galactoree

17-05-2007
yogobela
Nu este medic/terapeut
yogobela
Sunt putin ingrijorata, citesc pe net tot felul de pareri mai mult sau mai putin pertinente... E cazul sa ma ingrijoreze starea mea de sanatate??
Am 34 de ani, un copil pe care l-am alaptat 1 an si 7 luni si dupa apx 14 luni de la intarcare, sanii mei inca mai secreta un lichid alb-galbui-transparent doar la presarea mamelonului. Mentionez ca medicul de familie mi-a recomandat un medicament pt oprirea lactatiei la mom intarcarii, dar farmacista mi-a recomandat sa-l evit intrucat are efecte adverse destul de violente si atata timp cat nu am dureri si totul decurge normal, nu are rost sa-l iau. Dupa intarcare am luat Jasmine timp de 6 luni la recomandarea medicului ginecolog, am facut si exam gineco si mi s-a spus ca e totul ok. De apx 3 luni nu mai iau pilulele pt ca in perioada respectiva menstruatia dura f putin 2 zile, consta intr-o usoara sangerare si se prelungea cu o secretie maronie; acum am ajuns la o situatie normala (apx. 4 zile, abundenta normala), dar timp de 2 luni, cam in perioada ovulatiei a mai aparut acea scurgere maronie (ultima luna nu).
Poate fi vorba de un dezechilibru hormonal? Ce altceva?
Recomandati-mi un cabinet medical in Iasi unde exista aparatura performanta si pot obtine un disgnostic precis...in caz ca e grav. multumesc anticipat!
2 comentarii
0
18-05-2007, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Nu pot spune daca e grav sau nu. Ar trebui insa investigata si prolactina. Adreseaza-te cu incredere d-nei Prof. Dr. Voichita Mogos, medic endocrinolog
0
27-08-2009, ora 00:17
emy_emilia79
Nu este medic/terapeut
emy_emilia79
si eu am aceeasi problema, dar cu o mica diferenta[toate analizele mi-au iesit bune, inclusiv prolactina].si totusi iau bromocriptinde vreo 2 saptamani si nu se cunoaste nimic[adica secretia din sani tot persista].AR trebui sa maresc doza?desi le administrez exact cum mi s-a zis de catre medicul endocrinolog[una dimineata si una seara.astept un raspuns, va rog frumos! si multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Galactoreea - scurgerile mamare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.