Gardnerella vaginalis

17-09-2008
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Buna ziua! Mi-am facut examenul de secretie si mi-a iesit colpita nespecifica, am facut tratament cu Cervugid, dupa care am refacut examenul si mi-a iesit candidoza, am facut tratament cu Mycoheal si Clotrimazol insa mi-au reaparut aceleasi simptome. Am fost trimisa la Institutul Cantacuzino pentru alta analiza unde mi-au iesit urmatoarele:

Epitelii superficiale: absente
Epitelii intermediare: frecvente
Epitelii parabazale: absente
Epitelii bazale: absente
Alte celule: absente
Leucocite: rare
Hematii: absente
Trichomonas: absent
Germeni: cocobacili gram variabil
Levuri: absente
Cultura: Gardnerella vaginalis
Cultura pt ciuperi: negativa
Se recomanda tratament cu Metronidazol.

Deoarece medicul meu este plecat din tara in aceasta perioada, am o mare nerabdare sa fiu lamurita. Ce este Gardnerella vaginalis, ce am...se transmite sexual, e mai grav decat candidoza sau este acelasi lucru? Daca am omis ceva, va rog cat mai multe informatii...
7 comentarii
0
17-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
G. vaginalis este un bacil gram negativ responsabil de vaginita negonococica. Infectiile tale anterioare si tratamentele au condus la o tulburare a echilibrului dintre diferitele tipuri de bacterii care traiesc in mod normal in vagin. Urmarea acestui dezechilibru, este o crestere (inmultire) excesiva a uneia dintre ac bacterii care se gasesc normal in vagin.Apare astfel vaginita bacteriana.(chiar si practicarea repetata a spalaturilor intravaginale cu subst. dezinfectante poate conduce la o tulburare a echilibrului florei normale din vagin!!) Astfel la tine s-a inmultit G. vaginalis.Aceasta bacterie nu se transmite pe cale sexuala, partenerul nu trebuie sa faca tratament (recomandabil este sa se protejeze cu prezervativ pe durata tratamentului pe care il vei face tu)Tratamentul se face numai la recomandare medicala !!!Produse tipizate cum ar fi creme. sprayu-rile, spalaturile vaginale nu sunt de folos in tratarea infectiei.Cu bine!!
0
17-09-2008, ora 00:00
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Multumesc pentru informatii! Dar este destul de grav ceea ce am...sau se trateaza si scap? :)
0
17-04-2009, ora 21:10
Lucy9
Nu este medic/terapeut
Lucy9
pentru Kallylas

Acum am descoperit acest forum si desi cu intirziere, un scurt mesaj de la mine, dar sper ca pina acum te-ai tratat. Si eu am fost diagnosticata cu aceasta infectie si am primit antibioticul Flagyl.
Si sigur ca se poate trata !! :)

Sanatate !
0
18-04-2009, ora 12:25
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
:) Multumesc...am incercat foarteeee multeeee medicamente, antibiotice, ovule, spalaturi si asa mai departe chiar si Flagyl. Din pacate nu imi trece...am 1 an si jumatate de cand ma lupt cu problemele astea, analizele le fac f des si imi iese ba candidoza ba gardenerella etc. Ma simt ok dupa tratament cateva zile si pe urma iar imi revin aceleasi simptome. Am de gand sa fac mai multe investigatii..la Papanicolau mi-a iesit o inflamatie...si cam atat...O sa-mi trimit partenerul sa isi faca si el mai multe analize. Bineinteles ca si el a urmat tratament dar.
0
10-05-2009, ora 23:48
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
spuneti-mi, va rog, daca stie cineva, unde as putea gasi medicamentul mycoheal sau gynozol ovule? mi s-a spus ca este retras de pe piata. daca este asa, ce as putea cumpara in loc de unul din cele doua, dar care sa aiba aceeasi compozitie? am nevoie urgenta de medicament pentru inceperea unui tratament.
0
25-04-2012, ora 18:22
pui_de_ice
Nu este medic/terapeut
pui_de_ice
Buna! In urma unui consul ginecologic, am aflat ca am gardnerella. Am inceput un tratament cu doxicilina si ovule flagyl si dupa cateva zile au aparut niste mancarimi in zona genitala, roseatza si o incordare a zonei. Este normal? multumesc
0
03-05-2012, ora 19:27
anka_breazu
Identitate neconfirmată
anka_breazu
Buna ziua,

Gardnerella vaginalis reprezinta o bacterie anaerobace face parte in mod normal, din flora bacteriana vaginala.In momentul in care flora bacteriana este modificata apar dezechilibre iar microorganismele potential patogene se vor dezvolta in exces. In aceste conditii este posibil sa apara o infectie determinata de unul dintre organismele potential patogene Garnerella Vaginalis.

Garnerella Vaginalis poate sa nu fie neaparat transmisa pe cale sexuala, deoarece ea se poate dezvolta atunci cand aciditatea vaginului scade ca urmare a :

1. practicarii irigatiilor ( spalaturile vaginale ) vaginale in ecces.
2. a administrarii unor antibiotice
3.in cazul dezechilibrumui hormonal
4. sau a spermei care, avand un pH alcalin, afecteaza mmicromediul vaginal.

Daca infectia a fost transmisa pe cale sexuala, atunci simptomele Garnerella Vaginalis apar in intervalul a 2-21 de zile dupa contactul sexual neprotejat.

De cele mai multe ori barbatii sunt purtatori de trasmiterea infectiei cu Garnerella Vaginalis, binenteles iei nestiind ca sunt purtatori de infectia acestei bacterii.

Astfel dupa un examen ginecologic atat femeia cat si barbatul trebuie sa faca un tratament natural de 7 zile pentru a evita recidivierea aceste bacterii cu Garnerella Vaginalis..

( In cazul utilizatorului Kallylas - avand candidoza bacteriana a incercat sa o trateze - probabil ca a reusit, dar dupa ce a avut din nou contact sexual sa infectat din nou cu Garnerella Vaginalis purtator fiind partenerul dansei. In acest caz trebuie sa va tratati impreuna cu tratamente naturale www.scapa-de-vaginita.eu urmand sfaturile de mai sus)

Este Crititc De Important Sa Tineti Cont De Sfaturile De Mai Sus - Pentru A Scapa De Infectiile Cu Garnerella Vaginalis

Va doresc sanatate si va astept cu rezultate bune.

O zi placuta pe mai departe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •