Halucinații olfactive! | Forumul Medical ROmedic

Halucinații olfactive!

23-11-2021
Ioana77777
Nu este medic/terapeut
Ioana77777
Buna ziua!
Doresc sa ma lămuresc in legătura cu halucinațiile olfactive in tulburarea afectiv bipolara! Pot ele fi primele semne dinaintea unui episod depresiv respectiv maniacal?
Dacă sufăr de TAB, fantosmia este strict legată de episoade sau o pot avea și in perioada de remisie?
Orice răspuns avizat m-ar ajuta tare mult.
Multumesc anticipat pentru ajutor!
3 comentarii
0
23-11-2021, ora 16:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua!
Halucinatiile (olfactive) pot aparea in cadrul episodului maniacal.
Luati tratament, nu ati uitat nicio doza si totusi aveti astfel de halucinatii? Cum se manifesta? Ati vorbit cu doctorul dv.?
0
23-11-2021, ora 23:50
Ioana77777
Nu este medic/terapeut
Ioana77777
Am avut un episod maniacal la începutul lunii August.Poate am mai uitat odată pe luna sa iau intr-o seara, însă am discutat cu doctorul și mi-a spus ca o singura doza uitată nu ar trebui sa deranjeze.
Am mai avut aceste mirosuri false și in perioadele de depresie.
0
24-11-2021, ora 08:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu pe cineva cu tab care a avut aceste mirosuri in perioadele de manie. Dar daca nu a uitat nici o doza, acestea nu au mai revenit. Cumparati organizator de medicamente pentru a nu uita nici o doza. Daca totusi continua trebuie vorbit cu doctorul. Poate ar trebui crescut neurolepticul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul