fumatul si anticonceptionale

10-02-2007
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
buna seara am 34 de ani sunt fumatoare cam 1 pachet pe zi, mama a 2 copii, casatorita, din 1995 iau fara nici o intrerupere anticonceptionale va rog sa-mi spuneti ce alte metode contraceptive pe care le pot procura din farmacie pot folosi fara a merge la medic, specific ca am 53 kg si ma mentin nu m-am ingrasat deloc ma simt bine nu am nici un fel de probleme, dar de curind am consultat un endocrinolog si mi-a zis ca ori renunt la pastile ori la tigari dar nu pot renunta la nici una pentru a te lasa de fumat exista ceva tratament?
3 comentarii
0
11-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna ziua doamna!
Renuntarea la fumat ar fi solutia optima pentru dumneavoastra, mai ales ca aveti si 2 copii acasa. Problema cu "nu pot" este relativa, pentru ca daca, Doamne fereste!, ati fi facut un infarct, v-ati fi lasat rapid. Dar exista sperante si pentru cei care vor/si nu vor se lase de fumat. Anul acesta se pare ca se va lansa pe piata medicamentelor din Romania "medicamentul minune", care inhiba toate "poftele" nesanatoase, inclusiv fumatul, dar nu scade apetitul sexual. Nu stiu care va fi pretul, dar daca socotim banii de tigari, banii de medicamente pentru bolile datorate fumatului si cati bani ati fi putut castiga daca nu ati fi renuntat la un minut din viatza pentru fiecare tzigara, nu cred ca va parea scump...Daca e sa alegem din 2 rele raul cel mai mic, adica intre fumat+anticonceptionale si fumat-anticonceptionale, da, ar trebui sa gasiti o alta metoda contraceptiva. Va recomand steriletul sau prezervativul. Steriletul cred ca ar fi mai bine. Dupa ce ati nascut 2 copii inca va mai este frica de ginecolog? Nu se poate, plus ca o vizita anuala este OBLIGATORIE pentru efectuarea unui examen Papanicolau. As dori sa va intreb totusi, de ce ati mers la endocrinolog?
0
11-02-2007, ora 00:00
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
multumesc de rapiditatea cu care mi-ati raspuns am consultat un endocrinolog deoarece cu ceva ani in urma mi s-a pus diag. spasmofilie si tot atunci mi s-a zis ca am inceput de basedow cred ca asa se scrie dar as vrea sa va intreb daca ma las de fumat ce pot face sa nu ma ingras?atunci mai pot continua macar pina la 35 ani sa iau anticonceptionale?va multumesc si tin sa precizez ca este un site de milioane
0
19-02-2007, ora 00:00
darkdee5
Nu este medic/terapeut
darkdee5
am si eu o problema...am 20 ani si diabet si am cerut sfatul diabetologului pt AC...m-a dus la un endocrinolog de la centrul de diabet; aceasta persoana a fost destul de recalcitranta si m-a tratat ca pe un copil care vrea o pastila...trebuie sa mentionez ca nu sunt necunoscatoare in domeniul medical, sunt genul care stie ce inseamna betametazona sau pronunta corect metoclopramid smile in fine, endocrinologul mi-a dat o reteta de mercilon. Iau aceste pilule de aproape un an si nu am avut neplaceri majore, dar am niste nelamuriri si o intrebare mai urgenta. 1 : mercilonul este o pilula combinata sau mono pe baza de estrogen? 2: cum actioneaza efectiv hormonii feminini in cazul contraceptiei(procesul mai tehnic explicat). Acum problemele : 1: sunt la mijlocul foliei (11 zile de cand iau) si mi-a venit ciclul; nu este doar spotting, curge mult si am si dureri un pic.mentionez ca sunt racita si am luat paracetamol, aspirina, tussin forte si mucosolvan comprimate (nici una nu ar trebui sa interactioneze conform prospectelor).Ce sa fac? sa iau in continuare pilulele? sa ma opresc si saastept pana la urmatorul ciclu? Are legatura raceala? 2: de ceva vreme imi vine ciclul cu cateva zile inainte sa termin pilulele. teoretic ar trebui sa-mi vina dupa ce le termin, in cele 7 zile de pauza, dar de multe ori imi vine in ziua 18-19.De ce se intampla asta? este concentratia prea mica de hormoni?si daca da, ce alte pilule sunt bune pt mine, ca diabetic si fumator? Scuzati pentru fluxul de intrebari si pt eventuala lipsa de coerenta :P
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul