helicobacter pylori

06-08-2007
andreiuţa
Nu este medic/terapeut
andreiuţa
Bună ziua!
In ultima perioadă am avut probleme legate de sănătate: dureri moderate dar persistente in dreapta ombilicului şi spre şold. in urma analizelor efectuate s-a constatat:
-ex. coproparazitologic negativ
- helicobacter pylori pozitiv
- MVC : 79 (normal 80-100)
- MVHC : 37(normal 31-35)
VSH : 20
Inainte de efectuarea analizelor( care cu excepţia cifrelor de mai sus au fost OK), mi se recomandase o colonoscopie. Credeţi că este totuşi nevoie să efectuez investigaţia, sau durerile pot fi cauzate de un ulcer/ gastrită ?
Cert este că durerea persistă, se transmite şi spre spate, langă coloana vertebrală. Cand stau in picioare mult mă doare mai jos, acolo unde ar fi fost apendicele (operaţia a fost efectuată acum patru ani). Ce părere aveţi? e ulcer, sau altceva la colon? Are helicobacter legătură cu colonul?
Vă mulţumesc.
2 comentarii
0
06-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai probabil, durerea de care vorbiţi nu are nici cea mai mică legătură cu Helicobacter.
0
07-08-2007, ora 00:00
andreiuţa
Nu este medic/terapeut
andreiuţa
va mulţumesc pentru răspuns. Am facut eco abdominală şi totul a ieşit normal. Analizele de sânge sunt normale: AgHBs negativ, Anti HCV negativ, TGO 22, TGP 17, Sulfat de Zinc 23, 7 (!), Tymol 7, 29(!), creatinină serică -0, 79; uree serică 21, 9.
La urină: epitelii plate frecvente, numeros urat de Na Amorf; Nit- +2
Ce ma sfatuiţi să fac în continuare? Nu înţeleg ce se întâmplă.
Vă mulţumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.