glaucom fara tensiune intraoculara | Forumul Medical ROmedic

glaucom fara tensiune intraoculara

02-02-2010
mihaela ciurea
Nu este medic/terapeut
mihaela ciurea
am fost diagnosticata cu glaucom (cf tomografie) dar nu am tensiune intraoculara. mi s-a prescris tratament cu picaturi care scad tensiunea intraoculara. am avut keratita herpetica si am sindromul ochiului uscat, de atunci.
ce tratament trebuie sa urmez, de fapt? ce parere aveti de laptisorul de matca liofilizat ca tratament? unde o gasesc pe doamna dr. Baltatescu?
Multumesc!
2 comentarii
0
18-02-2010, ora 21:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Care este medicamentul prescris? Pentru a alege o terapie antiglaucomatoasa corecta, trebuie facut un examen oftalmologic, investigatii si, de asemenea, tratamentul trebuie monitorizat.Eu prescriu laptisor de matca la pacientii care au avut keratita pentru a creste imunitatea; daca aveti sindrom de ochi uscat, ar fi bine sa folositi in cursul zilei, la nevoie, lacrimi, eu prefer lacrimile pe baza de acid hialuronic( Visustrin, Lubristil, etc), in amandoi ochii-1 picatura la nevoie; numai bine
0
19-02-2010, ora 13:14
mihaela ciurea
Nu este medic/terapeut
mihaela ciurea
Va multumesc pentru raspuns
am facut investigatii si, raportat la o cornee subtire, diagnosticul este glaucom cu unghi deschis si nu glaucom fara tensiune intraoculara;
admir doctorii care prescriu tratamente naturiste in paralel cu cele alopate si deoarece am avut si eu keratita, probabil ca laptisorul de matca mi-ar fi de folos.
am reinceput sa imi pun si lacrimi artificiale in ochi.
cu stima,
Mihaela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •