Hepatită. Ciroza?

17-07-2019
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Buna ziua, imi cer scuze ca nu am detalii foarte precise, e vorba de tatăl meu de 60 ani, care are hepatită cronică de la 27 ani. NU Stiu exact termenul, dar stiu ca a facut hepatită B de câteva ori în tinerețe, iar medicii i au spus că nu va trăi mult.
De atunci, la fiecare 3..5 ani, când are cate un impas (probleme cu ficatul) merge la spital pt analize și tratamente si se tot mira doctorii ca inca e..relativ bine.
A ti ut regim foarte strict toti anii aceștia. Nu a băut alcool și nu a fumat niciodată în viața lui, nu mănâncă gras deloc, porc nu, ciocolată nu etc.
În ultimii 10 ani mănâncă tot mai puțin cantitativ și caloric.
Pana acum 3 ani putea mânca ouă fierte, unul la 5 zile, sau unt, acum nici astea nu le poate mânca.
Mai mereu e constipat, blocat.
Zilele acestea zicea se simte foarte rau, zice ca il dor mâinile și picioarele tare, bănuiesc că e foarte tare obosit organismul, din cauza avocatului. Simptomele acestea le a tot avut, periodic..dormea mult..zile multe de repaos, si isi revenea. Mereu a băut multe ceaiuri. Practic, pâine cu ceai mănâncă la micul dejun. Atât.
A avut si diaree în ultimul timp.
A mai făcut acum cativa ani o criză de..diaree, s a deshidratat atâta de tare ca se indoiau mâinile și era aproape sa moara.

EL E FOARTE SLAB DINTOTDEAUNA, are 58kg la 1.72m.
A trăit tot timpul in certuri și reproșuri, la țară
Mănâncă sănătos dar..cred ca ficatul lui..de 3 ani..cedează de tot.
Acum 3 ani a fost la analize și i s a găsit o mica 'rumoare lângă ficat care indica cum ca ar avea hepatită C, o posibilă hepC.
Eu va spun cum mi s a exprimat el.
De atunci nu si a mai făcut analize, a fost relativ ok.
A vrut să țină tratamentul acela foarte scump pt bolile grave de ficat, dar nu i a acordat statul gratuitatea.
Era vorba de acele injecții, la care nu toti raspund bine, nu la toti le rezista sau răspunde bine organismul. Oricum nu cred ca rezista el deloc la acel tratament. INterferon se numeste daca nu gresesc.

Noi, copiii, suntem in strainatate, si totusi nu avem foarte mulți bani. Avem copil micuț..

Astăzi tata a fost la eco si analize si i s a spus că are nivelul.de ceva la ficat 11.9 iar daca e 12 inseamna ca are criza.
Imi cer scuze din nou ca nu am informații mai concrete si termeni medical, dar bănuiesc că înțelegeți ce vreau sa spun.

VA ROG Frumos sa imi spuneti daca in situatia lui chiar nu este tratament, cum i s a spus. Sau, credeti ca in strainatate, în Anglia ar avea o șansă la un tratament?
Credeti ca va rezista la vreun tratament, oricare ar fi acela, macar sa incercam?
VA MULTUMESC si va of din suflet sa ma ajutati cu informatii.
O zi bună!
2 comentarii
0
31-07-2019, ora 17:48
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Este posibil ca valoarea indicata de dvs sa fie fibroza ficatului.
Hepatita C se trateaza in acest moment si in Romania, mecicatia se da gratuit pentru bolnavii asigurati
CU stima
0
13-08-2019, ora 15:10
Alde
Nu este medic/terapeut
Alde
Buna ziua. Este vorba despre varul meu de 32 de ani. In urma unor analize si unui RMN a fost diagnosticat cu hepatita si ciroza, 40% din ficat este afectat de ciroza. Tine regim si doctorul i-a prescris injectii pegasius. In urma analizelor injectiile îi scad nivelul trombocitelor iar doctorii au decis sa-i oprească tratamentul, ne-au spus ca alt tratament nu exista si nici chirurgical nu pot intervenii deoarece are splina marita. Va rog sa ma ajutati cu o părerea sau un tratament. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici