gastrita de reflux? sau ceva mai grav?

19-01-2009
kukuruku
Nu este medic/terapeut
kukuruku
am si eu o mare problema. de vreo 2 luni ma simt rau de tot, in sensul ca mi-e greatza nonstop, am o stare de oboseala permanenta, gust amar in gura si uneori acru, dureri in zona ficatului si stare generala proasta. la inceputul lunii decembrie am facut analize de sange, urina, ecografie, ex. coproparazitologic si inclusiv gastroscopie. toate analizele au iesit bune, negative la paraziti sau orice bacterii. la gastroscopie mi-a spus ca am o gastrita de reflux, si esofagita. in consecinta am primit tratament cu motilium si lanzap pe 20 de zile. simptomele s-au ameliorat putin dar nu au trecut. asa ca am revenit la medic. mi-a dat alt tratament cu arghirol, mezim si lanzap... insa nu vad mare schimbare. este adevarat ca il fac doar de 2 zile... precizez ca acum am si palpitatii si imi tremura mainile si am stare de lesin cateodata. medcul de familie a spus ca este normal de la gastrita cu reflux sa ma simt asa, dar nu mai stiu ce sa cred. ma simt efectiv sfarsita si fara chef de nimic. in plus tot timpul imi este somn si nu ma pot concentra...
va rog sa ma ajutati daca se poate.este normal sa am toate aceste simptome doar de la gastrita?
deja sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac.

oare nu am ceva mai grav?
am cate o zi cand ma simt chiar bine. apoi a doua zi o iau de la capat...

multumesc anticipat
26 comentarii
0
19-01-2009, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect.
Nu ai scris nimic despre regimul alimentar.
Ai inteles ca trebue tinut un regim.. si chiar foarte strict?
0
19-01-2009, ora 14:04
kukuruku
Nu este medic/terapeut
kukuruku
mai intai va multumesc pentru raspuns!

da intradevar tin si regim: evit prajelile si grasimile, si de asemenea citricele!
am renuntat si la cafea (beam una pe zi) si la alcool. de fumat nu fumez.
mananc mai mult fiert si paine mai tare sau prajita, cauza din care am si slabit foarte mult!

intrebarea mea este insa urmatoarea:
sa fie doar gastrita? si bila lenesa? si o sa scap vreodata de aceasta boala?

domnul doctor m-a asigurat ca o sa ma fac bine dupa acest al doilea tratament. insa nu vad ameliorari...
in plus am inceput sa beau dimineata pe stomacul gol cate o lingurita de ulei de masline, desi este foarte rau la gust si imi vine sa vomez dupa el. domnul doctor mi-a spus sa fac si asta si totusi ma simt rau...

cam in cat timp as putea scapa de problemele astea?

multumesc
0
19-01-2009, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. de o problema agastrica se scapa.. mai greu.
ai rabdare.
tine regim
bea multe lichide.. ca sa te hidratezi.. cauta ciai cu ginseng.
0
08-12-2009, ora 13:06
teoop
Nu este medic/terapeut
teoop
Buna ziua,
am si aproximativa aceeasi problema ca si doamna doar putin mai usoara. am primit medicamentatie de la medic si problema e ca nu mai retin in ce ordine trebuie luate medicamentele stau putin prost cu memoria. Trebuie sa iau Controloc 40mg 1cp/zi, Metoclopramid 10g 1cpx3/zi cu 1/2 ora inainte de mese si Venter 1cpx2/zi tot in inte de mese. doar ca doctorul mi-a spus ca una din ele trebuie luata prima si abia dupa o ora cealata pentru a nu-si neutraliza din efect, una stiu ca e un pansament si celalta absoarbe aciditatea, dar nu mai stiu care trebuie luata prima data si de a treia pe care trebuia sa o iau tot dupa o ora cu cea de-a doua nu mai retin care este. Va rg daca ati putea sa ma lamuriti. Va multumesc
0
01-07-2010, ora 17:05
doryn_25us
Nu este medic/terapeut
doryn_25us
buna ziua
am si eu o intrebare ptr dv domnul doctor daca puteti sa ma ajutati cu o parere am de ceva timp ujn gust amar cam incontinuu chiar daca mestec guma, mananc, tot asa e si am o mucoasa in gat pe care daca ma fortez o scot afara si e de culoare alba, nu ma doare nimik numai ca e foarte aiurea cu gustul asta nu am avut probleme cu stomacul niciodata daca puteti sa ma ajutati cu o parere va rog mult.


cu stima
0
01-07-2010, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o ecografie abdominala si un consult la Gastrologie( poate fi de la fiere sau pancreas)
0
02-07-2010, ora 01:17
doryn_25us
Nu este medic/terapeut
doryn_25us
va multumesc frumos mai ales ca mi-ati raspuns asa repede

stima si respect
0
02-07-2010, ora 13:41
tasica
Nu este medic/terapeut
tasica
va rog sa imi dati un sfat domnule doctor am o problema de ceva vreme ma doare undeva in dreapta sternului ca un nod sau uneori ca arsura si o senzatie usoara de tusa cateodata.am facut analiza de inima si plaman nu am nimic.cateodata am si senzatie de nod in gat si in general sant foarte foarte slabit nu am putere in mine mentionez ca am si un pic de anxietate.durerea pe care o am cum am mai spus da senzatia fie de rana fie de arsura fie nod si paraca si slabiciunea o simt tot de acolo va rog mult un sfat si va multumesc mult
0
02-07-2010, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tasica
ma intereseaza Varsta, inaltimea, greutatea, Tensiune aarteriala. Problemele gastrice !!!
0
03-07-2010, ora 08:34
tasica
Nu este medic/terapeut
tasica
va salut domnule doctor am 28 de ani 1, 80 tensiune 12 cu 8 11 cu 7 greutate mai am 65 de kg am avut 72 dar am slabit in 2 luni 7 kg probleme gastrice nu cred sau nu stiu daca am numai ca nu ma pot ingrasa cred ca e de la stres sau nu stiu
0
03-07-2010, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa fie o problema gastrica si sa nu stiii.
mergi la gastrologie.. faci un tranzit baritatt esofagian si o ecografie abdominala
0
03-07-2010, ora 14:52
tasica
Nu este medic/terapeut
tasica
k multumesc de sfat cred ca am si o anemie mare ca vad tot fire de par parca e posibil de asta sa nu iau in greutate?sau de asta sa fi slabit?
0
11-08-2010, ora 22:19
wesfalianul
Nu este medic/terapeut
wesfalianul
buna ziua, acum cativa ani am avut un stres mare care a durat 4 luni, in acest timp am neglijat alimentatia, de atunci am o durere difuza in partea stanga sub coaste, cateodata simt gust de sange in gura dimineata si saliva este usor maronie, am facut bariu acum 5 ani si nu s-a gasit nimic, de 6 ani nu pot sa scap de aceasta problema, nu mai vorbesc de starea de somnolenta si slabire, ce ar putea fii ?
0
12-08-2010, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara investigatii de moment.. no sa afli ce ai !
trebuie sa faci o endoscopie gastrica si o ecografie abdominala...
0
20-10-2010, ora 19:21
pherenike
Nu este medic/terapeut
pherenike
Buna, sunt din chisinau si am 22 ani, anul trecut a fost diagnosticata cu gastroduodenita cronica, reflux de fiere de tip mixt, simptomele erau: senzatie de greata permanent, mincarimi interioare in zona abdominala spre stinga, dureri si in fata si in spate, mai pe scurt cam tot ce s-a enumerat mai sus. Am primit un tratament de la un medic da la Centrul mamei si copilului, un medic foarte bun, chiar profesionist. Tratamentul m-a ajutat foarte mult, iata timp de un an nu am mai avut probleme, dar pina la umra n-am mai tinut regimul si dieta alimentara si iar s/a inceput, ca ma rog asa suntem noi - cum ne este macar un pic bine, uitam de responsabilitati. In fine, iata tratamentul prescris de dna doctor:
1. Masa N1 tmp de 4 saptamini, apoi masa N5.
2. Lansoprol 30mg, 1pastila 20 minute pina la masa(dimineata), 4 sapt.
3. Mezim Forte, 1pastila*3 ori pe zi, in timpul mesei
4. Motilium, 1 pastila*3 ori pe zi, 20 minute pina la masa, 4 sapt.
5. Yogurt, 1 pastila*3 ori pe zi, dupa masa, 4 sapt.
6. Aevit, 1 pastila*2 ori pe zi, dupa masa, 4 sapt.
Mie personal mi-a ajutat mult.
0
03-01-2012, ora 15:42
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Bună ziua
Am diagnostic de brge(boala de reflux) esofagită, gastrită eritomatoasă, tahicardie, colibacil localizat în gât, plus probleme de anxietate maximă. Urmez un tratament cu corlentor, controloc, preductal, ciprinol.
Mă ajută, nu ştiu încă dacă în totalitate, nu l-am terminat, dar eu nu sunt cu carnea, deşi mi s-a recomandat foarte multă din cauza antibioticului. Am ameţeli şi-mi tremură picioarele.
Ştiu că trebuie să ţin regim, am citit mult, dar în unele locuri regimul e într-un fel, în altele in alt fel. Se spune că nu pot mânca nimic crud şi eu înainte de a mă îmbolnăvi mâncam 99% crud.
Aş dori să ştiu exact ce pot şi în primul rând dacă totuşi am voie roşii, ceapă şi usturoi, coapte sau fierte. Lămâi am văzut că da sau nu, deci cum ar fi în final? Am mai citit că varza acră ar ajuta, suc de varză, cartof.
Poate vă faceţi un pustiu de bine şi scrieţi pentru mine un regim, corelat şi cu anxietatea şi pentru a vindeca rănile de pe esofag.
Un regim naturist şi tratament naturist în primul rând mă interesează.
Ştiu că aveţi şi alte treburi, mai ales acum de sărbători, dar tare mult m-aţi ajuta dacă aţi reuşi să-mi daţi un răspuns mai iute :)
Vă mulţumesc anticipat
Marilena Ifrim

Am uitat să spun că atacurile de panică mă dărâmă complet, ceva natural puternic pentru ele ar fi de mare ajutor.
50 ani, nu am tensiune şi 1, 61 înălţime
0
03-01-2012, ora 16:12
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Aş adăuga că nu mă ustură pe gât, a trecut, nu mă ustură stomacul, singurele dar foarte urâte simptome sunt senzaţia de greaţă, ameţeala care mă sperie şi-mi agravează cred starea.
Ce pot face? Vă rog un regim oricât de drastic, dar concret.
Nu fumez, nu beau decât apă şi sucuri de morcov, ţelină, pătrunjel, sfeclă, varză
0
03-01-2012, ora 23:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa dai in rasouns concert trebuie savcunosti bine pacirntul.
Dvs, trebuie saintelegeti CA fiecare om esteindividual,
Cineva mananca ceapa si nu are reflux..altulnare
Cititi tot ce am scris Aici legat de regimul fara acru, acidulate citrice
Mancati cate Putin, numai cate in fel de mancare sa puteti observa ce tolerati si ce nu. Ascultati.VA organismul
0
04-01-2012, ora 09:02
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Mulţumesc de răspunsul rapid domnul doctor!
Citisem tot, tot ce scriseseţi dumneavoastră, dar aveam nelămuririle acestea cu privire la roşiile fierte în supă, sau ceapa, ori usturoi copt, pentru că ar da puţin gust mâncării. Mă interesa orice despre mâncare, pentru că asta am înţeles că este în primul rând succesul în cazul brge-ului, altfel neameliorându-se sau dacă s-ar putea vindeca.
Dimineaţa beau pe stomacul gol 50 ml aloe gel, şi seara la fel înainte de culcare. Mai iau lăptişor de matcă de 2 ori pe zi şi mumio numai dimineaţa. Am uitat să spun că mai beau dimineaţa şi seara pudră de alge, naturală luată dintr-un loc de încredere, alge Chlorella şi Spirulina.
Doctoriţa mea nu e deloc cu naturistele, beam şi argilă, dar mi-a zis că e o prostie. Cu toate că n-am mai avut usturimi la stomac de trei ani de zile. Nu ştiu cum m-a găsit la endoscopie cu gastrită, dar aşa e, nu mă ustură stomacul, numai puţin pe gât, dar a trecut.
Cu endoscopia o dată, am făcut şi cu bariu, deci s-a văzut concret.
Totuşi, dintre tratamentele naturiste, ceva ajutător pentru greaţă, ameţeli, pentru imunitate. Antibioticul şi medicamentele îmi provoacă ameţelile. Am citit de unele plante, de obligeană, ceai gastric, ouă de prepeliţă, ulm, nalbă, salvie, cerenţel, oţet de mere, omega 3 plus, acidophylus, dar câte n-am găsit.
Mai mult decât am spus aici, faţă în faţă nu aş şti altceva să spun, poate să mă întrebaţi. Nu am cum să vin la Paşcani, nu pot şi în momentul de faţă nici nu mi-aş permite.
Poate totuşi puteţi să mă sfătuiţi cu ceva anume. Corpul e uşor să mi-l ascult, dar ameţeala şi graţa continue sunt insuportabile, mă dărâmă psihic.
Mulţumesc frumos

Marilena Ifrim
0
04-01-2012, ora 16:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.ameteala
1. Consultati in medic orl + audiograma + tests vestibulare
Pt a intelege cauza vertijului
Monitorizati tensiunea arterial a
Investigation coloana cervical a
2. Pentru great a
Consult neurologic si oftalmologic ' fund de ochi'
Tratamentele naturiste care le face.tl le luati separat. unu date unu, nu tote odata, pot sa se inactiveze reciproc.
Nu vad de de ar trebui sa luati antibiotice,.s.a medicamente
Toate trec prinn ficat.
0
04-01-2012, ora 18:45
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Mulţumesc mult de răspuns domnul doctor!

Antibioticele pentru că am E-coli localizat în gât, doctoriţa din spital m-a pus urgent pe antibiotic în minutul când a venit rezultatul de la exudat. Astea au fost primele simptome, simţeam că mă strânge ceva de gât. E adevărat că şi acum, dar mai puţin, nu cu mult, asta m-a speriat iniţial, parcă se încălecau oasele prin gât.
Există altceva naturist pentru E-coli?! Mi-am dat ultimii bani pe miere Manuka, dar n-am început încă, am zis să termin antibioticul.
De frică am luat medicamentele de sinteză şi antibioticul, eu nefiind cu medicina alopată. Am ajuns în spital, mâncând 99% numai crudităţi şi m-am gândit că ceva e în neregulă, dacă mâncând numai alcalin, am reuşit să fac gastrită eritomatoasă şi leziuni pe esofag de la reflux.
E drept că sunt ani de zile de când folosesc numai lămâi şi două pe zi pentru salate şi în general la orice, ştiind că e un aliment alcalin. Usturoi nu mai zic. Ardei iute şi ceapă, nelipsite din salate, pe care le mâncam de dimineaţă până seara. E adevărat că mâncam o dată un sălăţoi şi dimineaţa o fructă, seara migdale, nuci, seminţe crude şi vlăstari sau germeni.
Şi argint coloidal am folosit un timp, dar tot de frică am stopat, cu toate că cred că am greşit. Am început mai multe, fără să le duc la bun sfârşit.
Cred că nu le-am folosit cum trebuie altfel nu-mi explic. N-am avut cine mă îndruma. Mi-era frică şi eram dezorientată.
După cum aţi spus, poate s-au anulat unele pe altele.
Poate ştiţi vreun doctor nutriţionist, sau cum se cheamă doctorii care-ţi recomandă ce poţi mânca şi tratament cu naturiste, corelate cu bolile pe care le-am enumerat mai sus, dar în Bucureşti.
Oricând, cu cea mai dragă inimă aş lăsa medicamentele de sinteză deoparte, dacă aş şti pe cineva să mă îndrume naturist.

Şi mă scuzaţi că-s vorbă lungă, dar poate vedeţi tabloul mai bine, dacă vă enumăr tot.
Încă o dată vă mulţumesc că m-aţi suportat atât şi pentru sfaturi.

Toate cele bune
Marilena Ifrim
0
04-01-2012, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
At I gresit enorm cu lamaiea, .. si usturoilu si ceapa sunt bune..far nu numai ele.. e nine cu o carne corectbgatita
Nu at I au it de d. Bilic in bucuresti?
0
05-01-2012, ora 10:40
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Îmi pare rău domnul doctor, nu prea am înţeles ce aţi scris, dacă am auzit de domnul Bilic? Nu, nu am auzit, ştiu numai de domnul doctor Cristian Boerescu, dar nu e în ţară momentan.
Puteţi să-mi daţi vă rog mai multe detalii despre domnul Bilic?
Şi am văzut că aţi recomandat mai multe, Redigest, Reglacid, Fiamarant, Almagel, ulei cătină, lemn dulce.
Eu nu am usturimi, numai mai simt că mă strânge ceva de gât şi câteodată nod în capul pieptului parcă am indigestie. In aceste condiţii, ce aş putea lua din cele pe care le-aţi enumerat dumneavoastră şi dacă le pot lua concomitent cu tratamentul alopat pe care nu l-am terminat încă dar care nu mi-a adus cine ştie ce îmbunătăţiri.
După cum am spus iau zilnic Aloe vera, lăptişor de matcă şi Mumio( răşină) aloea şi seara. Şi mai iau pudră naturală de Spirulina şi Chlorella, în timpul zilei şi seara, nu toate odată.
Poate ştiţi sigur ce ajută cel mai mult. Încă iau Ciprinol pentru E-coli şi pt BRGE iau metoprolol, controloc, iar pentru tahicardie preductal. Frica o domolesc cu câte jumate de pastilă de alprazolam, un fel de xanax mai uşor. Ciudat e că atunci când îl iau, gâtul se relaxează complet şi mă simt şi eu normală. Poate ştiţi ceva natural care dă aceeaşi stare, că observ că-i singurul remediu cu care mi-e bine, dar e de sinteză.

Vă rog să mă scuzaţi încă o dată, dar cred că trebuie să fii vorbă lungă şi să spui absolut tot, ca să ştie doctorul ce să recomande. Mai ştiu că trebuie să mai şi plăteşti, dar în momentul de faţă nu am posibilităţi s-au terminat şi nu mai am cum cere sfaturi decât aşa.

Dimineaţa mănânc nişte brânză de capră, nesărată şi moale, ieri nişte ciuperci înăbuşite cu puţină ceapă şi mărar cu mămăliguţă. nu mi-au făcut rău, dar aş vrea să ştiu ce credeţi dumneavoastră despre.
Carne mănânc, la grătar sau fiartă în aburi. Şi suc crud din sfeclă, morcovi, puţină varză şi patrunjel. Iar la prânz supă din tot felul de legume.
Nu mai mănânc lămâie deloc şi nici usturoi n-am încercat până acum. Cartoful îl coc în coajă cu puţin ulei de măsline şi sare, orez cu legume, şi tot felul de legume fierte în aburi.
Nu fumez, nu beau decât apă şi sucuri de legume. Din fructe, decât bananele le-am încercat.
Mierea am înţeles că e acidă, deci nu se poate? Sau da?
Probabil că e nevoie de un bun nutriţionist? Ştie ce să recomande funcţie de boli şi grupă sanguină?
Sunt mii de întrebări, dar ştiu că sunt şi mii de răspunsuri, de încercări, dar trebuie găsit şi omul care ştie să îndrume pe drumul cel bun, cu toate informaţiile amănunţite şi necesare.
Îmi doresc din tot sufletul să ies din situaţia aceasta.
Mulţumesc

Marilena Ifrim
0
05-01-2012, ora 12:09
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
M-am gândit, poate gândesc prea mult, să vă scriu exact diagnosticul de pe ieşirea din spital:
- BRGE cu esofagită
- gastrită acută eritomatoasă, hernie gastrică transhiatală de rostogolire
- faringită cronică acutizată cu E-coli
- spondilo-discartroză toraco-lombară, puseu algic remis
- scolioză toraco-lombară
- insuficienţă mitrală gr.1, insuficienţă aortică minimă
- tulburare afectivă, episod depresiv major

Cam multe. Aş putea ameliora cumva? Vă rog, arătaţi-mi o răzulică de soare.
Mulţumesc. iar

Marilena Ifrim
0
09-01-2012, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca din produse naturiste var ajuta mult Valeriana 3 pe zi pana nu mia simtiti senzatia de nod..si ramaneti cu 1 seara inca 3 saptamani
in rest ati inteles corect cum stau lucrurile cu alimentatia..
trebuei sa mancati separat fiecare fel de mancare sio sa va ascultati corpul.. ce nu tolerati..excludeti pentru todeauna
Cautati pe google.. Dr BILIC si o sa aveti mult de citit despre alimentatia corecta
0
09-01-2012, ora 19:09
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Mulţumesc mult de răspuns domn doctor şi vă doresc multă sănătate :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.