Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii

04-06-2006
Bogdan-Resita
Nu este medic/terapeut
Bogdan-Resita
Buna,
Sunt din Resita si am 29 ani. In uram cu 3 ani am fost diagnosticat cu limfom B folicular non-Hodgkin, stadiul IIA, Am facut citostatice din octombrie 2003 pana in mai 2004. de atunci am mers la control din 3 in 3 luni. Luna trecuta mai-au mai aparut ganglioni la gat, am fost din nou operat iar acum medicii din Bucuresti, de la Spitalul Fundeni spun ca primul diagnostic ar fi fost gresit, cel corect ar fi Boala Hodgkin. In max 1 saptamana voi incepe iarasi tratamentul pentru hodgkin.
As dori raspuns la cateva intrebari. Imi doresc foarte mult un copil. Am mers la medic pentru spermograma in vederea congelarii si inseminarii asistate.
- Ce sanse sunt sa am un copil si ce riscuri exista?
- Cand as putea sa am un copil tinand cont ca de la primul tratament cu citostatice (CVP: ciclofosfamida, vincristin si prednison) au trecut 2 ani?
- Ce riscuri exista daca sotia mea este insarcinata acum?
Am foaret mare nevoie de aceste raspunsuri.
Va multumesc.
5 comentarii
0
14-09-2006, ora 00:00
Gereben
Nu este medic/terapeut
Gereben
Eliza-Satu Mare

Fetita mea a fost diagnosticata cu boala Hodgkin stadiu 1A dupa un tratament cu citostatice a facut si radio terapie fetita acum este perfect sanatoasa si in curind vom atinge 5 ani ca am terminat tratamentul pe parcurs pot avea surprize neplacute
0
24-04-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Riscul e mare.

-*


(*modificat de admin)
0
02-09-2007, ora 00:00
cursant1001
Nu este medic/terapeut
cursant1001
Bogdan, nu stiu cum sta situatia cu boala Hodgkin la femei, insa avem o cunostiinta a carei sotie a ramas insarcinata la la aproximativ 1 an si 6 luni dupa terminarea tratamentului pentr Hodgkin gr. IV, iar copilasul s-a nascu sanatos !
Si eu am Hodgkin gradul II a si am 28 de ani si as vrea sa stiu daca voi avea copii vreodata. Oricum medicul tau curant iti poate da mai multe detalii. Multa sanatate !
0
30-07-2009, ora 15:18
ana s.
Nu este medic/terapeut
ana s.
salutare la toti si multa sanatate. ma numesc ana am 28 de ani si de 12 ani sunt in remisie complecata a bolii hodkin 3b. am o rugaminte daca stie cineva ceva despre REGISTRUL DONATORILOR DE CELULE STEM cum putem sa luam legatura cu acestre centre si ce trebuie sa fac sa ma inscriu pe lista de asteptare pt un transpalant. am inteles ca e bine sa fac acest transpalnt cat timp sunt in remise. va multumesc.
0
21-01-2010, ora 18:08
clau_chibiusa
Nu este medic/terapeut
clau_chibiusa
buna !!!

am un verisor de 11 anisori..care a fost diagnosticat cu cancer ganglionar..care a aparut mai intai la gat apoi
s a extins la plamani..acum este internat in spital la iasi...din cate am inteles este vorba de boala hodgkin...medicii din iasi spun ca nu mai are mult...totusi..am citit ca boala se poate trata...care este tratamentul potrivit ?? multumesc mult..

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de a face un copil cu probleme
  •