Ganglioni submandibulari inflamati

10-12-2020
Ovidio
Nu este medic/terapeut
Ovidio
Buna ziua.Acum 6 saptamani am fost la dentist pentru o lucrare proteza dentara.Am facut doua radiografii dentare in mai putin de 15 pentru ca prima radiografie nu a iesit bine.Dentistul mi-a facut o extractie de dinte partea de jos dreapta in aceeasi zi.Dupa 3 zile am avut o surpriza si anume ganglioni sub mandibulari say inflamat puternic.Am fost inapoi la dentist si mi-a sous sa nu am ingrijorez ca s-ar partea sa am o infectie.Specific ca ganglioni sant sub maxilar si pe o parte si pe alta nedurerosi si mobili.De doua saptamani am fost la medicul de familie si mi-a dat antibiotic 5 zile dar nimic, ganglionii nu sau retras.Ieri am observat ca au inceput sa se retraga.Dentistul a sous ca nu am avut infectie.Intrebarea mea este care a fost cauza care a inflamat ganglioni, presupun ca radiografia, extractia sau alta cauza.Specific ca am o sanatate foarte buna.Sper sa primesc respons.Va multumesc anticipat. O zi buna.
5 comentarii
1
15-12-2020, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectiile de pe radacina dintelui..se disimineaza foarte usor in corp.. prin sistemul limfatic
organismul este nevoit sa prinda acei microbi..si sai distrga in ganglioni..asta este procesul normal de activitate a sistemului limfatic
0
21-12-2020, ora 14:18
Jovanna06
Nu este medic/terapeut
Jovanna06
Același lucru am pățit și eu, am avut 2 extracții dentare in mai puțin de o luna, înainte de a îmi face extracțiile am urmat tratament cu antibiotic deoarece aveam infecție destul de mare la măsea care sa dus la toată dantura. După ce am terminat antibiotic am fost pentru prima extracție, iar la nici 2 săptămâni pentru cea de a 2 a. Astăzi la 1 săptămâna După a doua extracție am observat un ganglion sub mandibula nedureros dar mobil. Întrebarea mea este dacă e posibil sa fie de la acea infecție deoarece ea a fost tratatata cu antibiotic și înainte de prima extracție și după ce a fost scoasă și chiar și După cea de a doua extracție fiind mai complicata am urmat 2 zile de antibiotic la recomandarea Dr stomatolog. Pe lângă antibiotic am mai folosit și antiinflamator și analgezice. Va mulțumesc anticipat pt răspuns. Sunt puțin îngrijorată ca nu am mai avut asa ceva
0
22-12-2020, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema nu tine de ORL e pur stomatologica sau de chirurgie maxilo faciala
2 daca sunt probleme la dantura de sus..de sub sinsu.. e foarte periculos si se fac tratramentele doar sub control radiologic fiindca radacina dintilor de sus..sunt in sinusul maxilar
0
22-12-2020, ora 20:06
Jovanna06
Nu este medic/terapeut
Jovanna06
Am făcut radiografie înainte de cea de a doua extracție care într-adevăr a fost in legătura cu sinusul din câte am înțeles de la Dr stomatolog. Periculos in ce sens Spune-ți ca ar fi ?
Nu mi sa dat decât antibiotic 2 zile și antiinflamator și analgezic pe care l-am luat Timp de 1 săptămâna. Menționez ca sa vindecat mai greu, chiar și acum După 8 zile încă e dureros locul și de jur împrejur. Acel ganglion inflamat sa mai retras nu îl mai simt la fel de umflat
0
22-12-2020, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Repeți peste un timp Radiografia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.