Griji despre cancerul colorectal...

12-02-2014
SunshinexD
Nu este medic/terapeut
SunshinexD
Incepand cu luna iunie a anului 2013 am inceput sa am niste junghiuri zilnice in pelvis de scurta durata si nu foarte dureroase. Am fost la mai multi medici, toti ajungand la concluzia ca este ceva ce tine de gastroenterologie. Am fost la doctor, mi-am facut analizele, fara mucus si fara hemoragii oculte. De asemenea, markerii tumorali din sange mi-au iesit ok ( aceste analize le-am facut in august ). La un moment dat junghiurile sau mai rarit iar in urma doua luni au inceput din nou sa fie mai dese, insa acum mai putin in pelvis ci in partea stanga a abdomenului ( in zona colonului ). De ieri incepand, am diaree cu sange si mucus. ( am aflat pana la urma ca este din cauza unei fisuri anale ) Uneori, mi s-a intamplat sa am si junghiuri rectale. Sunt foarte speriata, ma tem sa nu fie cancer. Daca in Septembrie mi-am facut analizele de markeri tumorali ( m-a trimis gastroenterologul ) as fi putut sa fac cancer de abia in Noiembrie, de exemplu si din cauza aceasta sa nu apara in testele de sange? Am facut CEA, Alfa fetoproteina, CA 125 si CA 19-9.
2 comentarii
0
13-02-2014, ora 01:09
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sunt exceptia de la regula prima tumora ( cancer ) in decembrie 2008, urmatoarea in mai 2013, urmatoarea in august 2013, urmatoarele trei in noiembrie 2013.
SPER CA NU TEAM SPERIAT DAR ITI DORESC DIN TOATA INIMA SA NU FII SI TU EXCEPTIA CA MINE.
Daca doresti putem comunica.
0
21-05-2014, ora 19:42
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Faceti o colonoscopie. Mai sunt si alte boli ce pot da diaree si rectoragii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspirina ar putea opri răspândirea tumorilor în cancerul pancreatic și de colon
  • Factori de risc pentru cancerul colorectal
  • Ce trebuie să știi despre screening-ul cancerului colorectal?
  • Legătura dintre consumul de carne roșie și cancerul de colon la femei
  • Cancerul colorectal apare din ce în ce mai des la tineri
  • O nouă țintă pentru imunoterapia cancerului colorectal
  • Un test simplu și rapid ne-ar putea salva de cancerul colorectal
  •