Gastrostoma fixare

08-08-2019
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Buna ziua,

Tatalui meu i s-a montat in urma cu o luna o gastrostoma, dar nu stiu sa va spun de care (a avut o incizie langa). S-a facut prin interventie chirurgicala si la final fixarea s-a facut cu niste fire de ata lasate in exterior. La vreo 3 saptamani dupa, tubul a migrat in interior, o parte si s-a decis taiarea firelor respective. Acum tubul, pe langa care iese suc gastric (mi s-a spus ca este normal, sta fixat doar cu pansamentele pe care le schimb eu zilnic, Exista vreo metoda sa fie mai stabil. Vreo centura, ceva, orice? Nu prea primesc raspuns, mi s-a spus ca in cazul lui nu se poate altfel. Mentionez ca este pacient oncologic si ca s-a optat pentru asta ca sa se alimenteze in timpul sedintelor de radiochimioterapie.

Multumesc!
7 comentarii
0
08-08-2019, ora 20:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Urmati indicatiile medicului curant. Intr-adevar, asta e procedura.
0
24-12-2019, ora 23:28
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Buna seara! Știu că sunt sărbători, dar întâmpin o problema.am fost joi la urgentez că iesea fff mult lichid pe lângă gastrostoma. Ni s-a spus doar sa fixam cu un clește sau ac de siguranta. Azi a ieșit de tot și doar s-a pus la loc, dar nimic care să rezolve problema scurgerilor. Doctora chirurg care a operat și montat sonda, apare abia săptămâna viitoare și, din ce am observat, cei de la urgenta evita sa ajute altfel. Ce sa facem sa nu mai curgă așa rău conținut pe lângă? Schimbam pansamentele la ora...
0
25-12-2019, ora 10:41
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu aveti ce sa faceti acasa, decat sa schimbati pansamentele.
Trebuie sa mergeti la spital, unde e posibil sa inlocuiasca cu un tub cu diametrul mai mare si sa-l fixeze bine, astfel incat mansonul din capatul introdus in stomac sa obstrueze corect orificiul gastrostomei.
0
25-12-2019, ora 11:21
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Va mulțumesc pentru răspuns..din păcate, de fiecare data când am fost, ni s-a reproșat că nu facem noi ceva bine, dar îl avem de șapte luni pus și nu am avut problema asta, până acum. Clar nu se pun întrebările care trebuie și nu prea găsim înțelegere, că mă expediază la dna doctor care s-a ocupat initial. Sa cerem noi schimbarea sau cum? Că ne lovim de ziduri și parcă mine baga in seama deloc. Se poate coase eventual? Dar ieri nu aveau nici ata și ac.l-au fixat sa nu mai iasă furtunul, dar mâncare tot curge. Umplem si un prosop
0
25-12-2019, ora 14:22
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Am fost mai devreme si, din nou, mi-au zis sa vin la medicul care a făcut intervenția. Doar au schimbat pansamentele. Și au zis că putem veni a doua zi, la fel, pentru asta. Mi se pare absurd să nu se găsească o soluție. Am zis sa se schimbe furtunul, dar cică toate sunt la fel. Mi-a tii ce sa.mai fac!
0
26-12-2019, ora 08:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, se poate fixa si prin coasere, dar nu aveti decat sa asteptati pe dna doctor.
0
28-12-2019, ora 12:22
AngelaAlex
Nu este medic/terapeut
AngelaAlex
Buna ziua! Mă scuzați că insist. Tata face chimioterapie și din păcate, de luni, de când a făcut ședința, i-am dat fff putina apa, că iese toată și avea hlneboie de 2 litri pe zi. Voiam să întreb, el are Pezzer și ne-au zis că ăla e cel mai mare că diametru. Se poate înlocui cu un alt model, fara intervenție chirurgicală? Sau de alternative sunt - fie de fixare mai buna ptr cel pe care îl are, fie de înlocuire? Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: gastrostoma

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gastrostoma – ghidul pacientului cu gastrostomie
  •