar imi este teama ca aceasta m-ar putea trata cu indiferenta. In 2009 mi-a prescris Bioparox si Pivalone, care nu au facut decat sa-mi inrautateasca si mai rau simptomele, in special uscaciunea mucoaselor, incat aveam dificultati majore la inghitire.

As cere un set detaliat de analize, cultura din gat si helicobacter pylori, insa pentru mine mai exista o problema, nu am asigurare medicala, si orice vizita sau test trebuiesc platite, plus eventualele prescriptii. Din aceasta cauza incerc sa ma documentez si sa merg exact unde trebuie. Nu-mi pot permite sa irosesc banii.

Am uitat sa precizez, de data aceasta nu am nici un fel de problema cu nasul. Respir corect, pe ambele nari, si nu-mi curge nasul periodic, nici pe nari, si nici in jos pe gat.

In incheiere, mai vreau sa spun ca deocamdata, stau deoparte de medicamente, sa nu iau ceva care mi-ar putea inrautati starea.
Iau doar Spirulina, 9-Vita si ma gandeam sa cumpar Voseptol, pe care mi la-ti recomandat si data trecuta.

Exista ceva ce as mai putea face? Va multumesc frumos.
0
07-04-2015, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. a fost o neglijenta dupa vindecare sa consumati de toate..
o problema nu se vindeca niciodata complet.. si revine cu mai multe complicatii
2 la ecografie se vede doar starea fict, pancreas, fiere
e bine ca nu au nimic
dar NU se vede stomacul si intestinele
pentru asta se face tranzit baritat esofagian sau endoscopie gastrica
3 laringele Obligatoriu trebuie vazut la un medic ORL.. cu o laringoscopie simpla
sau endoscopie laringiana
4 in rest ce tratamente locale trebuei sa faceti si cum sa tineti regim strict acum.. gasiti pe forum
0
25-11-2015, ora 01:38
nicu37
Nu este medic/terapeut
nicu37
salut Gabriel_5103 ai rezolvato pana la urma imi poti lasa un nr de telfon te rog ca si eu am probleme cu orl
0
25-11-2015, ora 15:37
Mares Andreea
Nu este medic/terapeut
Mares Andreea
Buna ziua Dl doctor! Prietena mea are doi gemeni de 5 ani si care fac puroi in gat in continuu... si de fiecare data le se administreaza tratamente cu antibiotice foarte puternice care le slabesc si mai mult organismul.Au facut si o interventie chirurgicala, o scoatere partiala a amigdalelor, dar fara nici un rezultat pozitiv. Fac puroi in gat in continuare cu febra foarte mare.Este disperata...Ce o sfatuiti sa faca?Este recomandata operatia de indepartare definitiva a amigdalelor la varsta lor? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc anticipat!
0
25-11-2015, ora 16:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu recomand..fiindca o sa faca faringite si laringite
NU sa cautat si nu sa gasit cauza problemelor
Am scris multe postari pe forum despre ;
1 NUmai copii cu reflux gastro-esofagian si probleme de digestie fac rosu in gat si racesc lunar din cazua iritatiei gatului cu acidul gastric care ajunge in faringe in somn
2 asa copii NU au voie Niciodata.. sucuri, fructe citrice, acre, verzi
3 tratament la pediatru cu specializare in gastrologie
4 orice problema de gat, nas, urechi..se trateaza NUmai la ORL
nu la med de familie si nu la pediatru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: