glaucom si hipertensiv de aprox. 7 ani
Buna ziua!
Vreau sa solicit citeva informatii in legatura cu tatal meu care are 60 de ani, este hipertensiv de aprox 7 ani (in tratament cronic cu Lokren foarte eficient de altfel) si care la un control oftalmologic screening (asimptomatic) prezinta TO la un ochi 20 si celalat 23. Precizez ca nu este diabetic si in familie nu sunt cazuri de glaucom. Dr de aici a efectuat cimp vizual care a fost perfect normal la ambii ochi. La gonioscopie dna dr descrie "unghi deschis grad IV in toate sectoarele". La FO descrie excavatie de 0, 6-0, 7. Intrebarea mea este daca are sau nu glaucom si daca da ce fel de glaucom este si ce investigatii mai trebuie efectuate? Mentionez ca medicul a recomandat xalatan pentru 3 luni si apoi iar gonioscopie.
va multumesc anticipat
Vreau sa solicit citeva informatii in legatura cu tatal meu care are 60 de ani, este hipertensiv de aprox 7 ani (in tratament cronic cu Lokren foarte eficient de altfel) si care la un control oftalmologic screening (asimptomatic) prezinta TO la un ochi 20 si celalat 23. Precizez ca nu este diabetic si in familie nu sunt cazuri de glaucom. Dr de aici a efectuat cimp vizual care a fost perfect normal la ambii ochi. La gonioscopie dna dr descrie "unghi deschis grad IV in toate sectoarele". La FO descrie excavatie de 0, 6-0, 7. Intrebarea mea este daca are sau nu glaucom si daca da ce fel de glaucom este si ce investigatii mai trebuie efectuate? Mentionez ca medicul a recomandat xalatan pentru 3 luni si apoi iar gonioscopie.
va multumesc anticipat
2 comentarii
Glaucomul e o boala pacatoasa, care cind incepe sa se manifeste prin atac de glaucom e deja destul de grav.exista riscul orbirii.Deseori se asociaza cu HTA.TO e la limita, dar existind aceasta suspiciune e bine sa urmezi intocmai recomandarile oftalmologului si sa efectueze tratamentul si apoi reexaminarea.
TIO mai mare de 20, excavatiile papilare 0, 6-0, 7 si unghiul deschis gradul IV pledeaza pentru diagnosticul de glaucom primitiv cu unghi deschis; Faptul ca nu exista modificari ale campului vizual pledeaza pentru un stadiu incipient; va mai recomand, pentru sustinerea diagnosticului, curba tonometrica, pahimetrie( pentru aprecierea corecta a TIO), tomografie retiniana Heidelberg; numai bine
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3lokren si aspacardin - cat timp sa le iau?
- 2care ar fi cauza?
- 3ce pastile de slabit poate lua o persoana cardiaca si hipertensiva?
- 2Glaucom?
- 7glaucom juvenil
- 7contraindicatii Argentum nitricum
- 8hipertensiune - acufene
- 53Problema - tensiune mare - transpiratii reci - frisoane
- 4proteinurie si tensiune mare
- 2Posibil tratament pentru glaucom
- 4Problema - tensiune mare
- 2probleme hipertensiune
- 6un simptom ciudat: ma trezesc dimineata speriata si mi se ridica tensiunea
- 2Interpretare analize, va rog pentru sotul meu, varsta 45 ani
- 3Tensiune 200 f.mare.
- 1Tensiune mare la tineri
- 0Pericol atac de glaucom
- 3Tensiune mare, tratamentul nu are efect
- 1Sora mea are probleme de sanatate si nu se stie de la ce, va rog sa ma ajutati!
Mai multe informații despre: Glaucomul Hipertensiunea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Glaucom
- Hipertensiunea intracraniana
- Hipertensiunea pulmonara
- Hipertensiunea portala
- Hipertensiunea arteriala (HTA)
- Hipertensiunea indusa de sarcina - Preeclampsia si eclampsia
- Boala cardiaca hipertensiva
- Glaucomul indus medicamentos
- Hipertensiunea arteriala la copil
- Hipertensiunea de halat alb (sindromul de halat alb)
- Inhibitorii enzimei de conversie (IECA)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: