Gastrostoma fixare

08-08-2019
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Buna ziua,

Tatalui meu i s-a montat in urma cu o luna o gastrostoma, dar nu stiu sa va spun de care (a avut o incizie langa). S-a facut prin interventie chirurgicala si la final fixarea s-a facut cu niste fire de ata lasate in exterior. La vreo 3 saptamani dupa, tubul a migrat in interior, o parte si s-a decis taiarea firelor respective. Acum tubul, pe langa care iese suc gastric (mi s-a spus ca este normal, sta fixat doar cu pansamentele pe care le schimb eu zilnic, Exista vreo metoda sa fie mai stabil. Vreo centura, ceva, orice? Nu prea primesc raspuns, mi s-a spus ca in cazul lui nu se poate altfel. Mentionez ca este pacient oncologic si ca s-a optat pentru asta ca sa se alimenteze in timpul sedintelor de radiochimioterapie.

Multumesc!
1 comentarii
0
08-08-2019, ora 20:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Urmati indicatiile medicului curant. Intr-adevar, asta e procedura.
Adaugă un comentariu / răspuns

21-08-2019, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Melilax si Lenodiar
Pentru un concediu fără surprize neplăcute:
De luat în vacanță: Melilax pentru constipație și Lenodiar pentru diareea călătorului. Melilax conține Promelaxin – Complex cu Miere și Polizaharide din Aloe și Nalbă- fiind indicat în tratmentul constipației, chiar și în prezența unei hipersensibilități viscerale (cum ar fi în caz de colon iritabil), a unor fisuri sau hemoroizi. Lenodiar acționează prin Actitan, un produs care reduce evacuările diareice și normalizează consistența scaunelor, favorizând o echilibrare rapidă a funcțiilor intestinale. Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: gastrostoma

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.