furuncul?

26-02-2009
carola
Nu este medic/terapeut
carola
de 3 zile ma confrunt cu o problema.La axila stanga mi-a iesit o bubita dureroasa si inflamata.Nu stiu ce poate fi mi-a aparut asa din senin, poate la cateva zile dupa ce m-am epilat cu lama de ras. mi-am pus comprese reci pe zona afectata, si nu am mai folosit deo stick-ul pe care obisnuiesc sa-l folosesc.Nu stiu ce ar putea fi, bubita este la fel nu prezinta la suprafata infectie (puroi), sau alt lichid, este doar tare, inflamat si dureros.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
7 comentarii
0
26-02-2009, ora 18:08
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
da, e un furuncul.Daca se "coace " va tebui incizat.Ia antibiotice (oxacilina 4x1000 mg /zi) si un antiinflamator (diclofenac).Asta nu te scuteste de o vizita miine la un chirurg care sa ia o decizie functie de aspectul "bubei"
0
27-02-2009, ora 10:39
carola
Nu este medic/terapeut
carola
multumesc pt raspunsul prompt. ieri am fost la medic si mi-a prescris flamexim si oxacilina si comprese locale cu rivanol si. (inca ceva).Acu nu mai este asa inflamat si este mai ok, numai la cate auzi in ziua de azi te gandesti la ce e mai rau. multumesc mult acest site este de un real ajutor chiar si pt cei mai panicati.CA MINE
0
06-04-2009, ora 12:43
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
carola...daca mai este de actualitate subiectul tau.daca acest*furuncul* nu a disparut.intreaba dermatologul tau despre Stafilococul auriu
0
07-04-2009, ora 09:28
carola
Nu este medic/terapeut
carola
din fericire acela a disparut, din nefericire mi-a aparut un altul tot in acea zona putin mai jos, sunt tare suparata.M-a tratez cu solutie de betadina si gheata- deocamdata
0
07-04-2009, ora 09:40
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
carola.am un link pt. tine
http://www.healthy.ro/articol/medicina-interna/5018/Tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hidrosadenita.html
0
07-04-2009, ora 11:53
carola
Nu este medic/terapeut
carola
ms
0
21-01-2010, ora 21:34
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Ajutati-ma si pe mine va rog, mi-a aparut o umflatura in zona anusului dupa revelion, purtasem niste tanga care m-au jenat, e de dimensiunea unei monede de 5 bani si e incomod si dureros.Poate fi oare furuncul desi nu a copt de atata timp? Poate a crescut doar o idee in dimensiuni dar nu are niciun orificiu si pielea nu si-a schimbat culoarea. La voi cum a fost si cat a durat? Multumesc mult!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: