hemoragi oculte

13-06-2008
gianna
Nu este medic/terapeut
gianna
Doctorita pediatra mi-a recomandat aceasta analiza cu regim fara carne oua timp de trei zile inainte. Ce analiza este pt ca la mine in oras nu stie nimeni de la nici un laborator de hemoragii oculte.
2 comentarii
0
14-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este o analiza care se face din scaun, se mai numeste si test Adler (denumirea mai veche) si depisteaza sangerarile microscopice de la nivelul tubului digestiv.
Daca in privat nu gasiti, incercati si la laboratoarele din policlinici sau spitale (ar trebui sa se faca undeva, analiza este banala).
Numai bine!
0
30-07-2008, ora 00:00
Basileuss
Nu este medic/terapeut
Basileuss
acum cateva luni am avut scaun cu sange de culoare rosu aprins.
am frecvent scaune moi.
am facut teste de laborator in data de15.07.2088 si rezultatele ;
COPROCULTURA BDA ; salmonela, NEGATIV; sghigella NEGATIV; Pseudomonas NEGATIV; stafiliococ NEGATIV ; candida NEGATIV.
am repatet in data de 25.07.2008
SCAUN DIGESTIE; culoare-bruna; consistenta -normala;-ph-7; absenta celuloza diferitelor vegetale; prezent amidon extraxelular; prezente sapunuri calcice; frecvente fibre musculare disgerate si partial digerate;
HEMORAGII OCULTE= POZITIV.
COPROCULTURA;
SALMONELLA =absent
shigella =absent
yersinina =absent
absente specii de levuri si mucegaiuri.
astea imi sunt analizele si pentru ca nu am reusit sa ajung la un medic sp.(este in concediu) va rog ajutatima cu citirea acestor analize.
ma sperie rau de tot HEMORAGII OCULTE=POZITIV.
Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul