ganglionii gatului inflamati de o luna de zile

17-02-2012
mache36
Nu este medic/terapeut
mache36
Buna ziua,

Baietelul meu de 2 ani si 7 luni are ganglionii de la gat inflamati de o luna de zile (cel din drepta cam de 1.5 cm). Primele analize de sange (hemoleucograma) si exudat faringeal (negativ) facute pe 21 Ianuarie au indicat o infectie, dar pentru ca nu a facut febra nu i s-a dat nici un tratament. Dupa 3 saptamani pentru ca nu se observa nici o diminuare a ganglionilor i-am facut un consult ORL care nu a indicat nici o problema, dar ni s-a recomandat analize pentru CMV, mononucleoza, toxoplasmoza si repetare analize sange. Analizele de sange s-au normalizat, cele pentru CMV, mono, toxoplasmoza nu au iesit inca, dar la exudatul nazal i-a iesit Streptococ auriu.
Poate acest streptococ sa fie cauza ganglionilor inflamati si ce tratament ar trebui urmat pentru vindecare. Multumesc!
5 comentarii
0
17-02-2012, ora 18:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
la prima amigdalita cu febra.. o sa afceti 10 zile tratament cu penicilina injectabil..si inca 3 luni tratament cu moldamina
0
17-02-2012, ora 22:02
Robydor
Nu este medic/terapeut
Robydor
Buna Ziua, am si eu o intrebare am o gramada de umflaturi pe gat... si cred ca sunt ganglioni dar de vre'o 2 zile am facut pojar si s'au umflat tot mai tare.. e un semn de rau ? trebuie sa merg la medic ??
0
18-02-2012, ora 10:31
floryma
Nu este medic/terapeut
floryma
buna ziua, sotul meu in varsta de 34 ani in urma cu 8 luni a observat ca i s-au umflat ganglioniilatero cervicali, nu a avut niciun sintom ingrijorator decat durere in gat si a pus-o pe seama amigdalitelor cu care are probleme de mic copil.dupa tratament cu ospen i s-au desumflat.in tot acest timp ganglionii i se inflamau si dadeau inapoi fara niciunfel de tratamentsi fara a face febra.
in urma cu 4 luni a racit si nu a mers la medic tratandu-se la sfatul farmacistului, acum o luna i sau inflamat iar ganglionii dar in partea dreapta f tare, am mers la medic si am facut mai multe investigatii de la analize de sange pana la radiografii, ecografiisi tomograf.in urma investigatiilor diagnosticul este; 1.Adenopatii laterocervicale si supraclaviculare bilateral;2.Adenopatii mediastinale si hilurile pulmonare bilateral ;3.Formatiune expansiva nodulara pulmonara; 4.Sinuzita purulenta dreapta. Tin sa mentionez ca starea lui este buna, mai transpira uneori noaptea si a facut acum 2 zile febra 38, 4, uneori cand inspira are senzatia ca se sufooca.Momentan este internat la spitalul universitar din Buc. urmand ca luni sa i se faca biopsie pentru a afla natura acestor ganglioni., medicul a spus ca-i extirpa un gangliuon din partae stanga de la gat.Va rog f mult sa-mi spuneti ce parere aveti. Multumesc.
0
18-02-2012, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este o problema serioasa pulmonara cu complicatii la distanta
agresit mult ca nu a rezolvat problemele cu amigdalita cr.
o infectie cronica duce la un organism obosit, intoxicat, cu imunitatea mica si nu se mai poate apara singur.
acum e pe maini bune... cred ca investigatiile la pneumoftizio, poate o bronhoscopie ar ajuta la stabilirea diagnosticului.
0
04-11-2012, ora 00:56
GeorGianaD
Nu este medic/terapeut
GeorGianaD
Am si eu aceasi problema cu baietelul meu in varsta de 5 ani.
De mai bine de un an are un ganglion limfatic inflamat pe gat, in partea stanga mai jos de ureche.
Este mobil, cam de 1.5 cm, nedureros. Nu ne-am facut prea mari griji pentru ca am mers la pediatru si i-am aratat de vre-o doua ori in tot acest timp. Ne-a raspuns ca este normal la copii uneori si ca sa nu ne speriem. Sa fim atenti doar sa nu se mareasca. Stiu ca in una din dati i s-au facut si analize care iesise-ra bune.
Numai ca de curand am observat ca mai are unul, tot in partea dreapta, sub mandibula. Tot asa si acesta, mobil. Am navigat pe internet si tot ce am citit m-a ingrozitm referitor la ganglini si la ceea ce ar putea arata ei.
Mentionez faptul ca nu raceste prea des...si acel ganglion care este mai jos, sub ureche, creste putin in volum cand are episoade de raceala, sau a avut un abces la o maseluta. La fel..era putin mai mare. El fiind si mai slabut de fel se vedea rau pe gat asa umflat.

Noi suntem plecati din tara de ceva timp. Vreau sa fac o programare la medicul de familie pt a vedea aici ce raspuns mi se da.
Sper sa nu fie nimic grav... Ce parere aveti? E normal la copii sa aibe asa ganglion de atat de mult timp? Mi-e si groaza la cate am citit..:((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •