Hernie de disc rupta

21-04-2022
F.Gheorghe
Nu este medic/terapeut
F.Gheorghe
Buna ziua, am efectuat un RMN in urma cu o săptămâna iar raportul medical suna cam așa :
Deshidratari diacale L4-L5 și L5 S1
Protruzie discala circumferentiala L4-L5 cu atingeri radiculare recesale bilaterale
Protuzie discala paramediana dr L5 S1 cu extruzie de material discal care in plan transversal determina stenoza compresiva recesala dr

Am consultat astăzi un neurochirurg, și de cum a va zut RMN-ul a zis “operata de urgentă” ca am hernie de disc rupta, rog un medic in domeniu sa imi spună părerea dansului.
Menționez ca am dureri mega imense, picior amorțit, nu prea pot merge mai deloc, iar când piciorul drept atinge solul ma străpung o gramada de dureri.
Multumesc anticipat
4 comentarii
0
09-07-2022, ora 14:25
Cosmin12121
Nu este medic/terapeut
Cosmin12121
Buna ziua
Spuneți mi va rog ați ajuns sa vă operați? Daca da, cum va simțiți acum?
Vă întreb, fiindcă aproximativ cam 95% am același diagnostic, din ce ați enumerat dumneavoastră mai sus
0
09-07-2022, ora 16:21
F.Gheorghe
Nu este medic/terapeut
F.Gheorghe
Buna ziua, deci sa va explic puțin… eu nu locuiesc in România, dar in acea perioada eram in concediu in România, și tocmai acolo m-au apucat durerile îngrozitoare, cred ca după ce postase pe grup la o zi diferența efectiv nu m-am mai putut mișcă 2 zile am stat la pat, ma durea numai când încercam sa întorc capul, într-un final am ajuns înapoi in Germania unde locuiesc, am fost aici la dc, mi-a spus și el ca sunt destul de grav dar sa încercam cu infiltrații in coloana ca poate nu e nevoie de operație… ce sa va zic… prima ma ajutat câteva zile… la 2 sapt diferența am făcut-o pe a 2 a… nu ma mai ajutat deloc…. Era vineri… miercuri am sunat la dc sa imi dea trimitere la spital, joi m-am internat vineri am primit operația… și foarte bine ca am optat pt operație in cazul meu sincer va spun, nu mai imi puteam vedea viața in suferința aia, plus de asta medicamente tari, deci ca merg sa duc copilul la grădinița luam med de durere, sa merg la cumparaturi l fel, eram dependentă de ele, și atunci am luat hotărârea sa merg la operație, bineînțeles asta cu acceptul doctorului, la 3 ore după operație am plecat la toaleta singura, Dumincă m-a externat, imi merge foarte bine pot sa zic, nu știu ce sa va zic, ascultați-vă instinctul și doctorul, eu dacă ma luam după gura oamenilor din jurul meu care ma băteau la cap “vai nu te gândești ca ești prea tânăra? Cum sa te operezi? Vai și vai..” cred ca ajungeam fff rău. Deci eu ma simt bine ca și înainte de dureri, nu mai am nimic, doar ca m-am și întreținut după op, chiar am ascultat sfatul medicilor după op și poate si asta ma ajutat mult. Ooeratia a fost minim-invazia (3 cm sunt tăiată). Va doresc multă sănătate, știu prin ce dureri treceti și imi pare rău !!! Dacă va mai pot Răspunde la vreo întrebare scrieți-mi și va răspund cu drag. Sper sa va ajute răspunsul meu
0
09-07-2022, ora 17:09
Cosmin12121
Nu este medic/terapeut
Cosmin12121
Și eu m-am operat în urmă cu 3 săptămâni la spitalul Sanador in București la privat, tot mini invaziv, întrebam deoarece am 3 săptămâni de când m-am operat și mai am nici dureri, dar comparativ cu acum 4 săptămâni în urmă este ok , acum pot merge pot ieși cu copii in parc, încet încet aștept confirmarea de la medic să văd când trebuie sa încep recuperările
Vă mulțumesc frumos pt răspuns
0
09-07-2022, ora 19:15
F.Gheorghe
Nu este medic/terapeut
F.Gheorghe
Mda…. Eu la 2 sapt după operație am început fizioterapia., altceva nu mi-a recomandat doctorul, mai era o opțiune la un centru de recuperare 4 săptămâni dar a zis ca nu am nevoie ca a fost operația reușită. Nu stiu ce sa va zic. Control la o sapt dupa operayia nu ati avut? Dureri in ce zona aveți? In zona lombara sau oe picior in jos? Întrebați dc Dvs dacă nu v-ar recomanda acupunctura sau corset special. Aici se recomanda. Aveți mare grija la mișcări bruște. Când va recuperați 90% mergeți la înot. Sănătate multă și recuperare reusita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este diferenţa dintre hernia de disc şi protruzia discală?
  •