Gastroenterita, dureri de burtica de care nu mai scăpăm | Forumul Medical ROmedic

Gastroenterita, dureri de burtica de care nu mai scăpăm

05-02-2020
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
Bună ziua. Băiețelul meu în vârstă de 7 ani sa trezit acu 4 zile cu vomă odată și dureri de burtica. Am fost la medicul de familie și a zis ca e viroza digestiva cu febra nas înfundat și secreții. Am primit debridat. Espumisan enterolactis. Seara a avut un scaun diareic și iam administrat furazolidon la 6 ore. A doua zi pe la amiaza a mai avut un scaun diareic eu am continuat cu furazolidon ul. Și sumetrolim. Băiatul tot acuza dureri de burtica. Am mers din nou la pediatru l apalpat și a zis ca are gaze în abdomen și bolboroseli (băiatul avea și gaze urat mirositoare) sai dau în continuare espumisan debridat enterolactis. Peste o zi băiatul sa trezit cu vomă mai multa apa de 3 ori pe zi și un sg scaun moale. Ce m aingrijoreaza sunt acele dureri de burtica de care nu mai scăpăm. El le descrie ca și crampe a zis ca îl lasă și apoi iar îl ia. Sunt normale asa dureroase într-o gastroenterita. Sa ma gândesc la helicobacter sau nu. Are și gaze urat mirositoare. Aștept răspuns.
1 comentarii
0
05-02-2020, ora 15:40
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
Am uitat sa precizez ca durerile a zis băiețelul ca sunt lângă buric. Nu în alta parte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probioticele nu au efect în cazul copiilor cu gastroenterită
  • Durerea de burtă la copii
  • Durerea abdominală recurentă la copil
  • Dureri de stomac la copil - cauze È™i tratament
  •