Hepatita B poate sa -produca- si hepatita C?

10-06-2009
eurumanca
Nu este medic/terapeut
eurumanca
Buna ziua.As vrea sa stiu daca hepatita B cu trecerea anilor se poate transforma in hepatita C, daca are legatura una cu alta.Am urmatoarele rezultate:
Antigen HBs-pozitiv
Anticorpi HBs-0
Anticorpi HBc-pozitiv
Anticorpi HBc-IgM-negativ
Antigen HBe-negativ
Anticorpi HBe-pozitiv
Anticorpi virus Delta -negativ
Intrebarea mea este:am hepatita B cronica, sau am hepatita C?Pot sa am ambele in acelasi timp?B+C merg impreuna?Cineva ma poate lamuri?Multumesc anticipat.
18 comentarii
0
10-06-2009, ora 23:13
teta
Nu este medic/terapeut
teta
hepatita b este data de virusul hepatic B iar hepatita c de virusul hep C.Nu se transforma hep b in c si nici invers.inseamna ca tu ai ambele hepatite sau esti purtatoare de virus b si c., primul pas pe care il ai de facut este sa faci si analize de singe(TGO, TGP, electroforeza, creatinina trigliceride, colesterol, )si ce iti mai da medicul de familie, si cu aceste rezultate mergi la medicul gastroenterolog sau internist, si asculta cu sfintenie toate sfaturile sale.Succes, asteptam vesti.AI GRIJA SA ITI PROTEJEZI FAMILIA.
0
11-06-2009, ora 09:26
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Apeleaza la asociatia SanoHep (cauta pe internet, aici nu pot da adresa) te vor ajuta cu sfaturi daca nu si cu mai mult.
Multa sanatate!
0
19-06-2009, ora 15:58
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Da din pacate poti sa ai si hvc si hvb in acelasi timp..vad ca ai postul in data de 10, ai facut analizele mai in detaliu? cum arata?
Dupa cum zice si teta trebuie neaparat sa iei masuri nu e bine sa stai deloc pe ganduri, doar unul din acesti virusi este deja foarte periculos dar 2...ficatul tau sufera si in primul rand trebuie sa iei tu masuri cu alimentatia stresul alcoolul, incearca sa te odihnesti cat mai mult
Daca ai rezultatele de la analize posteaza-le aici si noi te vom ajuta cu ce putem
Sanatate
0
09-07-2009, ora 17:15
veronikag
Nu este medic/terapeut
veronikag
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste analize..situ ca sunt infectata cu virusul b..dar e f grav?
aici sunt analizele mele...
antigen hbs-reactic
anticorpi hcv-negativi
antigen hbs-reactiv
62 642 adn hvb/ml
4.80 log copii adn hvb
tgo 21
tgp 17
vhd-negativ
glu 100
t-cho 183
bun-11
t-bil-1.5
multumesc, astept un raspuns.
0
09-07-2009, ora 18:15
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Astea sunt toate analizele?...Anti corpi IgM?...anti hbc?...anti hbe?
Transaminazele sunt ok , asta arata ca nu exista o inflamare a ficatului in momentul de fata
Tu ai scris antigenul HBS de 2 ori reactiv..sigur nu ai gresit ? unul din markeri nu era cumva anticorpi HBS?
0
10-07-2009, ora 12:43
veronikag
Nu este medic/terapeut
veronikag
buna,
da unul e la imunologie(elisa) si celalalt imunologie (imunocromatografie) si mai e aici un antigen hbe -negativ si anticorpi anti-hbe-reactiv, care am uitat s a il scriu.am vb cu mai multi medici..unul zice ca sunt purtatoare sanatoasa...si ca ar trebui sa fac tratament pt ca sunt sanse mari sa scap de el.altul zice sa il las in pace ca poate cu un tratament l-as declansa mai tare.nu mai stiu ce sa fac..sincer.poate ma puteti ajuta.
multumesc.
0
27-11-2009, ora 22:15
Dorina A
Nu este medic/terapeut
Dorina A
Este normal ca dupa 2 ani de zile de regim avand hepatita A sa mai existe dureri???am tinut 2 ani regim si am facut tratamentul normal dar mai am dureri din cand in cand ar trebui sa tin regim in continuare???domn doctor va rog frumos sa imi raspundeti...Multumesc anticipat din tot sufletul...
0
28-04-2010, ora 21:08
sabau lucia
Nu este medic/terapeut
sabau lucia
analize ;Ac vhd-igG -ne gativ.AntiHBe-0, 01, AntiHBe-i-reactive, Acvhd-igM-negative, HBeAg-0, 343 HBeaG-i nonreactiv, AgVHD-negative, -HBSAg250.01, Hcv-3=0, 05, -HBsAg-i=highreactiv, Hcv-3-i=nonreactiv, AcHbs=0, 18 , Achbs-i=nonreactive
0
17-08-2010, ora 13:53
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Buna ziua,
Am facut o serie de analize in ultima perioada si mi s-a pus diagnosticul de Hepatita autoimuna forma colestatica.
Mi s-a recomandat tratament 3 luni cu Ursofalk 250mg (3x2 ori/zi) si repetarea analizelor TGO, TGP, GamaGT.
Va rog sa-mi spuneti daca pe langa tratament ar trebui sa tin si regim si care ar fi acesta.
Ursofalk-ul are si alt in rol in afara distrugerii calculilor biliari?
TGO 53 U/L
TGP 104 U/L
Gamma GT 119 U/L
RBC 3, 95x10^6/uL
MCV 96.3 fL
MCHC 31.3 pg
GAMMA GLOBULINE 23 %
FOSFATAZA ALCALINA 550U/L
pANCA 1.75 U/ML
ANA (anticorpi antinucleari) POZITIV
Se vindeca?

Multumesc,
0
17-08-2010, ora 23:35
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Prima intrebare: Nu neaparat cine dar unde vi s-a pus diagnosticul?
2 Astea sunt toate analizele pe care le-ati facut? (Alti anticorpi? trigliceride colesterol?)
3 Vi s-a propus o puctie hepatica?

Acum cateva explicatii: Daca diagnosticul de hepatita autoimuna este cu adevarat exact ea nu se vindeca complet, se poate tine sub control, dar nu numai cu acest tratament. Anti anti nucleari(ANA) sunt un pic cam lipsiti de specificitate, adica pot aparea si in alte conditii medicale nu numai in hepatite autoimune.

Astept precizarile de la d-voastra si imi completez apoi raspunsul.

Sanatate
0
19-08-2010, ora 18:42
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Multumesc,

Diagnosticul a fost pus de dr. Moraru (interne-gastro) din Spitalul Judetean Brasov.Cred ca este si sef de sectie.D-l dr. Moraru m-a examinat si ecografic, dar nu am consemnari cu privire la aceasta.
Nu mi s-a propus nici o punctie hepatica.
Am facut si alte analize, dar aveau valori in limite normale, cred...
Imunologie pANCA 1.75 ;
LKM 1/40;
Anticorpi muschi neted 1/40 negativ-titru1/40
Anticorpi antimitocondriali 1/320
ANA pozitiv

Ag Hbs negativ
Anticorpi VHC negativ

Albumina 52, 8 %
Alfa 1 globuline 2, 0 %
Alfa 2 globuline 9, 1 %
Beta globuline 13, 1 %
Gamma globuline 23 %
Raport albumine/globuline 1, 12
Colesterol 230 mg/dL
Trigliceride 99 mg/ dL
Calcium AZO 9, 0 d/L
HDL Colesterol 70 mg/dL
Glucoza 104 mg/dL
LDL Colesterol 140.2
Gamma GT 119 U/L
BIL negativ
UBG 2 mg/dL
Ket negativ
ASC negativ
GLU 50 mg/dL
PRO negativ
BLO negativ
pH 6
NIT negativ
LEU negativ
SG 1.025
WBC 6, 6* 10^3/uL
Lymph# 1, 8* 10^3/uL
Mid# 0, 2* 10^3/uL
Gran# 4, 6* 10^3/uL
Lymp% 29, 9%
Mid% 4%
Gran% 69, 1%
HGB 12, 4 g/dL
HCT 38 %
MCV 96, 3 fL
MCH 31, 3 pg
MCHC 32, 6 d/dL
RDW-CV 12.2 %
RDW-SD 39, 9%
PLT 258* 10^3/uL
MPV 9, 1 fL
PDW 16, 4
PCT 0, 234%

Va multumesc mult,
0
20-08-2010, ora 21:41
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Va ramasesem dator cu un raspuns.
Raman la concluzia ca diagnosticul nu este cel mai exact si se impune efectuarea unei punctii biopsii hepatice. Cel mai usor ar fii sa va adresati in consult la d-na dr Gheorghe Liana la Institul Fundeni care are experienta in bolile autoimune ale ficatului. Titrul de AC AMA este pozitiv la 1/320. Un titru mai mare de 1/80 se considera pozitiv, astfel diagnosticul de hepatita autoimuna nu se sustine in toalitate. Exista si cazuri de hepatita autoimuna cu AMA pozitiv, insa AMA sunt specifici altei boli. Oricum ar fii cazul doar o punctie hepatica poate transa intre cele 2. Exista si o a treia posibilitate de intrepatrundere intre cele 2.
Asadar consult la Fundeni + biopsie hepatica si apoi tratament.
0
25-01-2011, ora 16:19
somina
Nu este medic/terapeut
somina
buna ziua...in urma cu o luna prietenul meu a fost diagnostcat cu hepatita b, inainte sa aflam de aceasta boala am avut relatii neprotejate.acum o saptamana mi-am facut si eu analizele si cik si eu sunt infectata:acestea sunt rezultatele
AgHBs-3842 si interval biologic de referinta/UM:1.0 S.CO:NONREACTIV SI 1.0 S/CO:REACTI...IMI PUTETI SPUNE CE INSEAMNA?VA ROG..ASTEPT RASPUNS URGENT
0
17-06-2011, ora 10:21
senzatii
Nu este medic/terapeut
senzatii
Salut imi poate spune si mie cineva daca hepatita b care o am e asa de grava?

Ag HBs - Pozitiv
Anti - HCV - Negativ
Ag HBe - Negativ
Anti - HBe - Pozitiv
Anti - HD - Negativ
TGP - 49 U/I
0
30-11-2011, ora 12:19
zerro80
Nu este medic/terapeut
zerro80
Buna ziua.
Am facut si eu un test de hepatita b si c, dar la rezultat imi scrie reactiv 8.04.
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat.
Multumesc.
0
18-03-2012, ora 10:46
dana7ch
Nu este medic/terapeut
dana7ch
V-as ruga daca doriti sa imi dati un sfat. Practic Reiki Usui-gr3-, si Karuna. Ce pozitii ale mainilor, simboluri, tehnici, mi-ati recomanda pt hepatita C, pe langa auto-tratamentul obisnuit ? In asteptarea interferonului sa fac ceva...pt mine. Va multumesc pt un eventual raspuns! O zi buna va doresc!
0
18-04-2012, ora 13:35
morutan bianca
Nu este medic/terapeut
morutan bianca
Buna ziua, va scriu in legatura cu mama mea, a fost anul trecut diagnosticata cu fenomenul raynaud, si mai nou anul acesta cu hepatita c, mai are si alte bolii, pe langa :spondiloza cervico-dorso lombara cu radiculatii, hipotensiune arteriala, hipetrigliceridemie, insuficienta mitrala grad 1, insuficienta tricuspidiana stadiu 1, flocoane vitreene.Ogramada, am tot cautat si nu ma prea pricep la tratamente medicamentre naturiste, pe baza de plante, i-a dat doctorii sa ia pe putin 14 medicamente pe zii, si ma ingirjoreaza, prea multe nu au un rezultat prea bun si dauneaza organismul, daca va rog si stiti medicamente naturiste, care au rezultate, sa imi spuneti, m-s uitat pe internet si majoritatea diagnosticurilor au factori comuni de ex.vitamine, omega3 etc.va multumesc anticipat
0
16-05-2012, ora 12:19
geoo.geo
Nu este medic/terapeut
geoo.geo
buna ziua...in urma cu o luna am mers la dr de familie deoarece am albul ochilor spre galben si am facut analizele tgo-21u/l, tgp19u/l, bilirubina directa 0.53, bilirubina totala 1.49.cand am mers cu rezultatele dr mi-a spus ca am bilirubina crescut si mi-a recomandat un eco. abdominl care a iesit normal doar ca mia depistat o imagine chistica transonica de 14 mm pe lobul drept al fikatului care in urama testului tenia echinococus ( negativ) a rezutat a fi un chist hepatic simplu.intrebarea mea este din ce cauza mi sau ingalbenit ochi?si daca sunt suspecta de hepatita?alte simptome nu am decat galbeneala de la ochi atat...mentionez ca in urma cu 8 luni am fost operata de colecist, si apoi am avut si o conjunctivita foarte urata la ambii ochi.va rog din suflet sa-mi raspundeti.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transplantul de organe afectate de boală - un succes
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •