Ganglion Gat, inflamat

30-08-2019
Stefan99
Nu este medic/terapeut
Stefan99
Buna seara,


Vreau sa va adresez si eu o problema care ma supara de vreo 2 luni. Problema sta in felul urmatorul... am avut o inflamatie la amigdala dreapta, am urmat un tratament cu albastru de metil, infectia din jurul amigdalei s-a retras, toate bune si frumoase. Intr o dimineata, am avut placerea de a ma trezi cu ganglionul drept din jurul gatului inflamat, am luat nurofen, ibuprofen, antibiotice, dar ganglionul tot nu s-a retras. Interesant este faptul ca in unele zile este mai mic, iar in altele creste la loc, dar nu este extrem de mare. Este palpabil, se poate misca cu usurinta, nu este tare, nu este dureros, forma sa este ovala, iar dimensiunea este intre 1cm si 2cm, dupa cum am spus, in unele zile este mai mic, in unele zile este mai mare. Ingrijorarea mea este ca nu s-a retras cu nurofen, ibuprofen, dar nici macar cu antibiotic.. si nu stiu ce sa mai fac, ma deranjeaza psihic efectiv... cand stiu ca nu este la o marime normala. Am vorbit cu diferiti doctori, iar unul dintre ei mi a spus ca este perfect normal si ca asa se intampla pe timp de vara cand mai dai drumul la aerul conditionat, cand mai bei rece, cand mai nu stiu ce. Pe cand celalalt, parea putin ingrijorat, ca nu stia de ce s-a umflat acel ganglion, asa ca dansul mi-a recomandat sa fac o serie de analize, iar eu fiind o persoana mai anxioasa am cerut sa imi faca recomandare si pentru niste markeri tumorali.

Acestea sunt analize : https://imgur.com/a/my9QQwZ

Credeti ca are vreo legatura amigdala dreapta care a fost inflamata in trecut, cu acest ganglion drept?

PS: Cateodata imi simt partea dreapta in jurul maselelor, umflata.


Va multumesc frumos!
3 comentarii
0
31-08-2019, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la gastrologie. de acolo poate fi un reflux gastro eosfagian in somn.. care mentine amigdalele marite si faringele iritat..asta duce si la marirea ganglionilor
dar si mai grav ac de la problemele gastro intestinale.. poate fi o prsoasta caitate a sângelui.. proasta circulatie si oxigenare cerebrala.. care duce la acea gandire negativa si stres, anxietate.
2 conault la stomatolog si exclude toate infectiiel
3 consult ORL sa vada daca nu e cazul de facut reducerea amigdaleleor in volum cu radiofrecventa
0
31-08-2019, ora 14:48
Stefan99
Nu este medic/terapeut
Stefan99
Va multumesc! La gastrologie chiar nu am fost, la ORL am fost in tot acest timp, daca era cazul de radiofrecventa, cred ca mi-ar fii fost comunicat. Am sa dau o fuga si pana la stomatolog, poate intr adevar este vorba de o infectie. Oricum, cred ca este vorba despre reflux gastro esofagian in somn, datorita faptului ca ma trezesc in fiecare dimineata cu gatul iritat. Imi recomandati ceva pentru reflux gastro esofagian? Credeti ca carbunele medicinal ar ajuta?


O zi frumoasa sa aveti!
0
31-08-2019, ora 18:22
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Medicina nu se face prin correspondents pe mail!
Pentru un diagnostic si tratament CORECT, mergeti va rog la un cabinet medical
Sanatate,
E.Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •