Glicemii ciudate

06-02-2016
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Doresc sa intreb daca vreun medic poate sa-mi raspunda, dar si orice pacient daca se pricepe, eu zic ca ma pricep destul de bine in domeniu dar totusi ceva nu am inteles si prinde foarte bine si exeperienta altora:

Cazul 1:
Glicemie bazala 73, deci masurat inainte de masa.
Mancat: Orez integral bio cu ceapa si bulion in el (mancare gatita) cu file de salau la gratar, HC - 121 g adica carbohidrati (532 g mancarea de orez cantarita fiarta).
Dupa aia s-au masurat glicemiile:
La 30 min - 134
La 60 min - 143
La 120 min - 99

Cazul 2:
Glicemie bazala - 83
Cartofi prajiti cu un copan de pui prajit.
Cartofi 1300 g cantariti curatati neprajiti deci 260 HC, peste dublu ca la primul caz.
La 30 min - 94
La 60 min - 101
La 120 min - 114

Intrebare, cum desi in primul caz a fost si orez integral care se recomanda la toti in loc de cel alb, desi HC au fost doar 121, glicemiile au fost mai mari pana la prima ora, si de ce in al doilea caz cand cartofii erau si prajiti adica IG 90, si HC au fost peste dublu, glicemiile pana la o ora au fost mult mai bune ?
Si asta am repetat, nu doar odata a iesit cam asa, si cu cartofi fierti la fel a dat.

Acuma cu Testul la glucoza, cand eram supraponderal si mancam nesanatos, rezultate mai bune, dupa sport si dieta mai sanatoasa, rezultate mai proaste, enigma !

Caz 1:
2007, supraponderal (1, 70 m, 79 Kg, sedentar), dieta destul de nesanatoasa.
Bazal - 111, se bea 75 g Glucoza in 300 ml apa dizolvata in 5 minute, la laborator la recomandarea medicului.
La 30 min - 155
La 60 min - 115
La 120 min - 88 (daca la 2 ore insulina exista sa o faca 88 si cu carbo in sistem, de ce bazal cu low carbo nu o face sub 100 ca era mult mai simplu, iar ciudat).

Caz 2:
2009, se face sport la sala de doi ani, greutate 60 kg la 1, 70 m, deci nici sedentar, nici supraponderal, ba chiar eram prea slab, dieta a devenit mai sanatoasa.
Bazal - 99, se bea glucoza, se dozeaza si Insulinemia de data asta.
La 30 min - 156
La 60 min - 159
La 120 min - 110
La 180 min - 74
Insulinemiile erau asa si asa, hemoglobina glicata Ianuarie 2009 deci inainte de test, 5, 7.

Caz 3, test facut la Synevo:
2012, s-a continuat sportul permanent, greutate 67-68 Kg la 1, 7 m, deci activ.
Bazal - 105
La 30 min - 154, insulinemie mai mare ca in martie 2009
La 60 min - 187, insulinemie si mai mare ca in martie 2009
La 120 min - 93, insulinemie tot asa
La 180 min - 62 insulinemie mica 3, 2 uU/ml (maxim era 24, 9 parca).
Hemoglobina glicata in vara lui 2011 a fost 5, deci cu un an in urma.

Ce s-a intamplat ? De ce la o ora urca asa tare ?! De ce in 2007 cobora la 115 desi eram supraponderal si sedentar de o viata si acuma a urcat la 187 activ fiind de 5 ani ?!
De ce insulinemia la o ora a fost mai mare in 2012 cu glicemie tot mai mare, eram activ ca lumea si greutatea f buna, ce rezistenta la insulina sa fie ?!
Ma poate lamuri cineva ?! In loc sa coboara dupa 30 min, urca pana la o ora cam prea sus zic eu.
Care e limita admisa la o ora ? Medicul a zis ca sunt f bine daca e sub 140 la 2 ore, insa eu nu-s asa sigur, as vrea un 115 la o ora ca in 2007.
Astept pareri, multumesc anticipat.
2 comentarii
0
06-02-2016, ora 20:56
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
In primul rand, va propun sa nu mai faceti experimente pe corpul dumneavoastra, mancand nesanatos, avand prediabet( din analizele expuse); riscul de evolutie spre diabet zaharat este foarte mare. Glicemiile pot varia in legatura cu multi factori, nu doar alimentari ( miscare, stres, oboseala). Glicemia postprandiala poate creste tardiv ( la peste 2 ore), daca la masa de carbohidrati se asociaza grasimi.
In ceea ce priveste TTGO, se evalueaza glicemia a jeun si cea la 2 ore dupa cele 75 g glucoza. In cazul dumneavoastra, valorile la 2 ore au fost normale, aveti doar ceea ce numim glicemie a jeun modificata(prediabet, ceea ce confirma si HbA1c 5.7%).In ceea ce priveste insulinorezistenta, frecvent implicata in patogenia diabetului zaharat tip 2, se poate cuantifica prin indicele HOMA-IR.
0
07-02-2016, ora 00:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu am facut experimente, am mancat normal cum mananc eu de obicei si am masurat.
Nu prea pot tine dieta, imi place mancarea si asta este, mai mancam sanatos cand faceam sport.
Cu HbA1C nu stiu cat se confirma ca atunci cand a iesit 5, 7 aveam bazala 92 adica Ianuarie 2009.
111 ala din 2007 n-are nici o treaba, nu s-a masurat Hb-ul atunci.
Iar in 2012 vara aveam bazala 105 si glicata 5.

Dupa HOMA-IR (am folosit calculator de asa ceva) medicul de la MedLife Grivita mi-a zis ca nu am deloc insulinorezistenta dat fiind ce a iesit, apoi si greutatea de 67 kg si activ fizic fiind era f bin, adica vara lui 2012 cand am facut TTGO de aveam la 2 ore 93 acela si la o ora 187.
Nu stiu de ce, unii medici zic ca, conteaza f mult si aia la o ora la TTGO, se cere si acum chiar si la 30 minute, dar si inainte se cerea, are de ce ?
Nu mai am eu posibilitatea sa ma duc in Germania acum, acolo un medic spunea ca au fost cazuri asa:

Un pacient normoponderal, activ mediu cam varsta cam 42 ani:
Bazal - 87
La 60 min - 204
La 120 min - 96

Si alte cazuri la altii cand bazal si la doua ore era cam la fel dar la o ora nu sarea de 147.
Omul se plangea ca dupa mese...are ameteala si vedea putin de tot mai intetosat, dupa care se remedia treaba dupa cam 2 ore de la masa.
Toti ca e bine ca e bine, bazala iesea f buna mereu, la 2 ore la fel...dar de fapt el avea probleme.
I-a zis medicul 'ia.fa-o matale si la o ora sa vedem varfurile', si au prins smecheria la TTGO.
CUM iesea bazala buna si la 2 ore buna si la o ora sarea asa sus in timp ce la altii nu ?! De cate ori testau, asa iesea, zile diferite, perioade diferite.
Glicata era 5, 4 deci si asta era buna.
Avea nu stiu ce prediabet e asta, dar avea un fel, se pare ca se constatase treaba, pancreasul lui reusea sa coboare glicemia si bazal si la 2 ore DAR nu reusea in varfuri sa faca fatza.
Nu stiam pe vremea aia cine stie ce, doar notasem datele, doream lamurire si aici cumva, el pusese numele de pre-prediabet desi nu era oficial, si ca f multi scapa nedepistati ptr ca in ultimul timp se ia in calcul doar bazala si la 2 ore la TTGO, asa ca trebuie sa se ia masuri inca din faza aia, unii ziceau ca la o ora sa fie sub 200, altii sub 160, nu stiu care si cum, adica tot la TTGO.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •