gardnerella & trichomonas

23-02-2007
nikita_20
Nu este medic/terapeut
nikita_20
Buna ziua ! In urma unui control ginecologic acum aprox 6 luni, mi s-a depistat o infectie cu gardnerella si trichomonas si un stafilococ(mentionez ca aveam o scurgere neobisnuita, albicioasa). Medicul mi-a prescris tratament 10 zile cu ovule macmiror, partererului unguent macmiror si metronizadol-comprimate pt amandoi. Insa in urma tratamentului, la cca 2 saptamani mi-a revenit scurgerea, am fost iar la medic, mi-a prescris acelasi tratament. Acest lucru s-a intamplat de vreo 4-5 ori, mergeam la control, iar acelasi tratament. Intr-un final, medicul le-a prescris tratament si familiei, crezand ca cineva din familie este infectat si prin urmare, acesta este motivul pt care imi reapare si mie infectia. Am tinut toti tratamente, insa este a 6-a oara cand imi reapare secretia dupa 2 saptamani de tratament. Am auzit ca spalaturile vaginale sunt foarte bune pentru acest tip de infectie, insa mie nu mi-a prescris medicul asa ceva. Ce spuneti, tratamentul de mai sus este in zadar fara spalaturi vaginale? Va rog sa-mi spuneti ca nu mai stiu ce sa fac sa nu mai am aceasta secretie.Imi recomandati spalaturi? Va multumesc !
4 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu am raspuns pana acum deoarece am sperat sa-ti raspunda un ginecolog. Eu cred ca secretia ta nu este generata numai de trichomonas. Nu te sfatuiesc sa faci spalaturi vaginale! Incerca sa repeti examenul secretiei pentru a vedea ce probleme mai sunt, apoi incearca un nou tratament!
0
01-03-2007, ora 00:00
cataforum
Nu este medic/terapeut
cataforum
raspunsul este o bacteriograma si o fungigrama din secretia vaginala si o antibiograma! SUCCES
0
24-02-2009, ora 11:59
sezen
Nu este medic/terapeut
sezen
iau metronizadol si ovule klion D100, am inceput tratamentul de 2 zile.eu folosesc acticonceptionale yasmin si luna asta, in a opta zi am uitat sa iau pastila, totusi dupa am luat vreo 3 zile si iar am uitat si am zis sa nu mai iau luna asta k oricum nu am viata sexuala foarte activa.problema mea este k mi-a venit astazi, desi au trecut de cat vreo aprox 10-15 zile de la ultima.acum nu stiu ce sa cred sa fie de la anticonceptionale sa fie ceva reactie adversa de la tratament, si nu stiu cum sa fac cu tratamentul.sa astept pana imi trece k sa il continui? astept pareri!va multumesc!
0
16-07-2009, ora 16:42
oancea cristina
Nu este medic/terapeut
oancea cristina
buna ziua, in speranta ca-mi va raspunde cineva, la test papanicolau am urmatoarele concluzii, gardnerella, chamidya, candida albicans, tricomonas, tratament prescris de ginecolog pt sot tinidazol in doza unica 4 tb. si unguent clotrimazol, pt minetinidazol, nizoral, ciprofloxacina, flagyl, si unguent clotrimazol.iau a doua cutie de ovule, k-lion, este vreo sansa sa scap de infectia asta ca scurgerea tot mai are un miros neplacut si tratamentul l-am facut deja doar ovule mai iau, si mai am un chist pe ov.stang de 5.4 cm initial a fost vorba de operatie, acum mi-a dat sa iau anticonceptionale, chistul a fost prezent de un an si 4 luni, nemaifacand investigatii a crescut...ce pot face?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.