Furuncul

28-07-2019
Ma12
Nu este medic/terapeut
Ma12
Buna ziua,
De aproximativ 2 saptamani am un furuncul ( as zice eu), dar nu sunt sigura pentru ca nici nu se resoarbe nici nu a ajuns la maturare pentru drenare. Din dorinta de a grabi procesul am folosit o cataplasma cu usturoi. Problema este ca dupa 2 ore infectia a devenit visinie spre negru (parca s-a necrozat) Am gresit, recunosc, dar citind atat de multe despre beneficiile usturoiului incat nu m-am gandit nicio secunda ca poate sa faca mai mult rau decât bine. M-am speriat si am aplicat o crema cu antibiotic, fucidine. Nu este foarte dureros si speram sa nu apelez la medic, dar ma sperie culoarea pielii. Infectia este localizata pe fese si nu am mai avut astfel de episoade pe aceasta zona. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat, v-as ramane recunoscatoare. Multumesc!
2 comentarii
0
28-07-2019, ora 20:27
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Folsiti dezinfectant si fucidin h si maine mergeti la un medic dermatolog.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
10-08-2019, ora 10:30
ursulevski
Nu este medic/terapeut
ursulevski
Buna ziua. Eu am un furuncul (banuiesc ca se chiama) pe spate (pe un omoplat) de diametru putin peste 1cm si iesit in relief 3mm. Pielea e normala la culoare. il am de ani de zile (cel putin 5ani), tot am sperat ca se retrage. Nu ma doare, practic nu simt nimic deosebit.(nu mai retin daca acum cativa ani ma durea cand stateam pe spate, posibil). nu pare sa se fi modificat marimea pe parcursul anilor.(poate sa se fi redus f putin).
Ar fi trebuit sa se retraga? ar trebui intervenit? n-am dat niciodata cu nicio substanta. sa incerc si eu Fucidin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: