Ganglioni mariti

13-11-2017
Alecsandraa27
Nu este medic/terapeut
Alecsandraa27
Buna ziua am un baietel in varsta de 4 ani, de ceva timp i-am simtit cativa ganglioni la gat cel mai mare fiind ca un bob de mazare, am fost la doctorul de familie (din Uk)si ne-a spus ca e normal, insa pe mine ma nelinistesc, iar in vara cand am fost in Romania i-am facut analizele la sange totul a iesit bine doat Aslo 250 apoi am facut un exudat faringian care a iesit bine, ne-am intors in Uk si i-am aratat doctorului de familie analizele si ne-a dat tratament de 10 zile co-amoxiclav, si sa ma intorc peste o luna.Avem din nou programare pe 23 noiembrie, intre timp baiatul a fost bolnav acum o luna, febra, muci, tuse...iar acum cand ii pun mana la gat se simt mai multi ganglioni desi el este ok.
M-au uitat la el in gat si amigdalele nu sunt inflamate, rosii, nu il doare cand inghite insa daca il palpez sub mandibula le simt la mana...
Nu stiu ce analize sa ii cer doctorului acum cand mergem pe 23 si unde sa ne de.a trimitere.
Ma stresez foarte mult!Ar puteai fii altceva mai grav??
2 comentarii
0
13-11-2017, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 deci. copilul nu se plange de nimic, nu.l doare gatul, analizele bine..
si doar faptul ca DVS i.l palpati.. Va pune pe drumuri.
DE ce i.l palpati ? aveti studii medicale ???
2 trebuei sa stiti ca si medicii de familie si pediatriii fac doar cursuri de 3-6 luni pentru bolile ORL
asa ca Corect.. orice problema d enas, gat, urechi se trateaza corect doar a ORL
3 sper ca ati mai cititi pe forum ca problemele la gat.. sunt strans egate de alimentatie si refluxul gastro-esofagian
0
13-11-2017, ora 11:48
Alecsandraa27
Nu este medic/terapeut
Alecsandraa27
Multumesc frumos.
Da am citit despre reflux, eu am redlux de gradul 2, insa la baietel nu am vazut simptome de reflux.
De palpat...din greseala am pus odata mana iar de atunci pun mereu sa vad daca mai sunt acolo, involuntat o fac din cauza faptului ca ma stresez si imi fac 1000 de ganduri.
Daca eram inca in tara aveam incredere in ce imi spuneau doctorii insa aici sunt putin cam sceptica mai ales cand in 90% din cazuri doctorii cauta tratamentul si simptomele pe google.
Va multumesc inca odata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •