ganglioni submaxilari...lamuriti-ma!

20-03-2008
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
In luna decembrie mi s-au inflamat : un ganglion in partea dreapta (mai mare) si in partea stanga (mai mic). am fost la ORL si mi s-a spus sa scot maseaua din partea ganglionului mai mare (aceea ar fi cauza).asa am facut si ganglionul a dat inapoi. problema este ca nu au disparut de tot. am fost iarla ORL si mi s-a spus ca nu vor disparea niciodata ci vor ramana asa...mai mici...Daca vor mai creste o vor face de la aceatsa dimensiune si vor regresa tot pana la aceasta dimensiune. Nu vor ajunge niciodata la 0. Intr-un cuvant s-au CANTONAT. INTREBARE: Ce analiza sa fac sa ma conving ca nu e un limfom sau alte grozavii??? analizele obisnuite gen :VSH, Fibrinogen, ASLO, etc. sunt deajuns??? daca ies bine pot sta linistita???
4 comentarii
0
21-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Ca sa te asiguri ca nu este nimic grav trebue sa faci hemoleucograma, VSH, ASLO, Fibrinogenul. In caz ca apar schimbari majore trebue sa te vada la hematologie!
Insa trebue sa stii ca pentru LIMFOM..este caracteristic marirea tuturor ganglionilor de pe corp...nu numai cervicali!
0
09-04-2008, ora 00:00
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Buna ziua!
Imi cer scuze, dar vreau sa va spun ca nu aveti dreptate.
Limfomul nu presupune neapart marirea tuturor ganglionilor. E suficient sa se vada si sa se simta doar unul si asta o spun din proprie experienta.
0
15-04-2008, ora 00:00
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
spune-mi te rog TAISIA mai multe despre cum ai fost diagnosticata...Ganglionul tau s-a micsorat??? Ai mei au devenit aproape nedetectabili.te rog da-mi mai multe informatii...
0
15-04-2008, ora 00:00
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Pentru roxxxycrist
Ma bucur pentru tine, sper sa nu fie ceva grav, pentru ca acesti ganglioni nu dau prea multe simtome. Daca vrei sa vorbim mai amanuntit contacteazama
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •