Ganglion și bubița roșie deasupra pe piele

03-05-2020
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Buna ziua, am și eu o problema, am cativa ganglioni inflamați in zona cervicala (cel mai mare fiind de 0, 95 mm, deci sub un cm), acum 6 luni am făcut un CT și a ieșit ok, medicul de acolo mi-a zis sa stau liniștit ca nu e nimic grav. Problema este alta, am observat ca pe lângă ganglion, pe piele mi-a apărut o bubiță mică roșie, parca se aseamănă cu un cos dar nu are capul acela deasupra, e doar roșie și atât, nu ma doare nu ma supără, doar ca e acolo și nu știu dacă e o simpla bubiță sau e altceva...o am de mai mult timp, nu știu exact cât, vreo 2-3 luni zic eu timp in care nu știu dacă a dispărut și a reapărut pt ca nu i-am dat importantă decât după ce am început sa citesc o grămada de prostii pe internet...ganglionul nu și-a schimbat dimensiunea, ba uneori chiar îmi da impresia ca sa micit și pe urmă revine înapoi dar nu mai mare decât era inainte. Știu ca trebuie sa fiu văzut pentru a îmi putea da un răspuns corect și am încercat sa obțin o programare dar in momentele astea e cam greu deoarece la spitalul din Deva sunt probleme și programări se fac doar dacă e ceva grav zic ei.
5 comentarii
1
03-05-2020, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pielea.. Are un sistem limfatic foarte dezvoltat și legat direct de tractul figestiv
Multe manifestări la piele apar ca urmare a reacției a sistemului Limfatic la anumite alimente, Euri, toxine din băuturi. Asa ca începe analiza de la tractul digestiv și cât de corect te alimentezi hidratezi..
0
03-05-2020, ora 14:31
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Vă mulțumesc pentru răspunsul foarte rapid, legat de alimentație adevărul este că am și reflux gastroesofagian, momentan tot sistemul de sănătate e blocat în zona noastră dar speram sa revină la normal cât mai rapid, când o să revină la normal, dumneavoastră unde mi-ați recomanda să mă duc la un control? Sincer nu stiu unde trebuie sa merg, ORL, gastrologie, dermatologie...Am vorbit și cu medicul meu de familie dar deocamdată nu ma văzut, doar la telefon am discutat și momentan nu mi-a dat trimitere niciunde din motivele mai sus mentionate
1
03-05-2020, ora 18:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O bubita mica roșie.. Logic în 3 zile dispare fără sa faci nimic. Doar sa ții cont de Alimentație corecta
0
03-05-2020, ora 19:10
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Așa ar trebui dar exact cum am scris, eu cred ca o am de vreo 2-3 luni, nu știu sigur pentru ca nu i-am dat importantă, dar când am fost la CT sigur nu o aveam, din instinct odată la 3-4 zile duceam mâna la ganglion sa văd dacă sa micit-mărit...și simțeam la mâna ceva, uneori o simțeam, alteori nu o simțea dar poate din cauza ca nu puneam mâna exact pe ea (la mâna se simte ca un fir de nisip cumva dar in poza pare puțin mai mare decât la pipăit are cam 1- 2 mm aproximativ) nu știu...și zilele trecute după ce am citit pe net ceva, m-am hotărât sa văd cum arată și ce e acolo, așa ca i-am făcut o poza...e mică roșie spre maronie cumva...seamănă cu un coș dar nu are capul acela galben deasupra...cineva mi-a recomandat unguent ihtiolat dar fiind chiar in zona ganglionului inflamat îmi e teama sa pun acel unguent pe ea ca poate îl afectează. Uitați, asta e poza https://ibb.co/m63xchH
0
03-05-2020, ora 19:28
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Asta e poza, așa arată https://ibb.co/m63xchH
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: