Hernie inghinala - complicatii?
am fost operat de hernie inghinala in urma cu 3 saptamani , operatie clasica fara plasa.
este normal sa mai am dureri la 3 saptamani dupa operatie ? doctorul care m a operat mi a zis ca plaga este ok, dar am dureri la apasare in interior.
febra nu am. Cam care ar fi semnele unei infectii ale muschiului in interior.
va multumesc.
este normal sa mai am dureri la 3 saptamani dupa operatie ? doctorul care m a operat mi a zis ca plaga este ok, dar am dureri la apasare in interior.
febra nu am. Cam care ar fi semnele unei infectii ale muschiului in interior.
va multumesc.
2 comentarii
Buna ziua.
Da, pot persista dureri moderate, la nivelul plagii postoperatorii, o perioada de timp. Asta nu implica o complicatie PO. Luati un tratament antiinflamator ( diclofenac, ketonal, etc ) pentru 5-7 zile, cu reevaluare ulterioara.
Da, pot persista dureri moderate, la nivelul plagii postoperatorii, o perioada de timp. Asta nu implica o complicatie PO. Luati un tratament antiinflamator ( diclofenac, ketonal, etc ) pentru 5-7 zile, cu reevaluare ulterioara.
Va multumesc domnule doctor
Sigur nu cred ca este vreo complicatie , durerea probabil va persista cateva luni in cazul meu, probabil si din cauza unei anxietati incredibile ce o am. Sunt atata de speriat sa nu recidiveze, incat orice lucru mic mi se pare ca gata sa rupt din nou : deschiderea unei usi la masina mi se pare de 100 de kg, asezatul in pat, etc.o sa lupt mult si bine cu asta din pacate...
Sigur nu cred ca este vreo complicatie , durerea probabil va persista cateva luni in cazul meu, probabil si din cauza unei anxietati incredibile ce o am. Sunt atata de speriat sa nu recidiveze, incat orice lucru mic mi se pare ca gata sa rupt din nou : deschiderea unei usi la masina mi se pare de 100 de kg, asezatul in pat, etc.o sa lupt mult si bine cu asta din pacate...
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1hernie inghinala
- 1hernie inghinala?sau...
- 0Bunicul meu de78 de ani are hernie inghinala
- 2trauma postoperatorie
- 5Operatie hernie inghinala dreapta
- 3Nastere naturala dupa operatie de hernie inghinala
- 2Hernie inghinala operată clasic
- 0Hernie de disc!! exista iarăși posibilitatea sa apară iarăși??
- 2Hernie Inghinala - cum se face o refacere dupa operatie de hernie?
- 2Hernie inghinala
- 4Centura inghinala după operația de hernie
- 7Hernie inghinala stânga.
- 1Operatie hernie inghinala
- 5Recidiva hernie ombilicala
- 3Hernie pe viitor
- 2Presiune la un an după operatia de hernie inghinala
- 2Hernie inghinala pelvin
- 3Hernie inghinala
Mai multe informații despre: Hernia inghinala dupa operatia de hernie
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
