greutate in prima luna a sugarului
Astazi a facut o luna fetita mea si a luat in greutate 600 gr, unele rude spun sa-i bag supliment ca a luat fff putin, va rog sa-mi raspundeti, fetita mananca, doarme e vioaie.
3 comentarii
Nu va luati dupa rude ci dupa starea copilului. Suplimentele chimice la bebelusi sunt mai daunatoare ca la adulti si nu folosesc la nimic bun mai ales ca sunt date orbeste. Toate suplimentele si vitaminele date peste masura de care are nevoie corpul devin toxice. In caz de probleme apelati mai degraba la homeopatie si nu la suplimente chimice.
Cititi acest link care spune numai in mare despre problemele aparute de la suplimente:
www.netmedic.ro/articole-medicale/26/Vitaminele_nu_sint_intotdeauna_bune_pentru_sanatate_
Cititi acest link care spune numai in mare despre problemele aparute de la suplimente:
www.netmedic.ro/articole-medicale/26/Vitaminele_nu_sint_intotdeauna_bune_pentru_sanatate_
nu doar greutatea contează ci şi perimetrul capului, lungimea corpului, toate acestea le măsoară pediatrul la fiecare vizită. Dacă vă îngrijoraţi duceţi-vă la medic, vă va măsura şi cântări, va calcula unde vă încadraţi pe graficele de creştere specifice şi vă va spune ce e de făcut şi dacă e vreo problemă. cel puţin în primii ani de viaţă, simplul control medical regulat e foarte util şi necesar.
până nu vă va recomanda asta un medic nu vă apucaţi să daţi medicamente fetiţei.
Multă sănătate!
până nu vă va recomanda asta un medic nu vă apucaţi să daţi medicamente fetiţei.
Multă sănătate!
Intr-adevar, bebelusul trebuia sa ia mai mult in greutate.cam 750g /luna in primele 4 luni.Mergi cu el la MF/pediatru sa-l consulte si sa-ti recomande, eventual, suplimentarea sanului cu lapte praf sau, daca nu-i dai san, un control al cantitatii de lapte si al orarului meselor.Nu te ingrijora caci va recupera in greutate.Sarbatori fericite!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3fetita mea nu ia in greutate
- 5greutatea unui bebelus de 11 luni
- 5Nu ia in greutate
- 2Greutate bebe 2 luni si 3 sapt
- 4Greutatea bebelusului
- 0Greutate bebe 5 luni
- 5Bebe 3 luni
- 0Baietel de 6 luni doar 4, 6kg
- 0Bebe 2 luni
- 1Greutate sugar 3 luni
- 2Bebelina 7 luni și 2 săptămâni
- 1Bebe nu mai ia în greutate
- 2Bebelus 9 luni
- 2Bebe 4, 300 kg la 3 luni
- 2Bebelușa de 11 luni cu greutate mica
- 0Greutate sugar de 3 luni
- 0Bebe 9 luni jumate grutate mica
- 2Fetița la 2 luni si 2 săptămâni creste și scade in greutate.
- 0Fetita mea 8 luni, probleme cu greutatea
- 1Greutate bebelina - în a 3 luna a stagnat
Mai multe informații despre: Greutatea bebelusului
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
