HELP! incetinirea tranzitului intestinal

02-11-2008
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
as avea si eu o intrebare. tot incerc sa aflu.
de vreo 2 saptamani nu mai "ies afara" normal. incetinirea tranzitului intestinal poate avea legatura cu nivelul hormonal?
simptomele mele sunt:
- senzatie de voma
- nu am senzatia de a iesi afara (nu imi vine)
- cand ies, ies doar 2 cm o data la 3 zile.
Ce spuneti? sa fie colon iritabil? sau sa fie de la hormoni?
nu am dureri, nu a m febra, nu transpir, nu sunt balonata. dar totusi de 2 saptamani eu nu ies afara... Ciudat nu?
3 comentarii
0
04-11-2008, ora 05:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fii atenta ce mananci, bea lichide mai multe [ceai indulcit cu miere, nu sucuri carbogazoase] si ia seara 2 capsule de Mentholax odata.Nu-i de la hormoni.
0
04-11-2008, ora 21:09
pac60
Nu este medic/terapeut
pac60
Daca esti ok. cu colecistul (nu ti-ai dat varsta dar am inteles ca esti femeie) te-asi sfatui sa incerci ceva simplu...ca tot e sezon: must proaspat, nefrmentat, 1-1, 5l pe zi alternativ(o zi da una nu). Asta iti va spala putin si intestinul gros si iti va da un tonus intestinal pozitiv. Daca te tin buzunarele, tine cura pana in primavara.si ma platesti dupa aia:)))
0
05-11-2008, ora 22:29
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
va multumesc mult! sunt mai optimista, sper sa se rezolve. o sa incerc cu must.. sa vad daca mai gasesc nefermentat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •