Herpes recidivant,

09-05-2012
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna ziua, ma numesc Cristian si sunt din Piatra - Neamt.
Ma confrunt cu un herpes recidivant pe fesa stanga de cativa ani buni. Am fost de 2 ori in toti acesti ani la medici dermatologi si mi-au dat sa fac tratament cu aciclovir atat pastile cat si unguent, mentionez ca am facut si analize la sange si pentru imunitate si mi-au iesit bine. Ce imi puteti recomanda pentru acest virus de care cu siguranta nu am sa scap definitiv, dar macar pentru a rari recidivele pentru un timp mai indelungat. Recidivele sunt foarte dese mai ales acum in aceasta perioada calduroasa, si am observat la anumite stari de oboseala, stres sau chiar uneori pe fond nervos herpesul isi face aparitia destul de des.
2 comentarii
0
11-05-2012, ora 20:41
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna ziua, ma numesc Cristian si sunt din Piatra - Neamt.
Ma confrunt cu un herpes recidivant pe fesa stanga de cativa ani buni. Am fost de 2 ori in toti acesti ani la medici dermatologi si mi-au dat sa fac tratament cu aciclovir atat pastile cat si unguent, mentionez ca am facut si analize la sange si pentru imunitate si mi-au iesit bine. Ce imi puteti recomanda pentru acest virus de care cu siguranta nu am sa scap definitiv, dar macar pentru a rari recidivele pentru un timp mai indelungat. Recidivele sunt foarte dese mai ales acum in aceasta perioada calduroasa, si am observat la anumite stari de oboseala, stres sau chiar uneori pe fond nervos herpesul isi face aparitia destul de des.
0
06-05-2017, ora 22:09
Cristi.na
Nu este medic/terapeut
Cristi.na
Buna seara,

Uleiul esential de arbore de ceai usuca destul de repede herpesul si calmeaza durerea. E de ajuns sa umeziti un betisor de urechi si sa tamponati zona de 3 ori pe zi.

Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.