herpes genital?

10-05-2008
nairo
Nu este medic/terapeut
nairo
De aproximativ 2 ani am eruptii in zona genitala, pe picioare langa organul genital. Cateodata s-a extins si aproape de anus. Se lasa cu mancarimi, apoi ma scarpin, apoi se face o rana. Este urat mirositor. Nu am avut conatct sexual. Se poate sa se ia daca am avut herpes la gura si cumva sa se transmita jos ? ( nu mi-am scos 2 coaste ca manson ). Ma mananca de obicei cand transpir. Cand ma mananca si ma scarpin se fac besici care se sparg apoi sangereaza. Ma tem sa nu fie herpes. Dar p cale sexuala nu l-am luat. Si nici nu am avut contact cu o persoana care sa aiba. (cred )
6 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu este vorba despre un herpes ci de o ciuperca. Pentru a pune corect diagnosticul si a urma tratamentul corespunzator trebuie sa va examineze un medic dermatolog.
0
11-05-2008, ora 00:00
nairo
Nu este medic/terapeut
nairo
va multumesc frumos
0
18-12-2008, ora 21:25
gabytz@
Nu este medic/terapeut
gabytz@
am si eu o intrebare...e posibil sa am herpes genital daca am urmatoarele simtome:usturime, mancarime, cand urinez simt o usturime de nedescris, ma umezesc fff mult pe chilot...spuneti-mi va rog dak este herpes sau nu.si inca ceva am fost la un medic ginecolog si mi-a spus ca s-ar putea sa am sida, este posibil asa ceva????dati-mi dvs un rasp va rog cat puteti de repede
0
06-07-2009, ora 11:31
Cristina03
Nu este medic/terapeut
Cristina03
Buna! si eu am cam aceeasi problema!Pot spune ca totul a inceput cu o durere la urinare (un fel de intepaturi/usturimi) apoi am facut febra foarte mare timp de 1 zi/noapte apoi s-au format niste besicute in zona genitala iar partea stanga s-a umflat.Mi-am dat cu ceai de musetel si s-a mai dezumflat.Pe langa acestea ma doare unpic gatul.As vrea sa stiu ce am! este pur si simplu o raceala si o infectie urinara, herpes sau ???astept raspunsul dvs cat mai repede caci sunt tare speriata!Va multumesc!
0
06-07-2009, ora 11:33
Cristina03
Nu este medic/terapeut
Cristina03
Am omis faptul ca pe langa besicute parca mai sunt si niste "zgarieturi"
0
07-07-2009, ora 16:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cristina03, cred ca ar trebui sa mergi la medic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Cum recunoști herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •