Help.. sarcina?

27-04-2015
Dianafly1234
Nu este medic/terapeut
Dianafly1234
Buna! Am o intrebare si va rog sa imi raspundeti cu seriozitate! Am aprox 17 ani si in urma cu cateva luni mi-am inceput viata sexuala. Am o nelamurire, mai degraba o ingrijorare. Am sesizat putina burtica ( sunt supla, de fel nu am avut probleme cu greutatea ) Ideea e ca ciclul mi-a venit regulat. Asta ar fi singura mea problema sa imi spuneti daca burtica asta ca dupa balonare, ar avea legatura cu vreo sarcina.
7 comentarii
0
27-04-2015, ora 23:46
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DIANA dupa 14 zile de la contactul sexual neprotejat poti face un test de sarcina sau o analiza de sange pt a stii daca esti insarcinata( se poate afla si la 5 zile dar este mai sigur la 14 zile), dar tie nu tia explicat nimeni schimbarile pe care corpul tau le va avea dupa ce nu vei mai fi domnisoara????????? daca vrei si poti discuta cu mama ta sa intrii in viata in cunostinta de cauza si cu informatii care te vor ajuta pe viitor sa te protejezi atat pe tine cat si pe partener.
0
28-04-2015, ora 19:16
Dianafly1234
Nu este medic/terapeut
Dianafly1234
Nu am precizat ca la fiecare contact, s-a folosit protectie. Sunt constienta ca multi ar rade si m-ar intreba de ce am totusi dubii in privinta unei posibile sarcini. Insa tot odata stiu ca sansele nu sunt de 100%...
0
28-04-2015, ora 21:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DIANA dasta tiam spus sa discuti cu mama ta pt ca vad un lucru: habar nu ai de schimbarile care au venit odata cu deflorarea: cresterea sanilor, se reduc cosurile, increderea in tine a crescut, tupeul lafel, esti mai increzatoare in tine fata de cei din jurul tau, organismul se schimba pt a putea fi pregatit de sarcina in viitor si altele..
0
29-04-2015, ora 06:21
Dianafly1234
Nu este medic/terapeut
Dianafly1234
Problema este ca nu pot sa vb cu cineva din familie despre asta... de aceea am intrat pe site-ul acesta in ideea ca cineva m-ar ajuta cu un raspuns. Dar sa inteleg ca nu este vorba despre vreo sarcina, nu? Adica sunt doar schimbarile prin care corpul meu trece, dupa contactul sexual, nu?
0
29-04-2015, ora 18:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
da
0
29-04-2015, ora 19:45
Dianafly1234
Nu este medic/terapeut
Dianafly1234
Va multumesc din suflet pentru rabdare si raspunsuri!
0
29-04-2015, ora 21:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fetita draga,

Aceste este o conferinta pentru tinerii din liceele americane care doresc sa isi inceapa viata sexuala.
-*

Parerea mea este sa iti pastrezi curatia inainte de casatorie ca sa nu treci prin astfel de probleme, intrebari, sarcini nedorite, bts (boli cu transmitere sexuala), suferinte emotionale etc.

Daca ai intretinut relatii fara prezervativ, sa iti raspunzi la intrebarea de esti sau nu insarcinata, iti raspunzi numai cu testul de sarcina, urmand instructiunile de pe prospect.

A intretine relatii fara prezervativ inseamna ca risti o sarcina in orice moment al lunii. Ar trebui sa te gandesti mai mult ca mama la viata posibilului tau copil.
Macar atat sa ii impui baiatului.

Nu va bazati relatia pe sex. Veti suferi mult mai tarziu.
Vor suferi viitorii vostri soti numai la ideea ca vor afla.
Aveti n-spe mii de lucruri de care sa va bucurati impreuna pe termen lung.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar balonările?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  •