galactoree

17-05-2007
yogobela
Nu este medic/terapeut
yogobela
Sunt putin ingrijorata, citesc pe net tot felul de pareri mai mult sau mai putin pertinente... E cazul sa ma ingrijoreze starea mea de sanatate??
Am 34 de ani, un copil pe care l-am alaptat 1 an si 7 luni si dupa apx 14 luni de la intarcare, sanii mei inca mai secreta un lichid alb-galbui-transparent doar la presarea mamelonului. Mentionez ca medicul de familie mi-a recomandat un medicament pt oprirea lactatiei la mom intarcarii, dar farmacista mi-a recomandat sa-l evit intrucat are efecte adverse destul de violente si atata timp cat nu am dureri si totul decurge normal, nu are rost sa-l iau. Dupa intarcare am luat Jasmine timp de 6 luni la recomandarea medicului ginecolog, am facut si exam gineco si mi s-a spus ca e totul ok. De apx 3 luni nu mai iau pilulele pt ca in perioada respectiva menstruatia dura f putin 2 zile, consta intr-o usoara sangerare si se prelungea cu o secretie maronie; acum am ajuns la o situatie normala (apx. 4 zile, abundenta normala), dar timp de 2 luni, cam in perioada ovulatiei a mai aparut acea scurgere maronie (ultima luna nu).
Poate fi vorba de un dezechilibru hormonal? Ce altceva?
Recomandati-mi un cabinet medical in Iasi unde exista aparatura performanta si pot obtine un disgnostic precis...in caz ca e grav. multumesc anticipat!
2 comentarii
0
18-05-2007, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Nu pot spune daca e grav sau nu. Ar trebui insa investigata si prolactina. Adreseaza-te cu incredere d-nei Prof. Dr. Voichita Mogos, medic endocrinolog
0
27-08-2009, ora 00:17
emy_emilia79
Nu este medic/terapeut
emy_emilia79
si eu am aceeasi problema, dar cu o mica diferenta[toate analizele mi-au iesit bune, inclusiv prolactina].si totusi iau bromocriptinde vreo 2 saptamani si nu se cunoaste nimic[adica secretia din sani tot persista].AR trebui sa maresc doza?desi le administrez exact cum mi s-a zis de catre medicul endocrinolog[una dimineata si una seara.astept un raspuns, va rog frumos! si multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: