greutate in respiratie

31-03-2008
daniel horatiu
Nu este medic/terapeut
daniel horatiu
am 38 de ani, 1, 85m si 110kg.simt cateodata ca parca nu ma satur cu aerul pe care il inspir si de aceea trebuie sa trag iar aer imediat, obosesc destul de repede si de la o vreme incoace am inceput sa sforai foarte tare eu, care nu sforaiam deloc.cateodata simt si o durere usoara in spate dar doar daca ma apasa cineva.nu tusesc deloc si fazele cu insaturatia de aer nu dureaza tot timpul.recunosc ca nu fac miscare deloc, decat strictul necesar si ca sunt si foarte nervos.
4 comentarii
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie facute R-grafie toracica, EKG, Probe functionale ventilatorii, planul trebuie condus de un internist.
0
30-03-2009, ora 14:28
resmed
Nu este medic/terapeut
resmed
Cred ca trebuie sa faci un test de somn.
Studiaza un pic sindromul de apnee ( sforait - ingrasare)
0
16-10-2009, ora 14:47
livi
Nu este medic/terapeut
livi
buna ziua domnule doctor.v-as ruga sa-mi spuneti si mie care este cauza acestor sufocari?!
cam de 4 luni ma confrunt cu aceasta stare foarte neplacuta.daca stau linistita, calma, e totul aproape ok, dar eu sunt o persoana vulcanica, temperamentala, pretentioasa cu cei din jur, perfectionista...etc.cu alte cuvinte o zodie a fecioarei.imi place sa gatesc, sa ma agit tot timpul in bucatarie.si de aici a inceput totul.cand fac mancare, cand pun masa, simt ca nu mai am aer de nici un fel, intru in panica si atunci respiratia devine si mai grea.mentionez ca am facut ekg, ecocardiograma, radiografie pulmonara, probe functionale, examen endocrinologic dar se pare spre fericirea mea ca totul este ok.oare atunci eu ce ma fac cu aerul?!am luat ci ca cu mg.sedativ pc., dar degeaba.zilnic ma confrunt cu aceasta stare, cu acest simtom neplacut.(de 6 luni sunt in somaj si am 45 de ani).sper ca ma puteti ajuta cu un sfat sau un tratament.VA MULTUMESC DIN SUFLET
0
20-10-2009, ora 20:21
hypno_san
Nu este medic/terapeut
hypno_san
Buna ziua, numele meu este Serban Cornelia, am 49 ani si sufar de 2 ani de ciroza hepatica, suferind de 2 ori de pierdere de memorie in urma unui accident vascular la cap, fara sechele insa!Simtomele mele sunt urmatoarele:dureri in ceafa si frontal, durere pe partea stanga a corpului, sufocare deosebit de insuportabila, acest lucru intamplandu-se frecvent ( insuficienta respiratorie)!Tin sa mentionez ca nu am avut niciodata probleme astmatice, pulmonare sau cardiace!De asemea am lucrat in mediul toxic cu o vechime destul de mare!Va rog din suflet sa imi dati un sfat cu privire la starea mea si ce ar tb facut in cazul gasirii unei solutii...Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  •