Ganglioni mariti la baza capului

22-11-2018
Gya2
Nu este medic/terapeut
Gya2
Buna seara, va rog sa ma sfatuiti. Aproximativ de 3 sapt mi s-a inflamat un ganglion la baza capului, in partea stanga, chiar unde se termina parul. La inceput a dureros si marisor, acum s-a micsorit dar nici nu mai doare. Daca pun mana pe el si apas doare. Dar nu a disparut. Problema e ca eu simt si ganglioni submandibulari inflati si cand ii caut cu degetul dor. Bineinteles ca s-a mai marit un ganglion si pe gat, in partea stanga, mai jos de ureche cu aprox 2 cm, e mobil si dureros. Sunt foarte panicata si am o frica de nedescris citind de pe internet. Nu locuiesc in Romania. Am fost la medicul de fam, am discutat si m-a indrumat spre stomatolog (imdiferent cat as spala cu periuta, cateodata simt in miros urat la gingie si nu intotdeauna mai sangereaza gingia la periaj, dar rar. De aprox 2 sapt mi s-a incarcat si limba). Doctorul mi-a zis sa beau si mai multa apa ( norma de apa pe zi fiind de maxim o cana). Mi-a zis ca am foarte multe secretii in gat si saliva putina. Pe partea stanga in gat simt de vreo cateva zile ca si cum ar fi amigdala umflata, dar nu ma doare gatul. Cu cat ma gandesc mai mult cu atat simt parca si o presiune pe ureche si gat. Sunt atat de speriata, ca nu stiu incotro sa apuc. Pentru analize la sange m-a programat doctorul de fam in ianuarie. Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul unui doctor, daca se poate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •