granulom inelar

14-11-2010
wyky
Nu este medic/terapeut
wyky
Buna seara! Am facut biopsie si rezultatul este, , granulom inelar.A aparut simetric pe partea interioara a bratelor si tot simetric pe lateralele abdomenului.Am primit tratament ptr 3 luni cu elocom unguent si telfast pastile.Am inteles ca e o boala care nu se vindeca.Poate apare ca urmare a unor afectiuni interne?Nu am diabet.Ce analize ar trebui sa fac ca sa aflu daca e urmare a unei afectiuni?Si mai am o problema la care mi s-a spus ca e alergie la ultraviolete dar apare si iarna.Pielea e iritata pe spate si piept si am senzatia de piele arsa la soare.Eu nu mai fac plaja de 30de ani.Am facut tratament cu fenistil si prednison, a disparut si a aparut iar.Am facut mai multe tratamente, de 3 ani si mereu acelas lucru, dispare si apare iar.Va multumesc.
2 comentarii
0
15-11-2010, ora 21:28
wyky
Nu este medic/terapeut
wyky
buna seara.am sa revin la granulomul inelar cu datele exacte la biopsie.Infiltrat inflamator perivascular superficial cu limfocite si interstitial cu histocite si cateva eozinofile. -focal, la nivelul dermului reticular, se regasesc colectii de histiocite, unele dintre ele multinucleate, aranjate atat in jurul cat si printre fibre de colagen denaturate si acompaniate de mucina si pe alocuri de fibrina.
0
21-11-2010, ora 11:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cauza aparitiei granulomului inelar nu este clara, asa ca orice teorie este valabila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.