ganglion inflamat, Hodgkin ?

09-12-2010
element22
Nu este medic/terapeut
element22
buna ziua, ma numesc dan, 22 de ani din Bucucresti, m-ar interesa ce simptome ai in cazul Hodgkin...
Problema mea consta intr-o iritare-durere la nivelul ganglionului acela sub maxilar in gat, (ma miram ca majoritatea vorbesc de ganglion sub ureche), am palpat partea stanga asa nu ma doare cand palpez, decat daca apas mai tare si imping inauntru, e normal? Dar si in partea drepta daca fac acelasi lucru lafel.El nu este vizibil la vedere.
-Am o secretie-flegma care e alba deobicei, cand eram racit era galbena si simt o iritatie, pot chiar sa ating cu limba si simt ganglionul iar cand il ating este destul de sensibil parca il simt si in partea nazala.
-Am decis acum 3 saptamani sa imi imi fac o amigdalectomie sa imi extirpez amigdalele pentru ca raceam foarte des si aveam un streptococ beta hemolitic grup C.Iar acum dupa aproape 1 luna ma doare gatul la, ganglion si ma irita.
Banuiesc ca din moment ce vreo 3 ORListi la care am fost si m-au consultat, analize samd pentru amigdalite vedeau daca e ceva neinregula cu ganglionul.

S-ar putea sa am Hodkin sau nu? -
7 comentarii
0
09-12-2010, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tre safaci un consult la stomatologie ( pentru a ecclude infectii dentare care tot dau ganglioni)
2. UN consult la gastrologie.. cel mai des durerea de gat si flegma se intalneste la persoane cu reflux gastroesofagian
0
09-12-2010, ora 15:58
element22
Nu este medic/terapeut
element22
1. la stomatologie ma tot duc ca imi lucreaza o masea nu am nimic, am avut infectie la un dinte si mi-a scos nervul.
2. cu stomacul nu am nimic, am facut si ecografie , gastrita am avut mai demult (poate mai si am ca am inteles ca e cronica)dar nu am simptome, dureri gastrice, etc

tocmai vin de la ORL, la docturul care m-a operat si a zis ca e o raceala. Doar atat sa fie ?
0
09-12-2010, ora 16:01
element22
Nu este medic/terapeut
element22
vroiam sa stiu daca nu este ceva mai grav, Hodgkin, am inteles ca e o forma de cancer...care are legatura cu ganglionii
0
09-12-2010, ora 19:46
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna element22, raspuns la framintarile tale, gasesti la med. de fam.si ulterior la hematolog.
0
09-12-2010, ora 19:48
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Doar hematologul iti poate da un raspuns in acest sens.
0
14-12-2010, ora 22:58
flori_minicards
Nu este medic/terapeut
flori_minicards
Buna seara ma numesc Voicu Florina am un baietel de 5 ani de 6 luni imi raceste continu se face bine merge la gradi si iar imi raceste de 2 luni ia aparut un ganglion la gat in partea dreapta dub mandibula am fost la medicu de familie si mia zis ca e din cauza racelilor repetate si ca o sa se retraga dupa vindecare complecta eu sunt disperata credeti ca poate fi vb de un ganglion de natura cancerigena va multumesc forte mult astept raspunsu dv
0
15-12-2010, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, nu cred asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: