Adenopatie cervicala

06-06-2012
Sara Silaghi
Nu este medic/terapeut
Sara Silaghi
Buna.
De aproximativ 3 luni am observat aparitia unui ganglion in spatele urechii.La inceput a fost mic dar acuma a crescut in dimensiune si ma doare, nu pot sa dorm cu capul pe partea dreapta pentru ca ma incomodeaza.Am observat ca atunci cand sunt obosita isi mareste dimensiunea si e mai dureros.Am fost la un control ORL si medicul a spus ca e o adenopatie cervicala, nici el nu a fost prea sigur dar mi-a spus ca daca creste in dimensiune si am dureri de cap, ameteli, sangerari nazale sa ma ingrijorez si mi-a prescris niste calmante si antiinflamator.M-am gandit la posibilitatea sa il operez sa il scoata pt ca e inestetic si ma doare.Ce credeti?
Va multumesc!!
3 comentarii
0
07-06-2012, ora 01:43
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
La oncolog, ati fost? Stiti sigur ca nu este un ganglion cancerigen? Nu acceptati o astfel de operatie inainte de a fi sigura.
0
07-06-2012, ora 12:51
Sara Silaghi
Nu este medic/terapeut
Sara Silaghi
Nu am fost la oncolog, medicul ORL a spus ca pot alege varianta operatiei daca ma deranjeaza.O sa cer parerea si altor medici.Va multumesc pt sfat
0
07-06-2012, ora 18:55
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Pentru un diagnostic de certitudine privind natura adenopatiei, eu recomand excizie si examen histopatologic; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: