glomeruronefrita

10-06-2006
ely_1156
Nu este medic/terapeut
ely_1156
Daca poate sa ma ajute cineva si sa ma lamureasca, am fost internata recent la spital Crol Davila-nefrologie.Cu ani in urma am fost infectata cu b coli in spital cind am nascut si m-am chinuit ani de zile cu febra mare si hematurie, dupa ani de pielonefrita, acum am iesit din spital cu glomeruronefrita cu insuficienta renala stadiul PAF, nu ma pricep prea bine, stiu numai ca mi-au iesit acidul uric 10, 5; creatinina 1, 65 ;uree 76; colesterol 285, va rog daca imi poate explica cineva ce am voie sa maninc, stiu ca nu am voie carne si grasimi dar ce fructe, expl banane am voie? as dori sa tin un regim strict sa nu ajung la dializa.va multumesc mult
2 comentarii
0
18-09-2006, ora 00:00
andree
Nu este medic/terapeut
andree
Ai voie sa mananci fructe: mere, pere, pepene sau lubenita. Banane nu ai voie. Nici rosii. Cel mai bine este sa cosumi 2L-2, 5L de lichide pe zi, de preferabil ceai de cozi de cirese, coada-soricelului, matase de porumb. Ai voie sa mananci aproximativ 100g carne de pui sau peste. Evita cat se poate grasimi, lactatele. Poti face bai in ceaiuri de coada-calului si coada-soricelului de 3 ori pe saptamana, 30 de minute.
Multa sanatate!
Andreea
0
03-09-2007, ora 00:00
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Sa evitzi cat mai mult sa mananci preparate prajite, sa evitzi produsele grase(carne porc in special, lactatele).Nici paine nu e bine sa mananci multa pt ca o felie de paine contzine 5 grame de proteine!! Frunctele nerecomandate sunt bananele, ciresele, visinele, iar legumele in special cartofii sunt de evitat, dar pt a putea fi consumatzi este recomandat sa ii tzi patru ore in apa, apa pe care o arunci si ii pui la fiert in apa proaspata. Un lucru important mai este sa nu faci supa de pe oase ci doar de pe carne. Bea 3 litri de apa pe zi! Itzi recomand si renostim(de la farm naturista, este f bun) si ceaiul de salvie(o linguritza la 250 ml de apa, se fierbe 3 min la foc mic).Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.